Агенти в рясах: як РПЦ (ФСБ) вербує українців за кордоном.
Про це розповів голова Служби зовнішньої розвідки України Олег Іващенко в інтерв’ю «Укрінформу».
Агенти в рясах: як РПЦ вербує українців за кордоном
Голова СЗР прокоментував активність РПЦ і УПЦ МП, які ведуть роботу в середовищі українських біженців за кордоном, особливо серед російськомовних українців.
«Частина з 6,5 млн українців, які через війну виїхали за кордон, підпадає під вплив російської церкви. Російські попи — вже не просто попи. Це агенти. Вони поїхали до Європи із завданням. Під прикриттям Служби зовнішньої розвідки чи ФСБ», — каже Іващенко.
Він навів конкретний випадок в одній із країн Північної Європи, коли РПЦ з Європи допомагає окупантам.
«Особливість у тому, що держава виділяє певні кошти місцевим прихожанам на церкву. А піп перекидає ці гроші на окуповані українські території — підтримує наших ворогів», — каже очільник зовнішньої розвідки.
Іващенко не виключає, що наших громадян за кордоном можуть вербувати в храмах Московського патріархату.
«Люди виїхали — до Польщі, Німеччини, Італії, Чорногорії — хто куди. А там теж росіяни. Коли на нашій території громадян у церкві від впливу російських спецслужб оберігає Служба безпеки, то за кордоном люди не захищені — вони підпадають під закони тієї країни, куди виїхали. І це проблема, бо їх можуть вербувати, впливати на них, використовувати. Треба бути обережними», — попередив він.
Голова СЗР визнав, що Україна працює з партнерами для протидії таким вербуванням. Але це складно.
«Але тут складно — це сфера, де закон дуже тонкий. У церкві священник не говорить прямо “іди шпигувати”, він навіює. І людина вже під впливом. Це — інформаційна зброя. Там працюють спецслужби, і ми це розуміємо. До речі, коли в Україні перебував керівник розвідки цієї країни, ми детально розбирали цей кейс», — підсумував голова Служби зовнішньої розвідки.
Від початку повномасштабної війни було відкрито 170 кримінальних проваджень щодо 150 священнослужителів Української православної церкви (УПЦ), зокрема 23 архієреїв. 63 “агенти в рясах” отримали підозри, 31 уже мають обвинувальні вироки суду. Деякі з цих діячів написали заяви на обмін і допоможуть витягти наших людей з російського полону. Нагадаємо, що в Україні діє закон №8371, який забороняє діяльність російської православної церкви та релігійних організацій, афілійованих з нею.
Останній Бастіон нагадує читачам, що Суд на Полтавщині зобов'язав чоловіка спростувати коментар у мережі щодо УПЦ МП (РПЦ ФСБ).
У коментарях однієї з Facebook-груп місцевий мешканець розкритикував відмову осередку УПЦ МП (РПЦ ФСБ) Градизької ОТГ на Полтавщині переходити до ПЦУ, наголосивши, що протоієреєм місцевої церкви московського патріархату є батько голови селищної ради Мирослава Носи – Юрій Носа.
Після цього рішенням Глобинського районного суду за позовом голови Градизької ОТГ місцевого мешканця змусили «спростувати» свій коментар і попросити вибачення.
Про це йдеться у статті «Агенти в рясах. Коли священники УПЦ МП припинять почуватися в Україні як удома» на сайті «Ділова столиця».
Видання зазначає, що осередки УПЦ МП продовжують активно діяти на місцях, при цьому ухвалений парламентом закон про заборону російської церкви працює недостатньо ефективно через пасивність або свідомий саботаж органів місцевої влади.
«З початку війни СБУ відкрила понад 100 кримінальних проваджень щодо священників УПЦ МП (РПЦ ФСБ). «Агенти в рясах» після трьох років війни продовжують доносити наративи Кремля до парафіян, здають позиції ЗСУ, наводять ворожі обстріли, агітують за «русскій мір». І навіть ухвалений закон не може змінити цю ситуацію. Деякі з ОТГ звертаються щодо заборони приходів УПЦ МП (РПЦ ФСБ) та відмовляються продовжувати їм оренду земельних ділянок, але є й такі, які публічно підтримують священників московського патріархату», – йдеться у публікації.
Видання наводить ситуацію, що склалася у Градизькій громаді Полтавської області, де головою громади є Мирослав Носа, а його батько Юрій Носа – священник Свято-Георгіївської церкви УПЦ МП (РПЦ ФСБ).
«У населеному пункті одночасно діють дві релігійні громади, які правлять служби у різних церквах – ПЦУ та УПЦ МП. Усі незадоволені ситуацією, коли неподалік від лінії фронту продовжують працювати «агенти в рясах» московського патріархату. Але місцева влада намагається усіляко уникати публічності. Зокрема, коли мешканець селища у Facebook описав ситуацію, що склалася, то незабаром з'явилося рішення суду, в якому дописувача зобов'язали видалити поширену інформацію», – зазначається у публікації.
Зокрема, згідно з рішенням Глобинського районного суду, місцевого мешканця змусили спростувати такий коментар:
«Побував у Православній українській церкві, де священнослужитель Іван правив першу молитву за наших воїнів, за Україну в новому храмі, ще не закінченому з будівництва. Так, це перша ПЦУ у Градизькій ТГ. На жаль, відвідувачів поки що мало. Є конкуренти УПЦ МП, та її покриває голова Градизької ТГ Носа М.Ю. Батько його править в одній із церков Градизька (сімейний бізнес), брат – служитель Ростовської МП».
Після ухвалення відповідного рішення місцевий мешканець опублікував пост із вибаченнями.