Created with Sketch.

США передали Україні перші два комплекси NASAMS

26.10.2022, 11:05

США схвалили постачання до України двох систем ППО NASAMS, але не систем ППО Patriot

США передали Україні перші два ЗРК NASAMS – систему протиповітряної оборони середньої дальності.

Про це повідомив гениральний директор Raytheon Technologies, яка виготовляє ЗРК NASAMS, Ґреґ Гейс в інтерв’ю американському телеканалу CNBC.

“Ми доставили дві системи уряду США кілька тижнів тому. Їх нині розгортають в Україні”, – сказав Гейс, його цитує “Радіо Свобода”.

За словами Гейса, влада США схвалила постачання до України двох систем ППО NASAMS, але не систем ППО Patriot.

Він зауважив, що переговори щодо систем ППО Patriot тривають регулярно, але остаточне рішення залишається за адміністрацією президента США.

Пересувний ЗРК NASAMS середньої дальності призначений для ураження повітряних цілей на малих та середніх висотах у будь-яких погодних умовах.

Координатор зі стратегічних комунікацій у Раді національної безпеки Білого дому Джон Кірбі раніше заявляв, що США мають намір поставити Україні вісім таких систем у рамках ініціативи щодо сприяння безпеці України (Ukraine Security Assistance Initiative, USAI).

Наприкінці серпня Пентагон уклав контракт із Raytheon на суму понад 182,2 млн дол, щоб передати комплекси Україні.

NASAMS розшифровується як Norwegian Advanced Surface to Air Missile System, тобто Норвезька вдосконалена система "земля-повітря". Це зенітний ракетний комплекс, спроектований під вимоги збройних сил Норвегії, спільними зусиллями місцевої фірми "Конгсберг" та американського концерну "Рейтеон". Норвежці потребували заміни модернізованим, але поступово старіючим ЗРК середньої дальності "Імпрувд Гоук".

Діапазон ураження в зенітному варіанті складає за дальністю 2,5-25 км, а за висотою – 0,03-16 км.

Радар одночасно може супроводжувати до 60 цілей і наводити на обрані три ракети. Для роботи за умов радіоелектронних перешкод до складу ЗРК входить оптоелектронна станція NTAS.

Модифікації

На 2000 рік вартість одного взводу NASAMS була оцінена у $14 мільйонів. ЗРК СД використовується для ППО авіаційних баз Норвегії.

NASAMS II - модифікація (модернізація) базового варіанту ЗРК СД. Прийнятий на озброєння у 2007 році. Склад 1 батареї — 12 ПУ з 72 ракетами, 8 РЛС, 1 ПКВ і 1 машини тактичного управління. Пускові встановлені на нових шасі «Bv 206». Комплекс отримує покращене програмне забезпечення, сумісне з використовуваними системами зв'язку.

HUMRAAM - американський аналог для ЗС Сполучених Штатів. Проект 559. Для поліпшення бойової ефективності та підвищення мобільності ТПК з ракетами встановили на полегшені шасі з підвищеною прохідністю. Перші випробування пройшли у 1997 році.

SLAMRAAM - американський варіант для потреб морської піхоти. Розробка «Raytheon». Початок розробки у 1990 роках — програма CLAWS. У 2001 році МП укладає контракт на повноцінну розробку комплексу. У 2000 роках ЗРК СД SLAMRAAM розробляли, допрацьовували, закривали і т. д. МП скасував замовлення, зате розробка продовжилася для МО США. Комплекс отримує оновлену ракету AIM-120C7. Проект закривають у 2011 році, з можливістю дофінансування розробки у 2012—2013 роках. Комплекси будуть взяті на озброєння для екстрених заходів у певній кількості. Очікувалося, що перші поставки пройдуть у 2012 році. ПУ виконані на шасі машин «HMMWV», використовується РЛС «Sentinel».

SLAMRAAM EX - остання розробка комплексу компанією «Raytheon». З особливостей — підвищена дальність ураження і використання двох видів ракет для малої дальності і середньої дальності відповідно.

27 червня 2022 року за інформацією із джерел служба CNN повідомила, що найближчим часом США планують оголосити про закупівлю для України передового комплексу протиракетної та протиповітряної оборони середньої та великої дальності.

Вже 28 червня 2022 року журналіст видання Politico Пол Маклірі повідомив, що українські військові проходять навчання на комплексі NASAMS.

3 липня 2022 року, відповідно до заяви міністра оборони України Олексія Рєзнікова стало відомо, що Україна отримує від Сполучених Штатів Америки три ракетні комплекси NASAMS.

А 15 липня 2022 року речник командування Повітряних Сил Збройних Сил України Юрій Ігнат повідомив, що Україна отримає дві батареї. Також він зазначив, що поки точна кількість зенітно-ракетних комплексів, які отримає Україна, не може бути оприлюднена.

31 липня 2022 року у Міністерстві оборони США повідомили, що вже почали закупівлю ЗРК NASAMS, які обіцяли передати Україні.

24 серпня 2022 року оголошено про поставку додаткових шести одиниць у межах нового пакету допомоги.

Читайте також
Україна має близько 50 ракет ATACMS у своєму розпорядженні, - The Times
Війна
У Пентагоні шоковані ракетним арсеналом єменських хуситів
Світ
КНДР передає Росії майже 3 000 000 боєприпасів на рік, - The Times
Війна
The Economist: Вашинґтон змушує Київ воювати зі зв'язаними руками
Війна
Канада забороняє використовувати свою зброю у Секторі Гази
Світ
Грізні українські дрони «Дракони» допомагають стримувати окупантів
Війна