Роздратування або ж дратівливість – це той стан, який знайомий кожному без винятку. Особливо тепер, під час широкомасштабної війни.
Таке поняття тлумачать як нервову збудливість, схильність до негативу і неадекватної реакції навіть на ситуації, які можна було б опустити. Загалом дратівливість залежить від нашої нервової системи.
Як вона відбувається? Дратівливість може бути внаслідок втоми або ж реакцією на стресові події, а також не слід опускати фізичні фактори: хвороби, "пустощі" гормонів тощо.
Певно, можемо простежити, що дратівливість пов'язана із проявами гніву. Вона є частим симптомом підвищеної збудливості.
Впоратися з цим станом допоможуть:
Пропонуємо вправу до нашого першого пункту – "Тимчасове місце для релаксації". Іноді корисно зробити вправу на релаксацію до того, як вас охопить гнів.
Крім того, намагайтеся знайти спокійне місце. Затим – зосередьтеся на своєму диханні: повільно вдихніть через ніс, затримайте дихання на 5 секунд, а потім дуже повільно видихніть через рот (повторіть так мінімум 5 разів).
Наступний текст необхідно читати повільно та надавати відповідь на кожне запитання. Лайфгак: для зручності можете записати цей текст на диктофон і потім, заплющивши очі, все це уявляти (свого роду медитація).
Тепер уявіть своє тимчасове місце для релаксації, яке воно: що ви там бачите, що чуєте? Зосередьтеся на відчуттях: що відчуваєте на своїй шкірі або що можете відчути, які запахи та смаки відчуваєте?
Зосередьтеся на своїх почуттях на даний момент: які почуття відчуваєте (радість, спокій і так далі)? Що б ви ще хотіли додати до свого місця для релаксації?
Нарешті, придумайте слово або фразу, яку могли б використовувати, щоби при необхідності перенестись у це місце. Усвідомлення своїх емоцій може допомогти зменшити їхню силу впливу, тому що ви не засуджуєте емоції або свою поведінку, замість цього просто спостерігаєте.
Регулярні вправи на релаксацію та усвідомленість допоможуть вам заспокоювати своє тіло, коли воно реагує на легкі ознаки дратівливості або гніву. Адже, якщо тіло розслаблене, дратівливість та гнів слабші, а отже їх легше контролювати.
Автор – Галина Волошина, фаховий психолог-практик