Created with Sketch.

ВАКС заочно арештував аграрного бізнесмена Олега Бахматюка

15.03.2023, 11:06

А коли ж Бахматюка, нарешті, заарештують за підозрою в підкупі колишнього самопроголошеного директора НАБУ Артема Ситника ?

Як повідомила Спеціалізована антикорупційна прокуратура, 7 березня 2023 року Вищий антикорупційний суд заочно арештував аграрного бізнесмена Олега Бахматюка, якого НАБУ підозрює в підкупі колишнього голови Державної фіскальної служби Романа Насірова.

За версією слідства, протягом 2015-2016 років Насіров отримав $5,5 млн і 21 млн. євро неправомірної вигоди від Бахматюка за те, щоб його компанії відшкодували понад 3,2 млрд грн податку на додану вартість.

Виникає запитання: а коли ж Бахматюка, нарешті, заарештують за підозрою в підкупі колишнього самопроголошеного директора НАБУ Артема Ситника (нині – заступник голови Національного агентства з питань запобігання корупції) та його кума – керівника Головного підрозділу детективів НАБУ Андрія Калужинського?

Нагадаю, що впродовж багатьох років керівником служби безпеки бізнес-імперії Бахматюка є Анатолій Миколайович Новак, який за сумісництвом у 2015 – 2020 роках ще й працював заступником директора НАБУ.

Охорону підприємств Бахматюка здійснюють дві охоронні фірми, що належать Новаку – ТОВ «С.І.Г.-Безпека» (код ЄДРПОУ 35866997), яку Анатолій Миколайович оформив на свою дружину Одажиу Катерину Іванівну, та «Бар’єр. Безпека Бізнесу» (код ЄРДРПУ 33882743), оформлену на брата ексзаступник директора НАБУ Новака Юрія Миколайовича.

У жовтні 2017 року Головне слідче управління Національної поліції розпочало досудове розслідування за фактом розкрадання VAB-Банком, головою наглядової ради якого була сестра Бахматюка Наталія Василюк, 1,2 млрд. грн. стабілізаційного кредиту.

Тоді Новак звернувся до Ситника й від імені Бахматюка умовив (очевидно, не безкоштовно) забрати це провадження з поліції та поховати в очолюваному Андрієм Калужинським Головному підрозділі детективів НАБУ.

Скільки Бахматюк заплатив за це Ситнику та Калужинському, знають лише учасники цієї оборудки, але окрім грошового забезпечення Бахматюк ще й оплачував відпочинок Ситника, Новака та Калужинського в мисливському господарстві «Поліське-Сарни», відшкодовував вартість розбитих Ситником і Калужинським квадроциклів, та приставив до Ситника свого помічника Миколу Надейка, який за рахунок Бахматюка відшкодовував кишенькові витрати Артема Сергійовича й виконував усякі дрібні доручення директора НАБУ.

Зокрема, саме Надейко за дорученням Ситника зустрічав на адмінкордоні з Кримом посередників, які привезли директору НАБУ гроші від продажу земельної ділянки в Криму – дружина Ситника мала в окупованому Севастополі земельну ділянку в садовому товаристві «Міраж», цю ділянку директор НАБУ продав у 2017 році за російськими законами, не сплативши податки й приховавши отримані гроші від декларування.

Але наприкінці 2018 року Новак, йдучи назустріч побажанням міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, обладнав місця відпочинку Ситника та Калужинського звукозаписуючою апаратурою і наказав Надейку розповісти в Генеральній прокуратурі про те, як він оплачував розваги керівництва НАБУ.

А за це генеральний, прости господи, прокурор Юрій Луценко пообіцяв остаточно вирішити проблеми Бахматюка – забрати кримінальне провадження щодо VAB-Банку з НАБУ, де воно не розслідувалось, а лише використовувалось для шантажу магната й висмоктування з нього грошей, і повернути назад у Національну поліцію для остаточного закриття.

Спочатку все розвивалось згідно з цим планом, Надейко у березні 2019 року дав покази щодо Ситника, Луценко своєю постановою змінив підслідність справи стосовно VAB-Банку (будьмо справедливими – для цього в Юрія Віталійовича були всі законні підстави, оскільки ця справа в НАБУ, дійсно, не розслідувалась як і сотні інших справ), а поліція склала адміністративний протокол про скоєння Ситником корупційного правопорушення й направила його до суду.

Але цю комбінацію порушило призначення на посаду генерального прокурора Руслана Рябошапки – друга Ситника та його товариша по чарці. Рятуючи директора НАБУ, Рябошапка скасував постанову про закриття в Головному слідчому управлінні Нацполіції кримінального провадження щодо розкрадання VAB-Банком стабілізаційного кредиту й повернув справу Ситнику.

Але вже не для того, щоби «доїти» Бахматюка та саботувати розслідування, а для організації розправи з Бахматюком і Новаком.

Наслідки не забарились – Бахматюк подався в біга, його сестрі в НАБУ було повідомлено про підозру, а Новак перестав з’являтись на службі, а згодом взагалі звільнився з НАБУ.

І ось тепер, НАБУ та САП урочисто повідомили Бахматюку підозру в підкупі Насірова й домоглись заочного арешту аграрного магната. От тільки зв’язок між Бахматюком і Насіровим ще треба довести. Інша річ – зв’язок між Бахматюком і Ситником, який не тільки давно доведений, але й підкріплений постановою Сарненського районного суду Рівненської області, якою самопроголошений директор НАБУ Ситник притягнутий до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення.

Щоправда, це судове рішення в частині конфіскації подарунків, отриманих Ситником від Бахматюка, досі не виконано (нинішній заступник голови НАЗК лише заплатив штраф за вчинення корупційного правопорушення), але від того хабарник Ситник не перестав бути хабарником.

Відомий журналіст, публіцист і блогер, який прославився своїми журналістськими розслідуваннями і гучними політичними статтями.

Читайте також
Зеленський поборов корупцію на митниці?
Політика
Суддя ВАКС, що має проблеми з НАЗК, оформила бізнес на сина та родичів
Політика
ЗеленськийЄрмак дозволив Коболєву втекти за кордон
Політика
НАЗК виявило в ексчиновника СБУ ознаки незаконного збагачення
Кримінал
НАЗК виявило у декларації голови Харківської облради невідповідності на 3,4 млн грн
Політика
Мафія з середини. Умеров. Федоришин. Єгоров.
Опінії