Created with Sketch.

«Відлов‎» CO2 з атмосфери не врятує Землю від змін клімату

29.07.2023, 11:15

Зупинити накопичення CO2, яке нагріває навколишнє середовище, може саме перехід до чистої енергії.

Багато світових компаній, зокрема й Microsoft, інвестували у сучасну технологію уловлювання та зберігання CO2, розраховуючи усунути частину своїх забруднень – однак, судячи з нового дослідження, опублікованого в журналі Science Advances, це не усуне більшості наслідків клімату.

У дослідженні розглядають наслідки викидів вуглекислого газу для моделі атмосферної циркуляції, яка називається коміркою Гадлі та впливає на погоду у більшості країн світу.

Однак викиди парникових газів від спалювання викопного палива псують роботу цієї системи Комірка Гадлі розширюється, посилюючи посухи в субтропічних регіонах.

«Буде ще більше регіонів, які стануть схожими на пустелі», — каже Рей Чемке, доцент Інституту науки Вейцмана.

Поширення засух може спричинити нестачу їжі та витіснити людей з їхніх домівок. Подібні явища комірка Гадлі вже викликала у Чилі та Південній Африці та вплинула на сільське господарство в Південній Австралії.

У дослідженні вчені створили модель, коли концентрація вуглекислого газу в атмосфері продовжує зростати на 1% щороку протягом наступних 140 років, збільшившись врешті-решт у 4 рази – і модель, коли за той самий час вона знижуватиметься з подібною швидкістю (теоретично це призведе до того, що комірка Гадлі стиснеться, а її межі посунуться до полюсів – де були до того, як їх змістило забруднення CO2).

Однак далі у моделі відбувалося дещо дивне: вплив «‎вилову» CO2 з атмосфери відрізнявся в обох півкулях. Північний край комірки Гадлі перемістився далі на південь від місця, де перебував історично – перевищивши бажану ціль. А от південний край зміщувався набагато повільніше — настільки, що не повернувся до початкової точки (що може відбутися через пару століть, однак за цей час значно ускладнить життя людям і дикій природі).

Відмінності між реакціями Північної та Південної півкуль у моделі можуть бути пов’язані з тим, що температура океану повільніше реагує на зміни концентрації CO2.

«Те, що станеться [коли ми зменшимо CO2], буде сюрпризом. Зменшення викидів зараз є важливішим», — кажуть дослідники.

Будь-які спроби видалити CO2 з атмосфери, впевнені дослідники, мають бути лише додатковими заходами — зупинити накопичення CO2, яке нагріває навколишнє середовище, може саме перехід до чистої енергії.

Читайте також
Медики знайшли спосіб трансформації ракових клітин у здорові
Життя
Медичні прориви прийдешнього року
Життя
Сонячна енергетика може врятувати сотні тисяч життів щорічно
Життя
Всі люди від народження добрі
Життя
ЯК МИ ГРАЄМО РОЛІ
Життя
Світові запаси прісної води швидко скорочуються
Життя