Самолюбний підліток, який мислить безладно, як і говорить без написаного сценарію, — керує дорослими. Готуймося до паралічу держави!
Не вщухає дискусія про справедливість у зв'язку з мобілізацією. Але я не бачив жодної репліки, яка би починалася з визначення справедливості чи бодай пропозиції домовитися про те, як розуміти справедливість.
А без цього будь-яка дискусія про справедливість виглядатиме як бій засліплених шоломами гладіаторів, які не бачать одне одного (їх в Римі називали «андабати»). Не маю кращої пропозиції, ніж звернутися до мого улюбленого Аристотеля, який висловить нам дві засадничі тези:
Це буквально з «Політики» 1282b.18: «Благо суспільства — справедливість, тобто спільна користь» (мовою оригіналу: «ἔστι δὲ πολιτικὸν ἀγαθὸν τὸ δίκαιον, τοῦτο δ' ἐστὶ τὸ κοινῇ συμφέρον»).
Але люди рівні в двох різних сенсах: кількісно і за співвідношенням («Політика", 1301b.30), бо «кількісно» — це, наприклад, коли на виборах кожен має один голос, а «за співвідношенням», — коли на будівництві слабкий виконує легшу роботу, а сильний тяжчу, але обидва працюють однаково сумлінно в міру своїх сил.
А тепер застосуймо це до мобілізації, котру запроваджено у нас: