Created with Sketch.

Як було знищено флагмана української розвідки і буріння нафтогазових родовищ

03.11.2020, 10:06

Історія про багатомільйонні розкрадання на підприємсті банкруті

Історія флагману української розвідки і буріння нафтових і газових родовищ сягає ще в 80-ті роки минулого століття. Тоді Полтавське управління бурових робіт проводило розвідково-пошукові роботи для державних компаній з видобутку нафти і газу як в Полтавській області, так і за її межами.

До 1993 року управління входило в «Укрнафту». Після корпоратизації, яка вибухнула в країні, управління стало акціонерним товариством «Букрос», а його співробітники — акціонерами. На його балансі залишилися свердловини, які не були передані Полтавському нафтогазовидобувному управлінню — НГДУ «Полтаванафтогаз».

Йдеться про свердловини, промисловий добуток корисних копалин з яких в загальних тодішніх реаліях був визначений як поки що несвоєчасний в силу технічних чи геологічних особливостей. Так званих «ліквідованих», або «спостережних», які не були раніше передані в експлуатацію, або, кажучи звичайною людською мовою, — зарезервованих на чорний день. «Букросу» досталося ж чимало. Згідно даним, вказаним в державному реєстрі інституту ГЕОІНФОРМ, закріплено за ТОВ «Букрос» 97 свердловин.

У 2006 році податкова ініціює процес банкрутства на підставі боргу в 600 000 гривень. Згодом ця сума конкурсних боргів зросла до близько 7,5 мільйонів гривень. До комітету кредиторів увійшли представники податкової, пенсійного фонду та зацікавлених банківських структур.

4 грудня 2012 винесено рішення Полтавського господарського суду про початок процедури ліквідації ВАТ «Бурова компанія «Букрос»

Станом на 2019 рік ПАТ «БК «Букрос» – лідер серед підприємств-банкрутів із заборгованості. З 2006 року його борг перед Пенсійним фондом зріс у 16 разів: був 2 мільйони, став 35, 6 мільйона гривень. Цієї суми б вистачило, щоб платити пенсію тисячі громадян цілий рік!

– За 10 років, що підприємство перебуває в стадії банкрутства, лише один раз заборгованість гасили – у 2011 році, та й то на 15 тисяч гривень, – повідомила начальник відділу забезпечення наповнення бюджету ГУ ПФУ в Полтавській області Вікторія Мирна. – При цьому щомісячні нарахування збільшуються на 150 тисяч гривень. Порушники законодавства і фінансової дисципліни не відшкодовують кошти за виплату пільгових пенсій 83-х майбутніх пенсіонерів, які працювали на «Букросі» і ще не досягли пенсійного віку. Близько 70 колишніх працівників цього підприємства вже отримують пенсію, але позбавлені страхового стажу за роки роботи.

У різний час на колись успішному видобувному «Букросі» працювали по 200, а то й по 600 осіб. Аналіз даних Реєстру застрахованих громадян свідчить, що страховий стаж працівників підприємства «Букрос» зарахований лише по січень 2005-го року та частково – за 2006-2009 роки, що є грубим соціальним порушенням і скорочує пенсійні виплати багатьох людей. Нинішні пенсіонери через несвоєчасну сплату роботодавцем внесків втрачають близько 1,5 тисячі гривень щомісяця.

З метою повернення заборгованих коштів і задля захисту прав застрахованих осіб органи Пенсійного фонду здійснили комплекс процедур і охопили заходами стягнення всю суму заборгованості. Але поки що без результату.

Після численних засідань у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій у листопаді 2017 року Господарський суд Полтавської області ввів процедуру санації на підприємстві. У грудні 2018 року санація була продовжена ще на 6 місяців. Наразі цей термін завершився.

