Created with Sketch.

Удари українських БПЛА вглиб росії застали Москву зненацька

19.12.2022, 11:55

За 10 місяців росія не наблизилася до того, щоб зламати дух чи здатність України до спротиву

Війна, яка мала закінчитися за 10 днів, триває майже на 10 місяців, і московія все ще не наблизилася до того, щоб зламати дух чи здатність України до спротиву, пише турецька преса.

Московія продовжує нарощувати масштаби того, що вона називає «спеціальною військовою операцією», розпочатою у лютому цього року, проте Україна не лише дає гідну відсіч, а й перехоплює ініціативу.

Останнім потрясінням для Москви стало те, що кілька аеродромів у глибині російської території зазнали ударів безпілотників, запущених, мабуть, з української території.

Україна не взяла на себе відповідальність за ці атаки, відповідно до своєї вже звичної практики заперечення участі в якихось диверсіях проти російської інфраструктури. Проте Москва заявила, що метою атак Києва став стратегічний аеродром Дягілєво, розташований лише за кілька годин їзди від російської столиці, і два інші військові об'єкти.

Про значущість цих ударів можна судити з реакції США, які заперечують свою причетність до атак на московію, побоюючись бути безпосередньо втягнутими у війну.

«Ми не сприяємо тому, щоб Україна завдавала ударів по територіях за межами своїх кордонів. Ми не підтримуємо Україну в атаках за її межами», - сказав Нед Прайс, представник Держдепу США.

Водночас Німеччина підтримала українські атаки.

Експерти вважають, що передбачувані атаки українських дронів у глибину російської території призведуть до подальшої ескалації конфлікту.

Як очевидна реакція на удари безпілотників та інші невдачі на полі бою в таких місцях, як Херсон, путін визнав, що бойові дії «можуть стати тривалим процесом».

Матьє Булеге, науковий співробітник програми «росія та Євразія» у Chatham House заявив в інтерв'ю журналістам, що подібні атаки, швидше за все, почнуть нову фазу «ударів відплати» з обох боків.

«Якщо атаки дронів справді організовані Україною, «це суттєво змінює розклад сил у війні»», – каже Едвард Еріксон, колишній американський військовий офіцер та відставний професор військової історії на факультеті вивчення війни в Університеті морської піхоти.

"Такий потенціал збільшує "оперативне охоплення" українських збройних сил за рахунок збільшення глибини бойового простору", - сказав Еріксон.

«Ну це удар безпілотника, тому він працює так само, як і всі бойові безпілотники. Що слід зазначити, то це здатність українського командування та управління здійснювати такі удари у глибині території», - каже Булеге.

Євген Чаусовський, експерт у галузі оборони та старший аналітик Інституту New Lines, вважає, що атаки дронів є відображенням «стійкої військової підтримки України з боку Заходу, а також її внутрішніх військових можливостей, особливо коли йдеться про виробництво безпілотників».

Хоча незрозуміло, як українці змогли здійснити такі атаки, вони свідчать про нездатність московії захистити повітряний простір своєї країни.

Міністерство оборони Британії назвало ці атаки «найстратегічнішими провалами у забезпеченні захисту військ» з початку конфлікту в Україні.

У такому разі, що за безпілотники використали для атаки на московію?

За словами московитів, це були старі радянські безпілотники Ту-141 "Стриж".

«Україна дійсно досі має ці безпілотники», - каже Ілля Пономаренко, репортер з питань оборони та безпеки в українській газеті Kyiv Independent.

Ординська армія використовувала безпілотники Ту-141 «Стриж» у 1970-х та 1980-х. Але Пономаренко вважає теорію московії не дуже правдоподібною.

«Так, теоретично ці старі БПЛА можуть долати відстані до 1000 км. Але Ту-141 - це застарілий розвідувальний ЛА, який не мав використовуватися як високоточний безпілотник-камікадзе», - розповів Пономаренко в інтерв'ю TRT World.

За словами українського журналіста, є припущення, що Україна могла модифікувати Ту-141, встановивши на них боєголовки та систему пошуку цілі, що в результаті забезпечило б точні удари по аеродромах Енгельса, Дягілєва та Курська.

«Теоретично це можливо, але ми на руках не маємо доказів. А може, це було щось інше, зброя, про яку ми поки що нічого не знаємо?» – додає Пономаренко.

За даними Андреаса Кріга, оборонного аналітика та старшого викладача Школи досліджень безпеки Королівського коледжу Лондона, Україна також розробила власні безпілотники, і деякі експерти вважають, що безпілотники-камікадзе, використані для атаки на російській території, можуть бути продуктом власної програми озброєнь.

За словами турецького військового аналітика Уласа Пехлівана, два місяці тому український державний виробник озброєнь «Укроборонпром» оголосив про завершення розробки безпілотника з дальністю польоту 1000 км та вантажопідйомністю 75 кг.

«Хтось вважає, що це можуть бути китайські безпілотники, перероблені українцями», - каже Кріг, додаючи, що Київ раніше використав ці перероблені безпілотники-камікадзе для атаки московитських цілей на анексованому Кримському півострові.

Чаусовський також вважає, що постійна робота України над розробкою різних видів безпілотних технологій дала країні можливість і ресурси для того, щоб завдавати ударів углиб московії таким містам, як Саратов.

"Подібні технології України стають все більш просунутими, і російським силам все важче їх перехоплювати", - сказав він.

Існує також ймовірність того, що недавні атаки на московитські аеродроми можуть бути справою рук проукраїнських агентів усередині росії, припустив Пехліван.

Також несподіванкою для багатьох став очевидний провал ординських систем ППО, які досі представлялися як одні з найкращих у світі.

Криг вважає, що московитські військові могли бути налаштовані надто самовпевнено, вважаючи, що Україна, змушена вести оборонну війну на своїй території, «не залишиться можливостей переключити свою увагу на наступальні операції».

Крім того, з огляду на величезну територію московії експерти сходяться на думці, що неможливо охопити весь повітряний простір країни.

«У їх ППО досить багато прогалин», - вважає Кріг. - росіяни майже наївно вважали, що їх не зможуть збити в таких місцях, як аеродром в Енгельсі, що за 600 км від кордону з Україною».

Більше того, російські військові були підготовлені до традиційніших повітряних атак, а не ударів безпілотників, які відбуваються дуже швидко, оскільки БПЛА літають на низькій висоті, каже Криг.

"Складно захищатися від безпілотників, якщо ви не знаєте, що вони наближаються", - додає він.

Інші експерти також наголосили на серйозних проблемах у російській системі ППО.

«Українські атаки виявили очевидні системні проблеми у російській ППО та всій військовій системі», - каже Пономаренко.

Московія, яка колись «хвалилася готовністю» дати відсіч будь-якій силі, тепер виявляється нездатною захистити свої найважливіші аеродроми, що приймають літаки, котрі транспортують ядерні бомби, додає Пономаренко.

Читайте також
Трамп рухається у правильному напрямку
Політика
Чому Трамп хоче мобілізувати 18-річних українців?
Політика
Європейці не хочуть вилазити із зони комфорту, оплаченої українською кров'ю
Політика
Камо Грядеши, Світ?
Війна
Прем'єр Ґренландії заявив, що вони не хочуть бути ні частиною США, ні Данії
Світ
Підтримка України відповідає інтересам США з фінансового погляду
Економіка