Починаючи з 2011 року співробітники Головного управління Генерального штабу російських збройних сил здійснювали вибухи в Європі.
На цьому доказово наполягають журналісти-розслідувачі з незалежного видання The Insider. Першою ціллю став склад боєприпасів у Болгарії, а потім ще й у Чехії.
Підрозділ ГРУ, відомий як «військова частина 29155», відповідав за теракти за кордоном, йдеться у розслідуванні. Чисельність групи, яку очолював Андрєй Авєрьянов (тоді — полковник, а нині — генерал), згодом досягла приблизно 70 осіб.
Ці диверсанти ГРУ здійснили свій перший злочин на вимогу Кремля восени 2011-го, після кількох років організаційної та технічної підготовки. Ціллю був склад компанії EMCO у болгарському селі Ловнідол, де зберігалися тисячі артилерійських снарядів.
Журналісти повідомляють, що Авєрьянов та його підлеглі, серед яких був Анатолій Чепіга (пізніше став одним з отруйників колишнього подвійного агента Сєргєя Скрипаля та його дочки Юлії — прим. ред.) встановили дистанційно керовані вибухові пристрої у комплекті боєприпасів, які були призначені болгарській армії, на арсеналі неподалік села Врбетіце у Чехії. А після прибуття снарядів на склад у Ловнідолі відбулася керована детонація.
Наслідком злочинної діяльності агентів ГРУ стала масштабна пожежа, яка вирувала кілька днів. Хоча болгарські слідчі відразу виявили докази того, що склад був підірваний «саморобним дистанційним вибуховим пристроєм», за 3 роки прокуратура Болгарії припинила розслідування через відсутність доказів.
«Диверсія 2011 року у Ловнідолі — перша диверсійна операція підрозділу російської військової розвідки №29155 на території НАТО. Переконавшись у своїй безкарності, співробітники ГРУ продовжили операції в Болгарії та Чехії, що призвело до значних жертв серед цивільного населення», — нарікають журналісти.
У червні 2012-го серія вибухів пролунала на складі поряд із болгарським містом Стралжа, де також зберігалися боєприпаси, призначені для експорту до Сакартвело. При цьому загинули 3 працівників складу, ще 18 людей отримали серйозні поранення.
За 2 роки диверсанти із ГРУ повернулися у Чехію — був підірваний склад у Врбетиці, де загинули 2 людини та було знищено 150 тонн боєприпасів. А у березні 2015-го понад 2000 ракет і протитанкових гранат, призначених для експорту в Україну, вибухнули на складі у болгарському селі Іганово.
Докази, зібрані поліцією на місці вибуху, зникли під час пожежі у судово-медичному центрі у Софії до закінчення розслідування, у травні того ж року. Під час усіх цих подій Чехію та Болгарію відвідували члени «військової частини 29155», з'ясували журналісти.
Крім того, Авєрьянов із підлеглими стоять за кількома спробами, що провалилися, отруїти «Новичком» директора компанії EMCO Еміліяна Гєбрєва, а також за невдалим держпереворотом у Чорногорії 2016-го року. Сам путін тримає на контролі діяльність «військової частини 29155», тож її бійців «не було кинуто напризволяще».
Генерал Авєрьянов став заступником голови Головного управління Генштабу ЗС РФ, брав участь у саміті «Росія-Африка» у липні поточного року у складі команди перемовників, а після передбачуваної загибелі ватажка терористів-«вагнерівців» Євгєнія Прігожина став подорожувати чорним континентом. Фактично, йшлося про перепідпорядкування ПВК «Вагнер» російській військовій розвідці.
Четверо з виконавців терактів у Болгарії ввійшли до апарату державних інспекторів або інституту повноважних представників президента у різних зауральських і сибірських регіонах. Зокрема, Сахалінській та Магаданській областях, пише видання.
Так, штатний співробітник ГРУ Рустам Джафаров став помічником повпреда путіна у Далекосхідному окрузі. З приводу долі Анатолія Чепіги, то про неї автори розслідування пообіцяли «розповісти пізніше» у всіх наявних деталях.