Created with Sketch.

Вугільна МЕГАафера «камікадзе» Яценюка

01.12.2014, 09:16

Ще недавно в інформаційному просторі країни досить активно обговорювалося скандал навколо імпорту вугілля з Південно-Африканської республіки.

Під пильною увагою журналістів та експертів виявився як сам факт закупівлі африканського палива, так і рівень якості вугілля. Але з великої афери скандал виявився невеликий, а ще менше висновків зробило суспільство про методи минулого «уряду гієн». Саме цей факт змусив мене повернутися до зазначеної теми, тим більше, що журналісти та експерти так і не змогли встановити реальні масштаби афери. А вони - вражають.

Пікантність цієї всієї історії полягає ще й у тому, що «смотрящим» у сфері енергетики з благословення Яценюка призначений «ядерний барон» Микола Мартиненко, який встиг «прославитися» за тіньовими держзакупівлями медикаментів. Саме тому я насмілюся припустити, що почесним лобістом африканських шахтарів в українському уряді є ніхто інший, як пан Мартиненко.

Як раніше вже встановив «Обозреватель», компанія, яка підписала угоду з урядом України на поставку вугілля з ПАР, - це типова «фірма-прокладка», а її власник і директор проживає в Конча-Заспі. Але жах навіть не в цьому. Сенс схеми, яку задіяли вищі чини уряду для інкасації власних інтересів, зрозумілий. А ось реальний жах - у розмаху.

Почнемо з того, що енергетичне вугілля оцінюється за двома параметрами, що дозволяє визначити рівень його якості. Мова йде про калорійність і зольності.

Російське і донбаське вугілля мають базовий показник калорійності 6000 кКал / кг. Ця інформація не є секретною, її можна перевірити за допомогою будь-якого пошуковика. У той же час калорійність закупленого Україною африканського палива насправді не перевищує 4800 кКал / кг, хоча, нагадаю, в контракті на його поставку вказано показник 5500 кКал / т (!!!). Про це виданню «Обозреватель» повідомили джерела на Трипільській, Зміївській та Дарницької ТЕС, куди це вугілля було поставлене. Крім того, згідно з цими джерелами, зольність ЮАРского вугілля становить 30% - 32%. Для порівняння: вугілля російського походження має зольність 17%, а з Донбасу - 20%.

Таким чином, фактично можна говорити про те, що південноафриканське паливо за якістю на 25% гірше того, що видобувається на шахтах Луганської та Донецької областей.

Але і це ще не все, варто поговорити про ціни. Вартість однієї тонни вугілля з ПАР в порту без вивантаження становить $ 86 за тонну. Багато це чи мало, не буду коментувати, пізніше побачите самі. До цієї ціни треба додати такі витрати: ціна перевалки вугілля в портах в Україні - $ 9,54, вартість доставки залізничним транспортом - $ 10,08- $ 11,94, зберігання вугілля та його втрати в порту - $ 1,11, націнка «Укрінтеренерго» - $ 2, банківські витрати - $ 1,62- $ 1,63. У підсумку отримуємо суму близько 110,35 $ - $ 112,22 (залежно від дальності розташування ТЕС від порту).

Тепер про вартість вугілля з Донбасу. За моєю інформацією, його вартість разом з доставкою обійдеться в середньому в 1000 грн / т, тобто приблизно 65 $ / т за нинішнім курсом. Купити його може кожен бажаючий, доставка здійснюється залізничним транспортом в будь-яку точку вільної частини України. Можна перевірити. Досить дати запит в пошукачі про покупку антрацитного вугілля з Донбасу. Для прикладу - один з виданих результатів.

Давайте порівняємо: вартість 1 тонни вугілля з ПАР становить $ 110- $ 112, з Донбасу - $ 65. Різниця - $ 45. Насправді ця цифра значно вища, оскільки порівнюється різне по калорійності вугілля (нагадаю, за цим параметром південноафриканське паливо на 20-25% гірше, ніж зі сходу України). Тобто, щоб отримати таку ж тепловіддачу, яку дасть 1 тонна донбаського вугілля, доведеться витратити 1,25 тонни ПАРівского. Додаємо до ціни $ 110- $ 112 + ще 25% і отримуємо в результаті близько $ 137. $ 140 за тонну. Це реальна ціна на африканський енергоносій. У підсумку різниця становить близько 75 $! Це ті гроші, які кожен громадянин країни платить через тариф зі своєї кишені!

Зрозуміло, що в сьогоднішній ситуації уряд не може купувати вугілля на Кузбасі. Але у вугільних шахтах «ЛНР / ДНР» працюють громадяни України, яким можна таки дати можливість заробити, прогодувати їх сім'ї. Насправді вугілля можна імпортувати і з ПАР, і з В'єтнаму - але тільки за реальною і чесною ціною. Варто подумати і про альтернативні джерела палива. Наприклад, заборонити вивезення круглого лісу, а залишки від його переробки - 30% деревини - використовувати як енергоносій. У нас же навпаки - стимулюють його експорт, встановивши поворотний ПДВ. З вивезення лісу чекаємо рішення вже від нового уряду. Може іноземці - радники підкажуть.

У цій всій історії резонно виникає питання: навіщо Україні купувати дороге і неякісне заморське вугілля, доставка якого пов'язана ще і з купою проблем, якщо у вільному доступі є вітчизняне паливо за ціною, більш ніж в 2 рази дешевше, і на 25% краще за якістю? Очевидно, що питання не економічне, а політичне...

Тим часом, сьогодні на складах українських електростанцій, за моєю інформацією, знаходиться менше мільйона тонн вугілля, що нереально мало для нормальної роботи паливних електростанцій. На складах ТЕС повинно бути як мінімум 3-3,1 млн тонн вугілля на місяць, згідно нормам. Тільки вдумайтеся про ці обсяги! Якийсь мільйон тонн чорного палива з ПАР - крапля в морі, але і на цій краплині «уряд гієн» примудрився заробити.

Катастрофічність ситуації підтверджують джерела «Обозревателя» на Трипільській ТЕС: на сьогоднішній день на складах станції залишається близько 100 тис. тонн. З розрахунку того, що в добу споживається близько 7 тис. тонн, то нескладно підрахувати, що запасів палива вистачить на днів 12-13, хоча потрібно забезпечити 4 місяці.

Але, мабуть, найцинічніше в цій ситуації те, що на тлі декларованої боротьби з корупцією та олігархами, масштаби тіньового сектора економіки не зменшуються - новий уряд продовжує успішно брати під свій контроль старі відкатні схеми «Сім'ї», продовжуючи множити корупцію.

«Обозреватель»


Читайте також
Олег Синєгубов поширює російські ІПСО та провокує панічні настрої серед харків'ян
Опінії
Від обмеження консульських послуг для українців за кордоном виграє тільки росія
Опінії
Продовжуємо нашу скорботну розповідь про бурхливу діяльність ТСК ВРУ, яку очолює Анна Скороход
Опінії
Родина депутата Кивради Дениса Москаля «віджала» 1,2 Га землі у Києві
Опінії
Країна глобального дефіциту
Опінії
У нас усе вирішує «невидима рука ринку», тому і наша зброя — невидима
Опінії