Created with Sketch.

В діаспорі сьогодні вшановують мільйонера-романтика Паславського, який загинув у бою за Іловайськ

19.08.2021, 18:40
Марк Паславський
Фото: 100krokiv.info

В США він зробив блискучу кар'єру військовика, а в Україні мав дуже успішний бізнес.

У цей день, 19 серпня, у 2014 році віддав життя за Україну МАРКО ПАСЛАВСЬКИЙ – один із найвідоміших Героїв сучасної російсько-української війни.

Про це йдеться в повідомленні на сторінці Diaspora.ua у ФБ.

Діаспоряни нагадують, що Марк Грегорі (Маркіян Григорій) Паславський народився 16 січня 1959 року на Мангеттені у Нью-Йорку.

Марко був небожем одного з керівників Служби безпеки ОУН Миколи Лебедя

“Ми знаємо його як американця українського походження, який був волонтером на Майдані, а згодом, у 2014 році, добровольцем пішов воювати на Схід України, і загинув, захищаючи землю своїх предків. Однак його біографія є значно багатшою та цікавішою. Мало хто знає, що Марко був небожем засновника й керівника Служби безпеки ОУН Миколи Лебедя”, – інформують в українській діаспорі. 

Також в США він зробив блискучу кар'єру військовика – закінчив Військову академію Вест-Пойнт (1981), капітан Армії США. 

Залишивши армію, він працював інвестиційним банкіром у США. 

При цьому завжди пам'ятав про своє українське походження – в їхній родині старанно підтримувалася українська атмосфера, Марко ходив до української недільної школи та був пластуном.

Наприкінці 1990-х років він  фактично оселився в Україні, звідки його родина поспіхом виїхала в 1944 році. Тут допомагав продавати металопродукцію Маріупольського заводу за кордон, працював у банківській сфері, зрештою заснував на Київщині агрофірму "Росава-К" – одне з найприбутковіших підприємств у районі.

“Американський мільйонер з українською душею щиро вболівав за країну, яка стала йому рідною. Тож як сотні інших патріотів він долучився до  Помаранчевої революції та Революції Гідності. А з початком російсько-української війни у 2014 році, не задумуючись, Марко пішов на фронт. Добровольцем. Він був стрільцем 2-го батальйону спеціального призначення НГУ "Донбас”, – наголошується в повідомленні. 

Як згадував один з бойових побратимів Франка, після кожного бою він збирав так званий брифінг. Казав, що у них в Америці так заведено. Бійці завжди уважно прислухалися до порад Марка. Він не просто розбирав бій до найдрібніших подробиць – він його аналізував.

Чому в такій-то ситуації боєць загинув? Чому не вдалося з першого разу звільнити такий-то населений пункт? Все знав, аж до того, скільки треба брати з собою в бій ріжків автомата, щоб і вистачило, й було не важко пересуватися.

Його військова освіта та навички, здобуті під час служби в Армії США, стали в пригоді й могли б ще довго допомагати українцям у боротьбі за свою свободу. Проте у бою за Іловайськ 19 серпня 2014 р. Марко загинув.

Американський мільйонер українського походження похований на Аскольдовій могилі у Києві поряд з Героями Крут.

Посмертно він нагороджений відзнакою "Народний Герой України". Власне, Марк Паславський "Франко" був за життя народним героєм України і залишиться ним назавжди у нашій пам'яті.

Наразі його іменем названо Підгаєцьку гімназію (Тернопільська область) та реабілітаційний центр у Львові. 

У 2018 році у Попасній було започатковано щорічний фестиваль Paslawsky'FEST на честь Маркіяна, що відбувається у липні з нагоди звільнення міста 22 липня 2014 року.  

А у 2019 році в Музеї української діаспори у Києві відкрилася чудова виставка, присвячена Маркові Паславському – "Нью-Йорк – Іловайськ: Вибір", яка розповідає про його життєвий шлях та демонструє речі Героя.
 

Читайте також
У ЗСУ розповіли про полеглого десантника Кобру та його рукопашний бій з окупантом
Війна
Бандері 116 років, шануймо Провідника
Історія
Дорога в один кінець
Війна
Сучасні Герої України
Позиція
Полеглому воїну Олегові Гурову відкрили меморіальну табличку у Кобеляках
Полтава
Полеглому добровольцю НГУ Олексію Фесенку відкрили пам'ятну дошку у Лубнах
Полтава