Created with Sketch.

У світі подорожчає шоколад. Ціни на какао-боби досягли максимуму за 10 років

31.07.2023, 12:12

Шоколадні компанії, крім підвищення цін, можуть зменшити розміри шоколадних плиток.

Ціни на какао-боби злетіли до максимуму за десятиліття.

Станом на 27 липня 2023 р. вартість нью-йоркських ф'ючерсів на какао досягла $3500 за 1 т. .

Місцеве виробництво какао-бобів страждає від злив. Важливими постачальниками какао-бобів на світовий ринок є західноафриканські країни Кот-д'Івуар та Гана, і обидві з них вже мають проблеми з вирощуванням продукції.

За оцінкою Bloomberg, урожай бобів у Кот-д’Івуарі порівняно з торішнім зменшиться на 20%, а в Гані взагалі впаде нижче за історичний середній показник.

Дефіцит змусив ключових виробників шоколаду Lindt & Sprungli AG та Hershey Co. виступити із попередженням про можливе подальше зростання цін.

Понад те, криза у промисловості може позначитися як кількості продукції, а й у її якості.

Як повідомляє Bloomberg, шоколадні компанії, крім підвищення цін, можуть зменшити розміри шоколадних плиток.

Найближчим часом ціни навряд чи знижуватимуться, повідомляє Bloomberg. За даними агентства, високі ціни на основну сировину для виробництва шоколаду збережуться до 2024 року.

Проблеми почали відчувати й компанії – обробники сировини. Наприклад, різко скоротилася переробка какао-бобів у Великій Британії, що свідчить про труднощі з доступом компаній до необхідної кількості сировини.


Частково стрибок цін на какао на початку поточного тижня  викликаний зливами в Кот-д'Івуарі та в Гані, на частку яких припадає дві третини виробництва какао у світі. Також очікування погодного явища Ель-Ніньйо в екваторіальній частині Тихого океану викликає побоювання щодо стабільності постачань найближчими місяцями.

Погода — не єдиний фактор, що впливає на зростання цін на какао. З наступного місяця в Євросоюзі набувають чинності правила, що забороняють імпорт какао-бобів, які вирощуються на територіях, де раніше були ліси. Також посилюються заборони щодо використання дитячої праці у ланцюжку постачання.

"Зараз у традиційних ланцюжках постачання какао відбувається багато дуже неетичного виробництва шоколаду. У більшості шоколадних продуктів, які ви знайдете сьогодні, немає жодних вказівок на те, звідки взялося какао", – цитує CBC Софію Карденуто з Університету Вікторії, що вивчає ланцюжок постачання какао.

Виконання нових правил спричинить додаткові витрати на встановлення систем моніторингу, які дозволять відстежити ланцюжки постачання від ферми до кінцевого виробника.

Ці додаткові витрати матимуть прямий вплив на подорожчання шоколаду.

Зростання цін на какао-боби, безумовно, зачепить і Україну також. Проте варто розуміти, що більше переробленої продукції виробляється біля України, тим менше країна залежить від цінових коливань.

Поза територією України ціни на какао мають чітку прив'язку до іноземної валюти, найчастіше до долара, тому вартість продукції впливає як зростання ціни сировину, а й курсовий чинник.

Основною проблемою, що впливає на зростання цін, є зосередженість головних виробничих потужностей у двох країнах – Кот-д'Івуарі та Гані. Як результат, усі проблеми цих країн, у тому числі через кліматичні зміни, ведуть до підвищення цін.

Читайте також
Антикитайські тарифи Трампа спонукатимуть Сі Цзіньпіна укласти велику угоду
Економіка
Про ціни, інфляційну динаміку та монетарну політику
Економіка
Верховна Рада ухвалила бюджет на 2025 рік
Економіка
КНР прагне запровадити свою монополію на Каспії
Економіка
Японія офіційно дозволила постачати свої авто до РФ
Економіка
Центробанк подарував росіянам стагфляцію
Економіка