Станом на весну 2023 року Україна перебуває на межі зміни етнічного складу свого населення, чисельність якого щодня дедалі зменшується.
Про це в етері загальнонаціонального телемарафону повідомив заступник директора з наукової роботи вітчизняного Інституту демографії та соціальних досліджень імені М. Птухи Олександр Гладун.
За його словами, кількість жителів в Україні на 1 січня поточного року коливалася у межах 28-34 млн осіб, але вже до 2030 року у теперішніх складних соціально-економічних і воєнно-політичних обставинах скоротиться до 24-30 млн.
Така розбіжність полягає в тому, що нині ніхто не має реальних чисел народжених, померлих, а також даних про міграцію; даються взнаки і втрати населення через російську воєнну агресію та окупацію 20% нашої території загарбниками із РФ.
«Якщо казати відверто, то ніхто не знає, скільки нас зараз. Хто такі "ми" станом на зараз? Це ті, хто перебувають на території України чи й ті, хто виїхав? Наше дослідження про чисельність, але розбіжності тому, що ми не маємо реальних чисел: народжених, померлих і не маємо нормальних даних про міграцію. Вони дуже сильно різняться.
Власне вже зараз потрібна і робота Мін'юсту з реєстрації народжуваності та смертей, і розібратися з міграцією – вона у нас шалена. Мільйони людей виїхали. Плюс мільйони – це ще ВПО. Близько 5 мільйонів людей переселилися зі східних в центральні та західні регіони. І чисельність населення цікавить уряд, тому що не може щось планувати», – зазначив демограф Олександр Гладун.
Водночас слід врахувати прогнози вітчизняних медиків і психологів, як б'ють на сполох через те, що в Україні 8,5 млн осіб потенційно перебувають під ризиком психічних розладів, таких як депресія, посттравматичний стрес тощо.
Окремо "Останній Бастіон" радить читачам згадати, що у Польщі, Литві, Латвії та Естонії завдяки українським біженцям істотно зросла кількість населення.