Заступника міністра освіти та науки України Андрія Вітренка звинувачують у плагіаті в його шести наукових роботах.
Активісти громадської ініціативи «Дисергейт» виявили плагіат в шести наукових статтях авторства та співавторства заступника міністра освіти та науки Андрія Вітренка. 47-річного посадовця нібито викрили на перекладі публікацій російських науковців та фальсифікації інформації.
Про це повідомили на сайті «Помилки та фальсифікації в наукових працях» 2 квітня.
Як йдеться, у 2020 році в індійському журналі International Journal of Management вийшла англомовна стаття українських економістів, включно з Андрієм Вітренком. Як з’ясувалось, для її написання автори використали російський посібник з теорії управління, який вийшов друком у 2009 році. Попри це, імені автора посібника науковці не вказали в списку використаної літератури, а замінили фальшивим покликанням на іншу роботу.
Активісти «Дисергейту» вважають, що автори вищезгаданих робіт, які працюють у різних містах, могли заплатити, аби їхні імена вказали в науковій роботі з високопосадовцем.
У 2016 році Андрій Вітренко сам написав статтю, яку опублікували в румунському журналі Studia Securitatis. Стаття українця має значні збіги з російською дисертацією докторки наук Тамари Софіної.
«Андрій Вітренко якось роздобув собі текст цієї дисертації й добросовісно переклав звідти величезний шматок – підряд абзац за абзацом, абзац за абзацом – за допомогою вже згаданої нами програми «Clumsy Translator», – ідеться в матеріалі.
Активісти зазначають, що виявили випадки плагіату не лише в іноземних статтях авторства чи співавторства заступника міністра освіти і науки, а й в статтях українською. Так, у статті для «Вісника Київського національного університету імені Тараса Шевченка» Вітренко використав частину тексту з дисертації росіянки Людмили Смірнової, про яку не згадав. Натомість він вирішив послатися на дев’ять англомовних джерел.
«А взагалі цікаво виглядає стаття доцента Вітренка 2012 року про «сучасну рекламу», де в списку літератури – 9 джерел, що вийшли друком у 1975, 1980, 1964, 1980, 1988, 1984, 1977, 1973 та 1964 роках. І цікаво, і смішно», – додають в «Дисергейті».
Ознайомитися з детальним аналізом наукових статей Андрія Вітренка можна за посиланням.
Для довідки
Андрій Вітренко у 1999 році закінчив Київський національний торговельно-економічний університет. До 2003 року працював асистентом кафедри економічної теорії згаданого університету.
З 2004 по 2020 роки Андрій Вітренко працював у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, пройшовши шлях від асистента кафедри до заступника декана економічного факультету. У 2005 захистив кандидатську дисертацію, а у 2017 – докторську дисертацію.
З 2020 року обіймає посаду заступника міністра освіти і науки, є членом Атестаційної колегії МОНУ.
На місцевих виборах у 2020 році Андрій Вітренко був обраний депутатом Київської міської ради від партії «Слуга народу».
Є головою фракції «Слуга народу» у Київраді.
Про це публічно заявив за сесії Київради співголова фракції «УДАР Віталія Кличка» Дмитро Білоцерковець, передає «ДС».
«Вітренко підтвердив, що він був у кабінеті пана Комарницького. Я хочу задати питання депутатам фракції «Слуга народу». Чи знаєте ви, що він торгував голосами фракції в кабінеті Комарницького? Чому ви не вимагаєте не тільки прибрати пана Вітренка з головування фракцією, але й мандат забрати у нього?» — заявив Дмитро Білоцерковець.