– За результатами аналізу фінансово-господарської діяльності боржника встановлено, що за період із 2002 по 2018 роки з балансу підприємства зникло 500 мільйонів гривень, про що повідомлено до правоохоронних органів, – розповіла арбітражний керуючий ПАТ «Бурова компанія «Букрос» Оксана Тищенко. – Суперобладнання, яке дозволяло виконувати надто глибокі бурильні роботи, теж зникло. Попередній керуючий передав не майно, а залишки від нього – розламане авто, непрацюючі станки у Сагайдаці Шишацього району. А матеріальна база на Половках у Полтаві шахрайськими діями зникла з балансу підприємства. Тобто відбулося фактичне розкрадання майна.

Проти керівництва «Букрос» відкрито більше як 12 кримінальних проваджень, розслідування яких триває й досі.

До інвентаризації намагалися залучити посадових осіб підприємства, але вони ухилилися. Документів щодо бухгалтерського обліку підприємства керуючому санації не передали. Тому до інвентаризацїі були залучені колишні працівники «Букросу».

Повернімось трохи раніше і розглянемо декілька фактів, котрі підтверджують розкрадання на підприємстві.

Заповзятливий ліквідатор, за безцінь продав газові свердловини збанкрутілої компанії фірмі одеського бізнесмена, засуджений до відшкодування завданих збитків в сумі 471 млн гривень.

Суд постановив стягнути 471 млн гривень з арбітражного керуючого - на суму заниженої ним вартості газових свердловин компанії «Букрос», проданих в процесі її банкрутства.

Про це стало відомо з вироку Київського районного суду Полтави, розміщеного в Єдиному реєстрі судових рішень. На лаві підсудних опинився арбітражний керуючий, призначений кілька років тому ліквідатором «Бурової компанії «Букрос».

До початку її банкрутства у 2012 році основними акціонерами «БУКРОС» значилися киянин Олексій Майоров та Мухаммед Валі Марооф, який займав пост глави правління.

За фабулою кримінальної справи, з грудня 2012 року по березень 2013 року з легкої руки ліквідатора для погашення боргів були продані 12 свердловин, збанкрутілого «БУКРОСУ» на користь компанії «Інвест-Нафтогазвидобування». Вартість угоди склала 852 тис. гривень, в той час, як мінімальна ринкова ціна цього майна була вище на 471 млн. гривень, уточнювали слідчі.

Так, 1 березня 2013 року арбітражний керуючий від імені «Бурової компанії «Букрос» підписав з директором «Інвест-Нафтогазвидобування»( згідно з реєстром юридичних осіб - Артем Сідєльніков) договір купівлі-продажу 12 скважин.

12 свердловин були продані за 852,5 тис. гривень без ПДВ, при мінімальній ринковій вартості на момент укладення договору в 472,3 млн. гривень. Як зазначалося в обвинувальному акті, завдяки такому демпінгу «Інвест-Нафтогазвидобування» отримала неправомірну вигоду в розмірі 471,4 млн. гривень.

В судовому засіданні ліквідатор вину у скоєному злочині визнав повністю, щиро розкаявся, просив суд суворо не карати.

Згідно з постановою Київського апеляційного господарського суду від 21 листопада 2013 року, договір купівлі-продажу перерахованих вище свердловин був визнаний недійсним, а майно було повернути «Букрос». Як вказували на суді представники газовидобувача, до цього часу ця вимога не виконана, збитки не відшкодовані.

У грудні 2015 року Київська районний суд Полтави визнав арбітражного керуючого винним і присудив йому штраф в розмірі майнової шкоди - 471,4 млн. гривень - з позбавленням права обіймати посади, пов'язані зі здійсненням адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій підприємств усіх форм власності строком на три роки  з конфіскацією всього майна.

Апеляційний суд Полтавської області 8 червня 2016 року залишив вирок першої інстанції без змін.

Відповідно до реєстру юросіб, бенефіціаром компанії «Інвест-Нафтогазвидобування» є 32-річний одесит Михайло Партікевіч. Як писали ЗМІ, партнер великого одеського бізнесмена Ігоря Учителя.

Директор «Інвест-Нафтогазвидобування» - Артем Сідєльніков - також хороший знайомий Учителя, він представляв його інтереси на парламентських виборах 2014 року.

