Created with Sketch.

У МЗС нагадали про 179 річницю з дня народження Миколи Лисенка – видатного композитора з Полтавщини

22.03.2021, 17:59
Микола Лисенко
Фото: Укрінформ

Лисенко сформував і розвинув майже всі присутні в українській музичній творчості жанри.

Сьогодні, 22 березня, 179 років з дня народження видатного українського композитора, диригента, піаніста, педагога, активного громадського діяча Миколи Лисенка.

Про це повідомляє пресслужба МЗС України.

“Микола Лисенко вважається засновником українського музичного мистецтва. Він сформував і розвинув майже всі присутні в українській музичній творчості жанри. Лисенко автор опер "Різдвяна ніч", "Утоплена", "Наталка Полтавка", "Тарас Бульба", "Енеїда", дитячих опер "Коза-Дереза", "Пан Коцький", "Зима і Весна", які стали основою українського національного оперного мистецтва”, – йдеться в повідомленні.

У МС нагадали, що його твори донині виконуються на оперних і театральних сценах багатьох країн.

Нагадаємо, що Лисенко народився в селі Гриньки Кременчуцького повіту Полтавської губернії в родині дворянина Віталія Романовича Лисенкаполковника Орденського кірасирського полкуЦе село належало Миколі Булюбашу, материному дядькові. Батько був високоосвіченою людиною, удома розмовляв українською.

Мати, Ольга Єреміївна, походила з полтавського поміщицького роду Луценків та з козацького роду Булюбашів. Освіту здобула у Петербурзькому Смольному інституті шляхетних дівчат, розмовляла майже винятково французькою і примушувала до цього всіх членів родини.

Походив з козацько-старшинського роду Лисенків. Як одного з засновників роду історичні документи засвідчують Якова Лисенка (1-а половина XVII століття, брав активну участь у визвольній війні). Іван, син Якова, — відомий військовий і політичний діяч 2-ї половини XVII століття, був Чернігівським, пізніше Переяславським полковником, згодом — наказним гетьманом1695 року брав участь в Азовських походах. Його син Федір (прапрадід Миколи Віталійовича) з 1741 року був генеральним суддею.

Відомо, що композитора Лисенка переслідував царський уряд, 1907 року його на деякий час заарештували.

Помер 6 листопада 1912 року в Києві раптово від серцевого нападу.

Далі діялося те, чого Київ, кажуть, ніколи не бачив.

Панахиди за покійним правилися щодня. Бо ховали небіжчика аж на п’ятий день після смерті, у неділю, 28 жовтня (12 листопада) 1912 р. Не встигали приїхати рідні Миколи Віталійовича та численні депутації з інших міст. Ще звечора в суботу тіло в труні на руках винесли з будинку у Володимирський собор.

Лише домовину винесли з хати, поставили надворі, на Маріїнсько-Благовіщенській, 95-б (нині – Саксаганського), де промайнули вісімнадцять останніх років життя музиканта, та почали правити літію у дворі, як подвір’я запрудив люд. Вулицю Благовіщенську – теж.

…Коли на кладовищі на віко пробудженого лева полетіли грудки землі, на очах яма зникала, а могила виросла. Київську “Громаду” тішив один, але вкрай важливий момент: Святе Письмо й Псалтир лунали українською мовою.

Почалася нова епоха української національної культури.

Читайте також
Міністерство культури досі не затвердило методологію оцінки збитків культурній спадщині
Війна
Лувр потребує капітальної реставрації
Життя
Запрошуємо на тур «Неймовірний Ніжин: колекція храмів, музеї та історія. Від бароко до модерну»
Історія
Збережемо культурну спадщину для майбутніх поколінь
Історія
Як "совєти" робили з нас манкуртів
Історія
На зелемарафон мільярди, на музеї — дзуськи
Політика