Зі шкільної парти нам відомо, що молекули рибонуклеїнових кислот присутні у клітинах всіх живих істот і виконують безліч важливих завдань.
Іноді для того, щоби відновитись після пошкоджень, їм потрібна хімічна модифікація, а один із таких процесів – триетапне лігування або з'єднання двох ланцюжків РНК.
Вказану реакцію запускають спеціальні ферменти (зокрема, РНК-лігази – прим. ред.), і вона є у всіх формах життя – від вірусів до рослин, – однак у хребетних істот ці лігази досі не були виявлені.
Міждисциплінарна команда німецьких науковців нещодавно відкрила першу людську РНК-лігазу – білок C12orf29, який захищає цей фермент від клітинного стресу.
«Ми виявили C12orf29 під час ретельного вивчення клітин людської легеневої карциноми та нирок, коли шукали білки з певними хімічними сигнатурами. Для цього використали нові хімічні інструменти. Білок привернув нашу увагу, тому що раніше не було зрозуміло, якою є його функція», – пояснив професор органічної хімії з Університету Констанца пан Андреас Маркс.
Потім дослідники розробили та застосували різні протоколи очищення та прогнозування структури невивченого білка та провели експерименти, аби встановити їхню хімічну функцію, передає медіаагенція "Останній Бастіон" із посиланням на видання "Phys.org".
У результаті вони змогли встановити те, що спочатку було лише резонною підозрою: C12orf29 зв'язує ланцюжки РНК за допомогою аденозинтрифосфату (частіше використовується абревіатура АТФ – прим. ред.).
Дослідники зуміли показати до дрібниць, що цей процес дотримується характерної, тричастинної закономірності, відомої за іншими РНК-лігазами нелюдських форм життя.
З метою більше дізнатися про функцію C12orf29 на клітинному рівні, німецькі науковці зробили ще один крок: використали генетичні ножиці CRISPR-Cas для створення лінії клітин нирок людини, в яких генне кодування C12orf29 було відключено.
«Ми змогли порівняти відключені клітини з нормальними за різних умов. Зокрема, як вони впливали на клітини менадіоном, синтетичним аналогом вітаміну К3, і помітили чітку різницю між відключеними клітинами та клітинами з робочою РНК-лігазом: щодо невеликої концентрації менадіону було достатньо, щоби пошкодити відключені клітини. Оскільки менадіон викликає окислювальний стрес, ми зробили висновок, що C12orf29 захищає від нього клітини», – додав Андреас Маркс.
Між тим, "Останній Бастіон" нагадує читачам про те, що на тижні британські інженери зібрали із конструктора "Lego" пристрій для вирощування людської шкіри.