Created with Sketch.

США розробили два варіанти "Нюрнберга" для Путіна

06.12.2022, 16:34

Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі розпочав розслідування військових злочинів росії у березні цього року

Ключові постаті в адміністрації Байдена дедалі більше схиляються до ідеї створення спеціального трибуналу, який вивчить роль російського керівництва у військових злочинах в Україні.

При цьому вони обговорюють два варіанти організації такого суду, пише The Guardian із посиланням на посла США з особливих доручень у галузі глобального кримінального правосуддя Бет Ван Шак.

"Це те, що дуже хвилює президента Зеленського. Це те, чого хоче Україна, і я думаю, що це матиме велике значення", - сказала Ван Шак.

За її словами, зараз в адміністрації Байдена розглядають «усі аспекти» та підтримують вживання деяких проміжних заходів, «особливо коли йдеться про збереження доказів».

Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі розпочав розслідування військових злочинів росії у березні цього року. Однак він може переслідувати лише підозрюваних у конкретних злочинах. Тому влада України та низки європейських країн наполягає на створенні окремого трибуналу для російського керівництва.

За словами Ван Шак, західні дипломати зараз розглядають два можливі варіанти такого трибуналу. У першому випадку Україна та ООН можуть укласти двосторонній договір, «щодо певного благословення Генеральної асамблеї», а також «що забезпечує політичну підтримку всього міжнародного співтовариства».

У другому варіанті Україна спільно з ЄС чи Радою Європи створить внутрішній суд. Такий трибунал може отримати додаткову міжнародну підтримку голосуванням на Генеральній асамблеї ООН, пояснила Ван Шак.

Обидва трибунали судитимуть «обмежену кількість обвинувачених, ймовірно, найвище політичне керівництво і, можливо, деяких високопосадовців», розповіла вона.

В ООН вже підготували проект резолюції щодо створення трибуналу над росією. Однак у ідеї є й супротивники. Вони вважають, що поява резолюції може знизити статус МКС і з великою ймовірністю відштовхне Кремль від переговорів про припинення бойових дій.

При цьому глави держав та міністри закордонних справ відповідно до міжнародного права мають імунітет від переслідування в національних судах.

Проте проведення трибуналу над російським керівництвом підтримують Єврокомісія, Франція, Нідерланди та країни Балтії. У Кремлі заздалегідь відкидають будь-які спроби суду над росією та її керівництвом.

Нагадаємо, що днями відбулася зустріч міністрів юстиції країн великої сімки – вони зібралися спеціально, щоб домовитися, як фіксувати та розслідувати військові злочини росії в Україні.

Міністри засудили бомбардування українських міст і енергетичної інфраструктури, заявивши, що росія використовує «зиму як зброю» (з такими ж словами виступив на зустрічі представників країн НАТО генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберг).

Цей «жахливий військовий злочин, спрямований на те, щоб багато людей стали жертвами зими», озвучив позицію колег міністр юстиції Німеччини Марко Бушманн, який зустрічав їх у Берліні.

Українська влада задокументувала вже майже 50 000 випадків військових злочинів і визначила близько 600 підозрюваних у них. Країни «сімки» мають намір «домагатися максимальної відповідальності за злочини з метою домогтися справедливості для жертв і тих, хто вижив».

У заяві міністрів йдеться:

"Не може бути безкарності за військові злочини та інші звірства".
Читайте також
Ордер на арешт Нетаньягу: Нідерланди готуються виконати вимогу МКС
Політика
МКС видав ордери на арешт премʼєра Ізраїлю Нетаньягу та ексміністра оборони Галланта
Позиція
Марія Львова-Бєлова зізналась у викраденні сотень дітей з окупованого Маріуполя
Війна
Окупанти завдали непоправної шкоди екосистемі українського Приазов'я
Війна
Запорізький житловий район Космос росіяни атакували КАБами
Війна
Туреччина закликала до каральних акцій проти державного утворення «Ізраїль»
Світ