Created with Sketch.

"Слуга неукраїнського народу" Трубіцин і Полтава

11.02.2023, 14:05

Як корупціонер із Київради вкрав 14 мільйонів з благодійних аукціонів

Справа депутата Київради від "Слуги народу" Владислава Трубіцина, попри великий суспільний розголос та цілком достатню кількість зібраних правоохоронцями доказів, після року слідства не завершилася покаранням для жодного з її фігурантів.

Гучні корупційні скандали в Україні зрештою обмежуються тільки галасом в ЗМІ та соцмережах.

Так відбувається і зі справою депутата Київради від "Слуги народу" Владислава Трубіцина, якій нещодавно виповнився рік.

За рік ані сам Трубіцин, ані інші фігуранти цієї справи досі не покарані. Трубіцину вдалося зберегти не лише депутатський мандат, а й посаду голови Постійної комісії Київради з питань підприємництва, промисловості та міського благоустрою. Це дає змогу йому й далі реалізовувати сумнівні схеми та "обілечувати" підприємців Києва.

9 лютого 2022 року НАБУ викрило Владислава Трубіцина та п’ятьох його спільників на отриманні хабаря у розмірі 1,26 млн гривень.

Усі фігуранти справи були затримані. За матеріалами слідства, Трубіцин вимагав та отримав хабар від підприємця за сприяння у отриманні місць під розміщення у Києві об’єктів сезонної торгівлі.

За два дні суд обирав фігурантам справи запобіжні заходи.

Хід цього судового засідання транслювався в прямому ефірі на YouTube, і цей відеозапис досі є у вільному доступі.

НАБУ на першому ж засіданні не оприлюднювала всі докази вини підозрюваних, які мала. Але й того, що було надано суду, більш ніж достатньо, аби переконатися в обґрунтованості звинувачень.

Відповідно до матеріалів НАБУ, Трубіцин реалізував  типову схему отримання "відкатів".

Підприємці, які планували встановити у Києві свої точки торгівлі мали виграти тендери, що можливо було виключно за умови домовленостей з Трубіциним.

Перемогу в тендері мав забезпечувати затриманий разом з депутатом тодішній в.о. директора КП "Київський міський магазин" Аман Моламов. Щоб перемогти на тендері підприємці мали сплатити Трубіцину "відкат" за кожне місце під торгівлю, а потім окрім офіційної плати за оренду сплачувати додатково неофіційно близько 20 тис. грн за кожну точку щомісячно.

Слідство встановило, що Трубіцин в такий спосіб "реалізував" щонайменше 7 точок торгівлі, за що загалом і отримав 1,39 млн грн. Перша сума траншу була виплачена через ще одного підозрюваного по справі підприємця та неофіційного помічника Трубіцина Іллю Ліфа ще в 2021 році, а при передачі решти суми в 1,26 млн грн відбулося затримання.

Усі обставини справи відомі завдяки оперативним аудіо та відеозаписам, зробленим НАБУ під час негласних оперативних заходів.

Ці записи були частково оприлюднені після затримання та зачитані в суді. На цих записах, як повідомляли в НАБУ, Трубіцин та інші фігуранти справи обговорюють реалізацію своєї схеми, в тому числі називаються суми "відкатів" та інші деталі. Отже, з самого початку ні в кого не було особливих сумнівів в правдивості, наданої НАБУ інформації.

Суд також визнав обґрунтованість звинувачення та визначив для Трубіцина запобіжний захід у вигляді арешту з правом внесення застави у розмірі 14,88 млн. грн. Сам депутат на суді довго обурювався, стверджуючи, що сума застави завищена, не відповідає його статкам і він ніяк не зможе її сплатити.

Але уже за два дні заставу за нього було внесено і депутат вийшов на свободу.

Трубіцин досі не поніс взагалі ніякого покарання, навіть дисциплінарного. Востаннє НАБУ публічно згадувало про справу Трубіцина чотири місяці тому – 11 жовтня 2022 року, повідомивши, що досудове розслідування у справі завершено і обвинувальний висновок скеровано до суду.

З того часу нічого про судовий розгляд цієї справи майже нічого невідомо.

19 грудня Вищий антикорупційний суд за клопотанням адвоката припинив розгляд стосовно одного з підозрюваних спільників Трубіцина – ексзаступника директора КП "Міський магазин" Олексія Непряхіна через те, що Непряхін мобілізований до лав ЗСУ, - повідомляло "Слово і Діло"

Решта підозрюваних не мобілізовані й стосовно них справу суд начебто продовжує розглядати, але про жодні результати розгляду нікому нічого не відомо.

Справу намагаються зам'яти, оскільки у ній фігурує  заступник голови Офісу Президента Олег Татаров.

Його ім’я декілька разів згадується на "плівках Трубіцина" в контексті того, що саме Татаров курує діяльність Трубіцина з ОП.

Через обвинувачення в корупції членство Трубіцина в партії "Слуга народу" було призупинене на час розслідування.

Але Трубіцин вирішив на цьому не зупинятися.

З серпня по листопад 2022 року Трубіцин організував і провів чотири аукціони, на яких продавав антикваріат, старовинні книги, ікони та інші речі з метою зібрати гроші для допомоги ЗСУ.

