Created with Sketch.

ВАКС засудив олігарха утікача Олександра Онищенка до 15 років позбавлення волі

05.04.2024, 09:16

Виконати вирок буде складно, адже Онищенко давно переховується за кордоном. Його спільника засудили до 12 років позбавлення волі.

15 та 12 років позбавлення волі з конфіскацією – колегія суддів ВАКС оголосила вирок народному депутату України VII скликання та його фінансовому директору, обвинувачених у заволодінні державними коштами на суму понад 740 млн грн під час видобутку та продажу природного газу в рамках договорів про спільну діяльність з публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування».

Про це повідомила пресслужба САП.

Вищий антикорупційний суд  засудив колишнього народного депутата і олігарха-втікача Олександра Онищенка до 15 років позбавлення волі.

Його визнали винним в організації корупційної «газової схеми». Ця схема завдала збитків бюджету на мінімум 3 мільярди гривень.

Вирок ухвалили судді Леся Федорак, Віктор Маслов та Ігор Строгий.

Крім нього свій вирок отримала фінансова директорка Онищенка Олена Павленко. Онищенка засудили на 15 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, а його пособницю – до 12 років ув’язнення з тією ж конфіскацією.

Роль Онищенка та Павленко у «газовій справі»

Онищенко був ключовою дійовою особою у газових махінаціях, проведених у 2014-2016 роках. Саме він організував корупційну злочинну схему та контролював увесь ланцюжок закупівлі газу в держави за заниженими цінами.

Екснардеп для цього фактично створив злочинну організацію, до складу якої входили як особи з державних компаній, зокрема Укргазвидобування, так і представники бірж та підконтрольних приватних компаній ТОВ «Надра Геоцентр», ТОВ Фірма «Хас» та ТОВ «Карпатнадраінвест» – останні торгували штучно здешевленим газом. Контроль за їх фінансовими операціями здійснювала саме засуджена фінансова директорка Олена Павленко.

Закупівля газу за зниженими цінами (майже по собівартості) у держави та його продаж через підконтрольні біржі завчасно визначеним компаніям спричинили завдання збитків державі на понад 740 млн грн. Ще 2 млрд грн держава втратила через імовірно безпідставне рішення ексголови ДФС Романа Насірова про реструктуризацію податкового боргу за користування надрами для вказаних трьох підконтрольних Онищенку компаній. Суд над Романом Насіровим ще триває, але в окремій справі, за якою теж стежать експерти TI Ukraine.

Які злочини інкримінували Онищенку та Олені Павленко?

Масштабність схеми змусила обвинувачення кваліфікувати дії Онищенка за вісьма статтями.

  1. Створення, керівництво та участь у злочинній організації (ч. 1 ст. 255 КК).
  2. Організація заволодіння чужим майном в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовими особами своїм службовим становищем, вчинене злочинною організацією (ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191).
  3. Організація підробки документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичних осіб, вчинене злочинною організацією (ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 205-1 КК).
  4. Організація зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права, що спричинило тяжкі наслідки, вчинене злочинною організацією (ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 364-1 КК).
  5. Організація службового підроблення, вчинене злочинною організацією (ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 366 КК).
  6. Організація легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом в особливо великих розмірах, вчинене злочинною організацією (ч. 3 ст. 27, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК).
  7. Зберігання вогнепальної зброї без передбаченого законом дозволу (ч. 1 ст. 263 КК);
  8. Відчуження заставного майна (ч. 1 ст. 388 КК).

Олена Павленко ж виконувала роль учасниці злочинної організації (ч. 1 ст. 255 КК), виконавиці заволодіння коштами (ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191), підробки документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичних осіб (ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28 ч. 2 ст. 205-1) та легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом в особливо великих розмірах (ч. 2 ст. 27, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК).

Наразі Онищенко не перебуває у міжнародному розшуку, оскільки ще у 2017 році Інтерпол відмовився оголошувати його розшукуваним. Сам Онищенко стверджував про політичний мотив переслідування. Тому з 2016 року він розшукувався лише на території України.

Ще одна проблема, з якою може стикнутися влада, – це конфіскація майна екснардепа, як в Україні, так і закордоном, оскільки немає гарантій того, що виконавчій службі вдасться розшукати все майно Онищенка в Україні, а іноземні держави-тримачі зі свого боку можуть відмовитися повернути його за вироком.

Нагадаємо, що у  2018 році газета «Al Jazeera» провівши журналістське розслідування, повідомила, що Онищенко тісно пов’язаний з Павлом Фуксом, російським партнером Руді Джуліані.

Онищенко у змові з Фуксом викупили сотні мільйонів доларів США заморожених активів клану Януковича та відмили їх у західні фінансові структури через Дойче банк.

Сам Онищенко нещодавно повідомив, що отримав громадянство московії і до кінця року відмовиться від українського громадянства.

Німецькі правоохоронці 29 листопада 2019 затримали колишнього народного депутата Олександра Онищенка в німецькому місті Аахен за запитом Національного антикорупційного бюро України та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

За процедурою далі німецький суд мав винести рішення стосовно його подальшої екстрадиції в Україну, про що у запиті просили українські правоохоронці.

У травні 2020 року німецький суд відмовився екстрадувати колишнього нардепа Олександра Онищенка, який підозрюється в організації «газових схем» в Україні. Суд зазначив, що переслідування Онищенка не є політичним.

Вищий земельний суд Ольденбурга сьогодні виніс рішення про відмову в екстрадиції Онищенка до України. Рішення мотивовано неможливістю встановити, що переслідування колишнього народного депутата українською стороною не провадиться за політичними мотивами.

Крім того, німецький суд сумнівається, що в разі екстрадиції Онищенка Україна буде дотримуватися міжнародних стандартів щодо умов утримання в тюрмах.

Читайте також
Прокурор, який привласнив 8 кілограмів золота, мобілізувався і просить зупинити суд
Кримінал
Сину нардепа оголосили підозру в розкраданні бюджетних коштів, - ДБР
Кримінал
Градизькому селищному голові оголосили нову підозру
Кримінал
Нардепа Віктора Бондаря затримали за розкрадання коштів «Укрзалізниці»
Кримінал
Корупційні схеми Сергія Лещенка
Опінії
Як Чернишов грабує Україну
Політика