Ігор Учитель - один з найбільших бізнесменів Одеси. Його основний актив - компанія «Одесагаз», що забезпечує газом промислових і побутових споживачів регіону. Довгий час Учитель був депутатом Одеської облради від Партії регіонів, а у 2014 році балотувався від «Блоку Петра Порошенка» по 138-му округу в Одесі, програвши Івану Фурсіну.

Після невдалої спроби потрапити в Раду під прапорами «Блоку Петра Порошенка» бізнесмен задовольнився статусом депутата облради від «Відродження».

Як повідомляла телепрограма «Наші гроші», керівник «Інвест-Нафтогазвидобування» Артем Сідєльніков раніше був також представником юридичних інтересів британської компанії Moston Properties. Саме через цю фірму ПАТ «Укргазвидобування» (дочка НАК «Нафтогаз України») навесні 2015 року купила колтюбінговий комплекс з Китаю за $ 5,8 млн. (Колтюбінг - безперервна труба, що замінює традиційні збірні бурильні труби при роботах всередині свердловин). Згодом з'ясувалося, що ціна на обладнання завищена не менше, ніж на 40 млн гривень.

Але на цьому історія свердловин не закінчилася а плавно перейшла в інше кримінальне провадження з новими фігурантами...

Вироком Київського районного суду м. Полтави від 10.07.2015р. у справі № 552/2170/15-к, провадження № 1-кп/552/172/15 встановлено, що ПАТ «Бурова компанія Букрос» належить на праві власності 12 свердловин, вартість яких згідно висновку судової економічної експертизи Полтавського відділення ХНІДСЕ ім. Засл. Проф. М.С. Бокаріуса № 173 від 26.02.2015 року становить 472 252 947 грн., в т.ч.:
    - свердловина № 455 «Тищенківська» (Полтавська обл., Шишацький район) за мінімальною ринковою ціною в 40889810 грн.
    - свердловина № 1 «Славківська» (Полтавська обл.., Решетилівський район)за мінімальною ринковою ціною в 41076406 грн.,
    - свердловина № 2 «Шкурупіївська» (Полтавська обл., Решетилівський район)за мінімальною ринковою ціною в 38876882 грн.,
    - свердловина № 3 «Шкурупіївська» (Полтавська обл., Решетилівський район) за мінімальною ринковою ціною в 40278211 грн.,
    - свердловина № 4 «Тищенківська» (Полтавська обл., Шишацький район) за ціною в 66700 грн. без ПДВ, при її мінімальній ринковій ціні в 38669290 грн.,
    - свердловина № 100 «Новогригоріївська» (Полтавська обл., Машівський район) за мінімальною ринковою ціною в 34524398 грн.,
    - свердловина № 107 «Кошевойська» (Полтавська обл., Миргородський район) за мінімальною ринковою ціною в 38981017 грн.,
    - свердловина № 108 «Сорочинська» (Полтавська обл., Миргородський район) за мінімальною ринковою ціною в 38030260 грн.,
    - свердловина № 138 «Краснознамянська» (Полтавська обл., Гадяцький район) за мінімальною ринковою ціною в 38367470 грн.,
    - свердловина № 140 «Краснознамянська» (Полтавська обл., Гадяцький район) за мінімальною ринковою ціною в 38087323 грн.,
    - свердловина № 141 «Краснознамянська» (Полтавська обл., Гадяцький район) за мінімальною ринковою ціною в 45383342 грн.,
    - свердловина № 147 «Клинсько-Краснознаменська» (Полтавська обл., Гадяцький район) за мінімальною ринковою ціною в 39088538 грн.

Зі змісту Постанови Печерського районного суду м. Києва від 07.11.2019р., справа № 757/49972/19-к (номер в ДРСР № 86224300) встановлено, що голова правління ПАТ «Бурова компанія «Букрос» Марооф Валі Мухамед, від імені підприємства, спільно з Кулій Валерій Микитович заснували акціонерне товариство «Stoic Global Energy Inc.», як резидента Канади та за законодавством Канади.