Усього на чотирьох аукціонах він зібрав понад 14 млн грн, але жодних підтверджень того, що ці кошти в повному обсязі, як це і обіцяв Трубіцин, пішли на допомогу військовим наразі немає.

Про це йдеться в журналістському розслідуванні Ярослава Бондаренка.

Трубіцин так і не відзвітувався, куди витратив зібрані кошти. Водночас точно відомо, що на рахунки благодійних організацій від імені яких проводилися аукціони, ці гроші так і не потрапили.

За словами журналіста, окрім того, що гроші від продажу лотів так і не пішли на допомогу ЗСУ, сама схема проведення аукціонів була шахрайською.

"На аукціоні виставлявся антикваріат низької якості, який нікому не потрібний і роками не продається. При цьому, ті хто його передавав отримували частково грошову компенсацію за рахунок грошей отриманих з цього ж аукціону. Підтвердження справжності антикваріату і того що товар раніше не було вкрадено, ясна річ, теж ніхто не вимагав. Бо Трубіцин завжди наголошував що всі зібрані кошти йдуть на ЗСУ. Хто покупець? Шахрайська схема відбувалась навколо покупців з фінансовими можливостями", – розповідає Бондаренко.

Бондаренко також зазначає, що третина гостей на кожному аукціоні були підставні люди, які брали участь у торгах для підвищення вартості лотів.

Як зазначає Бондаренко, Трубіцин тісно пов’язаний з заступником Єрмака Олегом Татаровим.

Трубіцин і Полтава.

У жовтні 2022 року  у Полтаві пройшов благодійний аукціон «Перемога починається з тебе», де було зібрано 2,8 млн грн.

У ньому взяли 80 учасників – представників великого бізнесу, депутатів Київської, Полтавської міських рад та Полтавської обласної ради.

Долучилися зокрема й голова облради Олександр Біленький, очільник Полтавської ОВА Дмитро Лунін, а також депутати з обласної фракції «Слуги народу».

Організаторами заходу стали БФ «Рідна Оболонь» (співзасновник Владислав Трубіцин), БФ «Культурні новації», БО «Благодійний Фонд «Княжа Україна», Полтавський художній музей ім. Віктора Бажана Віктора Бажана за підтримки начальника Полтавської обласної військової адміністрації Дмитра Луніна.

На полтавському аукціоні було представлено близько 80 лотів – імовірно старовинних ікон, книг, картин, предметів антикваріату.

Найдорожчим лотом став ультрапортативний квадрокоптер Parrot Anafi USА, який був спеціально розроблений для армії США.

За 320 тисяч гривень його придбав депутат обласної ради від "Слуги народу" Фахраддін Мухтаров (який був учасником ДТП зі "Слугою народу" Трухіним).

Трубу від РПГ-22 "Нетто" з підписом комбата 131-ого батальйону "Ведмедя" придбала дружина Дмитра Луніна за 1000 дол.

Чайну пару "З днем янгола" за 500 дол. придбав Голова правління Полтавського регіонального відділення Українського союзу промисловців Сергій Змієвець.

Рідкісну збірку з ілюстраціями творів Миколи Гоголя (9 томів), збільшивши первоначальну ціну майже в три рази - за 2200 дол. придбав очільник Полтавського ГЗК Віктор Лотоус.

Голова правління КВБЗ Максим Крамаренко придбав годинник каретний за 500 дол.

"Слуга народу" Сергій Іващенко придбав книгу М.Гоголя "Вечори на хуторі біля Диканьки" за 1600 дол.

Схоже, що "Слуга народу" Владислав Трубіцин вирішив "кинути" своїх довірливих однопартійців та представників полтавської "иліти", застосувавши схему благодійних аукціонів.

Дивно, що Олександра Біленького, Дмитра Луніна та інших учасників і співорганізаторів аукціону не зацікавив бекграунд Владислава Трубіцина, адже крім корупційного скандалу у Київраді він мав за своїми плечима ще низку кримінальних історій.

На початку 2000-х Трубіцин притягався до відповідальності за шахрайство. Тоді суд визнав його винним, але звільнив від покарання через каяття та відсутність значних наслідків для суспільства.

Пізніше ЗМІ писали, що Трубіцин підозрюється у викраденні рідкісних старовинних книг з бібліотек, перепродажі викраденого антикваріату тощо. Є інформація, що нинішнього депутата Київради оголошували в розшук у Вірменії за співучасть у викраденні цінних книг.

Враховуючи зв'язки Трубіцина з ОП, він ще довго може гуляти на свободі, тож благодійникам слід бути дуже обережними при співпраці з ним, та контролювати витрачання переданих йому коштів, а краще взагалі їх йому не давати.

Читайте також
Посадовці із Сил логістики переплатили 27 млн грн на закупівлі запчастин до бойових літаків — СБУ
Кримінал
Армія вкрадених дронів
Опінії
Хто грабує українців під час війни?
Політика
Про пацюків
Економіка
Як влада виправдовує будівництво стадіонів під час війни
Політика
Звідки 4,7 млн у багажнику бухгалтерки Глиняної
Кримінал