Народним депутатам пропонують ухвалити закон, який у рази підвищує соціальні стандарти для ЗСУ.
Представник «слуг народу» Максим Заремський вніс до парламенту проєкт закону №3874 «Про реформування Збройних сил України та поліпшення матеріального забезпечення армії».
Автор пише, що законопроєкт розроблено відповідно до вимог Конституції України та з урахуванням зарубіжного досвіду з метою забезпечення гідного матеріального та соціального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (ЗСУ).
Що пропонує народний обранець?
Грошове забезпечення військовослужбовця має складатися з базової виплати, частка якої складає від 70% до 80% суми грошового забезпечення, а також з додаткових виплат (надбавок), частка яких складає від 20% до 30% суми грошового забезпечення.
Розмір базової виплати встановлюється у залежності від військового звання, передбаченого займаною посадою, та календарної вислуги років військовослужбовця у відповідному військовому званні.
Військовослужбовці щомісячно окрім базової виплати, мають отримувати додаткові виплати (надбавки) до грошового забезпечення.
Додаткові виплати призначаються з метою стимулювати до подальшого проходження військової служби, а також з метою компенсації їх витрат, пов’язаних з побутовими умовами несення військової служби в лавах ЗСУ.
Депутат пропонує виділити такі види надбавок:
а) за службу у бойових військових частинах (десантно-штурмових військах, силах спеціальних операцій, гірсько-штурмових військах, військах морської піхоти);
б) за службу на командних посадах (командири роти, командири бригади тощо);
в) за службу на посадах з дефіцитними спеціальностями (снайпер, оператор безпілотного літального апарату, протитанкового ракетного комплексу, тощо);
г) за науковий ступінь, вчене звання, тощо.
Компенсаційні регулярні, до яких входять зокрема:
а) за виконання обов'язків у понаднормовий час і вихідні;
б) за роботу в умовах режимних обмежень (таємність);
в) за виконання обов'язків у польових умовах;
г) за службу у високогірній місцевості, на острові Зміїний;
ґ) за ризик для здоров'я та життя (участь у бойових діях, водолазам, членам екіпажів літаків, кораблів, танків, броньованих бойових машин тощо).
Також народний депутат пропонує разові компенсації: за житло, невикористану відпустку, харчування, допомогу на оздоровлення та у разі звільнення з лав ЗСУ.
Крім того, військовослужбовці, які відслужили за контрактом понад 12 років, після звільнення отримують гарантоване право бути призначеними на посади в апараті органів державної влади та місцевого самоврядування, а також на посади в господарчо-адміністративному апараті ЗСУ.
У випадку працевлаштування таких осіб на посади в органах, влади, протягом десяти років з моменту звільнення з лав військових формувань, до заробітної плати вони отримують доплату такого обсягу, аби сума заробітної плати та доплати сягала розміру грошового забезпечення особи за останній місяць служби в армії.
Пропонується, аби закон набрав чинності з 1 січня 2021 року.
Ризики
Очевидно, що відтік кадрів з лав ЗСУ стає катастрофічним, такий проєкт направлений на те, аби зупинити його.
Водночас, виникає питання, чи будуть кошти на такі високі соціальні стандарти для солдатів.
Адже ще треба модернізувати та закупляти техніку, покращувати інфраструктуру.