Згідно торгового реєстру Канади Марооф Валі Мухамед та Кулій Валерій Микитович є одними з засновників і власників Акціонерного товариства «Stoic Global Energy Inc.»

Надалі, відповідно до доповнення № 1 до вищевказаного договору від 15.06.2015р. рішенням акціонерів ПАТ «Бурова компанія «Букрос» передано до стутуного фонду «Stoic Global Energy Іпс.» - майно банкрута - свердловини: Шкурупіївська № 3, Східно- Клинська № 135, Клинсько - Краснознаменна № 154, Сагайдацька № 51, Кошевойська № 3, Сорочинська № 108, Краснознаменна № 141, Клинсько - Краснознаменна № 47, Кошевойська № 107, Шкурупіївська № 2, Решетилівська № 1, Решетилівська № 2, Решетилівська № 3, Решетилівська № 4, Решетилівська № 6, Славківська № 1, Шкурупіївська № 4, Шкурупіївська № 1, Тищенківська № 1, Тищенківська № 6, Тищенківська № 7, Веніславівська № 131, Веніславівська № 132, Веніславівська № 172.

Отже, посадовими особами ПАТ «Бурова компанічя «букрос» Марооф В.М. та Кулій В.М. здійснено відчуження майна банкрута загальною вартістю 472 252 947,00 грн. за суттєво меншою ціною без наявності повноважень на це.

Крім того, достовірно встановлено, що ПАТ «Бурова компанія «Букрос», в особі голови правління Мароофа Валі М., що діяв на підставі Статуту та Протоколу Спостережної ради №02-2013 від 25.03.2013р. (далі – Продавець), з однієї сторони та ТОВ «Полтававторма» (зі статутним капіталом 888 грн., засновником якої є юридична особа зареєстрована в офшорі Белізу), в особі директора Гранько В.С., що дія на підставі Статут (далі – Покупець) укладено попередній договір від 24.05.2016 року № б/н, згідно якого сторони зобов’язалися в строк до 01.07.2016 року укласти договір купівлі-продажу майна виробничо-технічного призначення (свердловини), згідно переліку, які належать Продавцю на підставі передаточного балансу при корпоратизації підприємства (копії вказаних документів є невід’ємною частиною договору), вартістю 6 000 000,00 грн., а саме: 1. свердловина № 107 Кошевойська; 2. свердловина  №3 Кошевойька; 3. свердловина  № 455 Тищенківська; 4. свердловина  № 4 Тищенківська; 5. свердловина  № 10 Трощанівська; 6. свердловина  № 111 Сорочинська; 7. свердловина № 113 Сорочинська; 8. свердловина  № 108 Сорочинська; 9. свердловина № 83 Сорочинська; 10. свердловина № 2 Шкурупіївська; 11. свердловина № 101 Східно-Решетняківська.

Знову ж таки продаж вчинений за значно меншою ціною від фактичної вартості таких свердловин, вартість яких визначена у висновку судової економічної експертизи Полтавського відділення ХНІДСЕ ім. Засл. Проф. М.С. Бокаріуса № 173 від 26.02.2015 року в розмірі 472 252 947,00 грн.

На виконання п. 1.2.3 вказаного договору, в якості забезпечення своїх обов’язків, ТОВ «Полтававторма» перерахувало на розрахунковий рахунок ПАТ «Бурова компанія «Букрос» забезпечувальний платіж грошові кошти в гривнях у розмірі 3 мільйонів гривень.

Платіжним доручення № 279584 від 16.06.2016р. ТОВ «Полтававторма» перерахувало ПАТ «Бурова компанія «Букрос» загальну суму 3 000 000,00 грн. з призначенням платежу - передплата за свердловини згідно рахунка-фактури № 15 від 24.05.2016 року, в т.ч. ПДВ 500 000,00 грн

16.06.2016 р. на розрахунковий рахунок в ПАТ «Укрсоцбанк», який належить ВАТ БК «Букрос», зараховано 3 000 000,00 грн. від ТОВ «Полтававторма» з призначенням платежу - «передплата за свердловини згідно рахунка-фактури № 15 від 24.05.2016р., в тому числі ПДВ 500000,00 грн.»

