Ця пам’ятка ввібрала в себе передові досягнення української та європейської політичної думки.
5 квітня 1710 року біля міста Бендери гетьман Пилип Орлик та козацька старшина і козаки Війська Запорозького уклали договір – “Пакти й Конституції законів і вольностей Війська Запорозького”.
Про це йдеться в повідомленні МЗС України.
Зазначається, що Конституція Пилипа Орлика вперше запропонувала розподіл влади на законодавчу, виконавчу та судову гілки.
“Конституція стала одним із перших документів в Європі, який закладав основи республіканської форми правління”, – підкреслюють дипломати.
Відомо, що після Полтавської катастрофи Орлик, його дружина й родичі Герцики пішли за гетьманом у вигнання, долаючи далекий, тяжкий і небезпечний шлях.
В липні 1709 р. вигнанці дісталися Бендер, де в наступному році і було створено Конституцію України.
Пізніше, у червні 1714 р., Пилип Орлик перебрався в Доматицю і звідти, слідом за шведським королем, який зібрався в дорогу до свого власного краю, виїхав у Європу.
По собі П. Орлик, який помер в 1742 році, залишив велику писемну спадщину – особистий щоденник ("Діаріуш подорожній"), листи до можновладців тогочасної Європи, договори, декларації, серед яких два надзвичайно цікаві документи, що характеризують не лише його як політичного мислителя, але й рівень політичної культури козацької еліти, що опинилась на вигнанні, та розуміння ними ролі і призначення України в тогочасному європейському політичному просторі – це "Маніфест до європейських урядів" та "Вивід прав України".
Але найважливішим його писемним доробком безумовно стала так звана Бендерська Конституція, або Конституція Пилипа Орлика, написана їм у співавторстві з іншими представниками козацької старшини.
Відомо також, що ця пам’ятка ввібрала в себе не лише передові досягнення української та європейської політичної думки, але й стала новим кроком у їх розвитку.
Конституція Пилипа Орлика – це втілена в мову правових норм філософія й ідеологія "суспільного договору".