Created with Sketch.

США зняли з Кіпру обмеження на торгівлю зброєю - Туреччина стурбована

18.09.2022, 12:55
ЗРК "Тор" Національної гвардії Кіпру

Турецька сторона закликала Вашингтон переглянути рішення та проводити виважену політику щодо двох сторін на острові

США зняли заборону на експорт, реекспорт та трансфер озброєння по Кіпру на 2023 фінансовий рік, який розпочнеться 1 жовтня.

Про відповідне рішення оголосив Конгресу держсекретар Ентоні Блінкен.

Про це пише ghall.com із посиланням на Державний департамент США.

Рішення про торгівлю озброєнням із Кіпром приймається щорічно, відповідно до співпраці Кіпру та США «з впровадження реформ у сфері протидії відмиванню грошей та нагляду за фінансовим регулюванням».

Прем'єр-міністр Республіки Кіпр Нікос Анастасіадіс назвав заяву Держдепартаменту США, що "знаковою" і відображає стратегічні відносини, що бурхливо розвиваються, між двома країнами, зокрема в сфері безпеки.

У МЗС Туреччини висловили побоювання, що рішення США може спровокувати перегони озброєнь на Кіпрі. Це, у свою чергу, може завдати шкоди стабільності у східному Середземномор'ї. Турецька сторона закликала Вашингтон переглянути рішення та проводити виважену політику щодо двох сторін на острові.

Зазначається, що обмеження на постачання зброї на Кіпр було запроваджено у 1987 році, щоб сприяти стабільності та запобігти «гонці озброєнь».

На момент введення обмежень у північній частині Кіпру за підтримки Туреччини було проголошено невизнану Республіку Північний Кіпр.

Раніше повідомлялося, що уряд Кіпру почав процес придбання в Ізраїлю декількох батарей комплексу протиракетної оборони "Залізний купол".

Кіпр та Ізраїль уже підписали всі необхідні документи для реалізації цієї угоди, але деталі оборудки, зокрема строк поставки та кількість ЗРК – не розкриваються, стверджує ізраїльське видання The Jerusalem Post.

Автори цієї публікації підкреслили дві деталі.

Перша – Кіпр вирішив придбати "Залізний купол" саме для того, щоб захищатись від безпілотників та інших малорозмірних літальних апаратів, які можуть застосовувати протурецькі формування Північного Кіпру, або ж сама Туреччина.

Друга – підписання угоди на поставку "Залізного купола" стало можливим після того, як своє окреме "добро" дали США як один із розробників цього комплексу.

На даний момент Національна гвардія (збройні сили) Кіпру мають в своєму розпорядженні доволі скромний арсенал засобів ППО - шість ЗРК 9K331 "Тор-M1" та чотири ЗРК 9K37M1 "Бук-M1", котрі кіпріоти придбали в РФ у 1990-2000-х роках. У квітні 2022 року ЗМІ повідомляли про те, що США ведуть перемовини з Кіпром про передачу техніки російського виробництва для ЗСУ.

І тут виникає цілком логічне припущення, що поставка "Залізного куполу" для Кіпру – це частина пролонгованої історії про передачу "кіпріотських" ЗРК для України.
Читайте також
Україна — форпост свободи, і її голос має бути почутий
Опінії
У Словаччині опозиція готує вотум недовіри уряду Фіцо через зближення з росією
Світ
КНР купує чергову африканську державу
Світ
Трамп-молодший прибув до Гренландії
Політика
Сподіваємося на нову еру
Війна
Москва і Тегеран укладуть військово-політичний союз під час інавґурації Трампа
Опінії