Created with Sketch.

У Повітряних силах України дуже серйозно націлились на Gripen

30.08.2023, 10:35
JAS 39 Gripen
Фото: Försvarsmakten

Можливо існує доволі проста, але критично важлива причина того, чому у Повітряних силах дійсно дуже зацікавлені у Gripen

Шведський багатофункціональний винищувач JAS 39 Gripen не просто є одним із кандидатів на посилення Повітряних сил України, а більш ніж ймовірним кандидатом, за який Україна буде боротися.

"Генерал Олещук [командувач ПС ЗСУ Микола Олещук], повернувшись з тестувань, сказав, що будемо боротися і за Gripen. Вони дуже універсальні щодо озброєння, вони дуже прості щодо можливості експлуатації і навіть приземлення на звичайну дорогу", - повідомив міністр оборони України Олексій Резніков під час брифінгу для журналістів.

JAS 39 Gripen
Фото:Försvarsmakten

При цьому F-16, як вже повідомлялось раніше, буде основним багатофункціональним винищувачем, бо є "найбільш оптимальною бойовою машиною для ЗСУ". Але саме Gripen за рахунок своїх можливостей, як повідомив міністр оборони, обходить Eurofighter Typhoon та Dassault Rafale враховуючи всі безпекові виклики України.

Звісно залишається питання, а навіщо Україні ще один тип багатофункціонального винищувача, тобто утворення "зоопарку". А для цього необхідно розкласти на складові частини: потребу України у винищувачах, кількісний показник F-16 для України, а головне - їх залишковий ресурс. А головне пам'ятати, що найкраще розв'язання питання оновлення авіапарку Повітряних сил - це розділення на два умовні етапи "винищувач для Перемоги" та "винищувач після Перемоги".

Якщо брати потребу Повітряних сил, то вона оцінена у межах від 128 до 180 багатофункціональних винищувачів.

Водночас кількість F-16, які поки оголошені до передачі до України - це 42 машини від Нідерландів, 19 від Данії, а також до 12 від Норвегії.

F-16 повітряних сил Данії
Фото:Flyvevåbnet

При цьому не всі ці машини будуть придатними до виконання бойових завдань, а деякі взагалі не у льотному стані. І навіть їх максимальна кількість складає до 73 літаків. При цьому їх передача буде розтягнута на роки, бо, наприклад, данські машини передаватимуться партіями аж до 2025 року.

Також треба розуміти, що це вживані машини, які були вироблені у 80-х роках, найпізніше на початку 90-х. Їх граничний ресурс експлуатації - приблизно середина 2030-х років. Про це прямо говорить плани експлуатації аналогічних вживаних F-16 у Румунії та їх заміну на F-35. Але це за умов експлуатації мирного часу, а війна "зжирає" ресурси військової техніки значно швидше.

Тобто питання де брати додаткові машини є вкрай актуальним. І в цій ситуації дійсно можливо було б просто замовити нові F-16. Але поточні плани Lockheed Martin щодо F-16V Block 70/72 передбачають виконання наявних замовлень не раніше 2027-2028 років. І це при орієнтовній вартості F-16V на рівні мінімум 162,5 млн доларів за літак.

У цій ситуації Gripen від Saab має певну й дуже дивну перевагу - він дуже давно не має замовлень. Потужності з його виробництва не завантажені, що може говорити про теоретичну можливість поставити до ЗСУ нові машини швидше за умовний F-16V.

А головне Saab йде на умови локалізації виробництва у країні замовника, що матиме вкрай важливе значення для України вже після Перемоги.

ДЖЕРЕЛО: Defence Express

Читайте також
Перші літаки Mirage 2000 будуть надані Україні на початку 2025 року
Війна
Україна може використовувати передані Нідерландами F-16 на території росії
Війна
США відхилили пропозицію відправити в Україну підрядників для обслуговування F-16
Війна
Український F-16 міг бути збитий ЗРК Patriot
Війна
Схоже, що США все ж таки передали до України F-16
Війна
Перша партія F-16 вже в Україні, — Bloomberg
Війна