З інформації про рух грошових коштів з рахунку в ПАТ «Укрсоцбанк», який належить ВАТ «Бурова компанія «Букрос» встановлено: здійснення грошових переказів на власні за період з 16.06.2016р. по 22.02.2017р. склали 1 271 737,00 грн.

Поряд з цим, з розрахункового рахунку ПАТ "Укрсоцбанк" за період з 18.07.16 по 11.04.2017 року було здійснено «видача готівки через банкомат АТМ УСБ» громадянину Марооф В.М. на загальну суму 422 464,00 грн.

З розрахункового рахунку ПАТ "Укрсоцбанк" за період з 17.06.16 по 11.04.2017 року було здійснено «видача готівки через банкомат АТМ УСБ» громадянину Кулій В.М.на загальну суму 741 100,00 грн.

Підсумовуючи вищевикладене посадовими особами за період з 17.06.2016 р. по 11.04.2017р. з розрахункових рахунків в ПАТ "Укрсоцбанк" які належать ВАТ БК «Букрос» здійснено «видача готівки через банкомат АТМ УСБ» на загальну суму 1 163 564,00 грн.

 Враховуючи викладене та достименно знаючи, що посадовими особами ПАТ «Бурова компанія «Букрос» - головою правління Марооф В.М. та головою спостережної ради Кулієм В.М. спільно здійснено продаж майна банкрута за значно нижчими цінами та без відповідних повноважень для цього, а також викраденням ними готівкових коштів банкрута 1 163 564,00 грн., керуючий санацією Тищенко О.І. (котра була призначена після звільнення попереднього арбітражного керуючого) до цього часу не вжила заходів по захисту та поверненню майна банкрута та повернення безпідставно отриманих головою правління Марооф В.М. 422 464,00 грн. та головою спостережної ради Кулієм В.М. 741 100,00 грн. готівкових коштів, які належали банкруту.

І це далеко не повний список зловживань Мароофа В.М. та Кулія В.М. на підпримстві.

Як бачимо, підприємству дуже не щастить з арбітражними керуючими, один продає майно банкрута за ціною заниженою в десятки разів, а інша воліє не помічати повторний продаж бурових свердловин та розкрадання виручених коштів керівництвом підприємства, котре роками доводило його до банкрутства.

А страждають від цього колишні працівники підприємства, це 200-600 людей, котрі не отримали заробітну плату, не отримують належних соціальних виплат, не отримують належну їм пенсію. А судова система в нашій державі не здатна захистити права громадян, за гроші яких вона утримується.

Що залишається колишнім працівникам підприємства ? Сидіти та чекати з моря погоди чи манни небесної ? Дехто із колишніх працівників підприємства, так і не дочекався належних їм коштів, адже від порушення справи про банкрутство минуло понад 10 років, а від початку фінансових проблем у підприємства більш як 15.

Якщо судова система та державні органи не здатні відстояти права громадян, то колишні працівники збанкрутілого підприємства можуть зібратися в ініціативну групу та піти на пошуки Мароофа В.М. та Кулія В.М. і втекти до Іраку чи Канади вони не встигнуть...

Читайте також
Під рубрикою «Новини шабунінгу»
Опінії
НАЗК перевірить декларацію ексчиновника Держказначейства Ігоря Вериги
Полтава
Після обрання Трампа у слідчого ТУ ДБР у м. Києві трапилось прозріння й приплив правосвідомості
Опінії
Історія славного генерала ГУР МО і директора ДП «Спецтехноекспорт» Олексія Петрова
Опінії
НАБУ повідомила про підозру Олексію Басану
Кримінал
БЕБ ліквідували тютюнову виробничу лінію ТОВ «Табако Дім»
Кримінал