Created with Sketch.

Сьогодні день пам'яті кардинала Любомира Гузара, який міг стати Папою Римським

31 травня, 09:36
Фото: i-ua.tv

Любомир Гузар був одним із найзначніших та найбільш шанованих моральних авторитетів останніх десятиліть.

Сьогодні, 31 травня, день пам'яті єпископа, кардинала, патріарха-предстоятеля Української Греко-Католицької Церкви ЛЮБОМИРА ГУЗАРА, одного з кандидатів на папський престол.

Після смерті папи Івана Павла II у 2005 році Гузар став одним із претендентів на папський престол. Сан кардинала УГКЦ давав йому це право.

Любомир Гузар брав участь у виборах наступника. Однак шансів стати новим папою у нього було мало – історики зазначають, що кардинали-виборці не хотіли другого поспіль понтифіка родом зі Східної Європи.

Довідка 

Любомир Гузар народився 26 лютого 1933 року у Львові. Його становлення та значна частина життя пройшла у США. У 1944 р. сім'я Гузарів виїхала до Австрії, де Любомир навчався в українській гімназії Зальцбурга, а в 1949 р. - до США, де він закінчив середню освіту в малій духовній семінарії в Стемфорді, штат Коннектикут.

У США Любомир Гузар став членом «Пласту», належав до куреня «Червоної Калини». Зі слів Гузара, найважливіше, чого він навчився у «Пласті», – постійно інтенсивно працювати над собою, йти через випробування, щоб вміти вийти з будь-якої скрутної ситуації.

Потім Любомир Гузар вивчав богослов'я у Католицькому університеті Америки у Вашингтоні, 11 років працював вчителем та префектом у Стемфордській духовній семінарії Святого Василія.

Також служив у Кергонксоні (штат Нью-Йорк) як душпастир оселі «Союзівка» Українського Народного Союзу та виховної оселі Спілки української молоді Америки в Елленвілі, штат Нью-Йорк. У 1965 р. він став  настоятелем парохії Пресвятої Трійці в Кергонксоні. Продовжив філософські студії у Фордгамському університеті Нью-Йорка і в 1967 р. здобув ступінь магістра.

Маючи величезний досвід та незаперечний авторитет, у 1993 році з усією монастирською спільнотою з Гроттаферрата Л.Гузар повернувся до України, щоб служити своєму народу на рідній землі.

Впродовж десяти років він був главою Української греко-католицької церкви і моральним авторитетом, впливовим релігійним діячем до своєї смерті 31 травня 2017 року.

Попри те, що Папою Римським йому стати не судилося, колишній глава Української греко-католицької церкви був одним із найзначніших та найбільш шанованих моральних авторитетів останніх десятиліть.

Свідченням тому хоча б лист до нинішнього очільника УГКЦ верховного архієпископа Святослава Шевчука, який написав Папа Римський Франциск.

Франциск, зокрема, вказав на те, що Любомир Гузар спромігся не лише вивести УГКЦ з підпілля, до якого її змушували гоніння, а й подарував їй нову радість від віри.

«Кардинал, попри поважний вік та постійні хвороби, був «навчителем мудрості», особливо щодо скривджених та тих, хто страждав», – зазначив понтифік.

Свого часу Любомир Гузар підтримав Майдан у 2004 році та Революції Гідності у 2013-14 роках. А також виступив із засудженням російської агресії на Сході. Зазначивши, що українці мають боронити власну свободу і Незалежність зі зброєю в руках.

Його не стало у 2017 році, на 84 році життя... Проте кардинала Гузара знають далеко за межами України, адже його звернення до вірян влучали у саме серце.

Гузар, зокрема, відзначався дивовижним вмінням знаходити спільну мову із людьми, в тому числі і тими, які до зустрічі з ним мали до УГКЦ упередженість.

Любомир Гузар став знаковою персоною свого часу – його інтерв'ю та виступи і тепер розбирають на цитати.

Нам не можна і не треба втрачати надії на кращі часи. Замість того, аби зневіритися – беріться до роботи.
Любити – це дуже гарна річ, але набагато важливіше є бути свідомим, що я є любленим.
Ви дуже сильні, якщо бажаєте добра, якщо стараєтеся, якщо гуртуєтеся, якщо намагаєтеся спільно творити добро, жити чесно, жити творчо.
Ясну відповідь "бути собою" важко втілити. Це вимагає зусилля, розуміння гідності, труду. Щоб бути щасливим, треба бути добрим, і це потребує кропіткої праці.
Ми щодня мусимо робити вибір. Немає легкого шляху бути собою. Але бути собою – це єдиний гідний шлях.
Читайте також
Ні, я — українець: Юрій Кістяківський, знаний у США як «батько» ядерної бомби
Історія
Дмитро Яворницький – запорозький характерник
Історія
Куліш і Нечуй-Левицький — батьки-засновники сучасного українського перекладу
Опінії
Навіки 27: день народження незламного друга «Да Вінчі»
Війна
Італійський скрипаль був неперевершеним гітаристом свого часу
Мистецтво
Графиня Марія Капніст: правнучка кошового Сірка, яку не зламав ГУЛАГ
Історія