Майбутній трибунал може заочно судити високопосадовців росії, але путін матиме імунітет, поки він перебуває на посаді.
Про це йдеться у матеріалі The Washington Post.
Що таке спеціальний трибунал для України, який підтримали світові лідери?
Близько 40 світових лідерів у п’ятницю оголосили про підтримку створення нового міжнародного суду для переслідування осіб, найбільш відповідальних за повномасштабне вторгнення росії в Україну.
Цей спеціальний трибунал має на меті притягнути до відповідальності високопосадовців росії за «злочин агресії», що, за словами України, лежить в основі численних воєнних злочинів, які російські війська скоїли з початку війни у 2022 році.
Оскільки росія не є членом Міжнародного кримінального суду (МКС), цей суд не може переслідувати президента росії владіміра путіна та інших високопосадовців за розв’язання війни. Тому українські та європейські лідери запропонували створити спеціальний трибунал як альтернативний механізм для притягнення російських керівників до відповідальності.
Суд буде створено в межах спільної угоди між Україною та Радою Європи — провідною правозахисною організацією континенту.
Що таке Спеціальний трибунал зі злочину агресії проти України?
Із самого початку війни Київ закликав створити спеціальний трибунал, який виходить за межі переслідування воєнних злочинів, у яких Україна звинувачує російські війська, зокрема — обстріли цивільної інфраструктури, вбивства мирних жителів, зґвалтування, захоплення заручників і тортури. росія заперечує ці звинувачення.
«Якщо ми хочемо справжньої справедливості, ми не повинні шукати виправдань і не повинні посилатися на недоліки чинного міжнародного права, а маємо ухвалювати сміливі рішення, які виправлять ці недоліки», — заявив Володимир Зеленський під час візиту до Нідерландів у 2023 році.
Подібні спеціальні трибунали створювали після Другої світової війни, воєн на Балканах унаслідок розпаду Югославії та геноциду в Руанді 1994 року.
Інституція фінансуватиметься країнами, які її підтримують, — так званою «основною групою», до якої входять Нідерланди, Японія та Канада. Адміністрація Джо Байдена підтримувала цей проєкт, тоді як адміністрація Дональда Трампа — ні.
У п’ятницю Міністерство закордонних справ України у спільній заяві з главами МЗС близько 40 країн повідомило, що технічна й юридична підготовка для створення трибуналу завершена. Очікується, що трибунал буде офіційно створений під час засідання Комітету міністрів Ради Європи у Люксембурзі пізніше цього місяця.
Заява була погоджена в присутності голови зовнішньополітичного відомства ЄС Кайї Каллас у Львові, на заході України.
Після створення трибунал зосередиться на переслідуванні російських лідерів, найбільш відповідальних за повномасштабне вторгнення в Україну, яке розпочалося у 2022 році.
Київ просуває ідею створення такого трибуналу ще з початку війни.
Прессекретар Кремля Дмитро Пєсков у п’ятницю заявив, що Москва «не реагуватиме» на анонс створення трибуналу.
Правову базу для проєкту було погоджено лідерами у лютому.
Що таке злочин агресії?
Злочин агресії — це планування та здійснення широкомасштабного воєнного вторгнення до іншої країни.
«Злочин агресії іноді називають «матір’ю всіх інших злочинів», оскільки він передує усім іншим — воєнним злочинам, злочинам проти людяності, навіть геноциду», — пояснила Іва Вукусич, експертка з міжнародного права з Утрехтського університету в коментарі Associated Press.
«За агресію не переслідують рядових солдатів», — додала вона. Трибунал планує розглядати справи щодо приблизно 20–30 високопосадовців.
Під час Нюрнберзького процесу після Другої світової війни за «злочин проти миру» було засуджено десяток нацистських лідерів, зокрема Германа Герінга та Рудольфа Гесса. Це був останній випадок судового переслідування за агресію.
Чи буде трибунал судити путіна?
Міжнародне право надає так званій трійці — главі держави, главі уряду та міністрові закордонних справ — імунітет від переслідування, поки вони перебувають при владі.
Втім, трибунал може ініціювати справу проти путіна та дочекатися завершення його перебування при владі, щоб розпочати процес. Строку давності для злочину агресії не існує.
Суд матиме повноваження проводити процеси заочно, однак будь-хто, кого засудили без перебування під вартою, матиме право на повторний розгляд справи.
Чому Міжнародний кримінальний суд не може судити за ці злочини?
Створення спеціального трибуналу має на меті заповнити прогалину, яку створюють обмеження юрисдикції МКС. Хоча суд у Гаазі може переслідувати громадян росії за геноцид, воєнні злочини та злочини проти людяності, він не має повноважень судити їх за сам факт розв’язання війни.
Римський статут 2002 року, що заснував МКС, був доповнений у 2010 році положенням про злочин агресії — але тільки для країн, які ратифікували ці зміни. росія не є такою державою.
МКС вже видав ордер на арешт путіна за воєнні злочини, звинувативши його у персональній відповідальності за викрадення українських дітей, а також — ще п’ятьох посадовців.
Де буде розташований трибунал?
Гаага, де вже базуються МКС, Міжнародний суд ООН та інші судові установи, вважається ймовірним місцем, однак остаточного рішення поки немає.
У цьому ж місті вже працює Міжнародний центр переслідування злочину агресії, який займається збором доказів під егідою Євроюсту — агенції ЄС із судової співпраці. Також у Нідерландах розміщений Реєстр збитків, підтриманий Радою Європи, який дає змогу українським жертвам війни задокументувати завдані матеріальні збитки.
Підтримуючі країни сподіваються, що інституція почне працювати вже на початку наступного року.