Created with Sketch.

Емоційна втома від очікування перемоги у війні з росією

25.06.2022, 07:56

Коли ми чогось довго чекаємо, накопичується почуття емоційної втоми. Це природна функція людського організму.

Відповідно, з'являється роздратування, злість і образа на відсутність позитивного результату. Як же знайти стабілізацію, на що "спиратися" у миті кризи та змін?

Тут усім нам, хто вперше опинився у такій надзвичайно критичній ситуації для себе як війна, потрібна резильєнтність. Це – особливість людської психіки.

Вона дозволяє впоратися з нестабільними часами, запобігти емоційному вигорянню, вийти з перед депресійного стану. Резильєнтність – це також відповідь нашої психіки на різні труднощі.

Як українцям розвинути резильєнтність, виховуючи у собі ментальну пружність і зміцнювати стабілізацію в непростий час змін?

Наше тіло створено для активності, його потрібно годувати, дати відновлення через сон, активувати роботу лімфи та інших систем організму тренуваннями, пішими прогулянками. У такому разі з'являється тонус, тіло почне шукати способи отримання задоволення та відпочинку після витрачених зусиль.

Усі плани записуйте, щоб не забути, щодня додавайте в щоденник плани. І головне – записуйте свої відчуття в тілі, коли плани реалізуються вами! Ловіть почуття задоволення від реалізації досягнутого, хай навіть у дрібницях.

Людина – стадна істота. Через зустріч із людьми передається чужий досвід проживання труднощів та зміцнюється ваша резильєнтність.

Згадуйте свій пережитий досвід, фіксуйте отримані вами навички в щоденнику думок. Це дозволить вам знаходити нові ефективні стратегії для досягнення необхідного результату.

Кожна людина має кумира. Це може бути як відома людина, так і авторитетна постать із вашого життєвого досвіду. Напевно, ви вже знаєте історію життя вашого кумира, його непростий життєвий шлях.

Зробіть вдих-видих, закрийте очі й уявіть, що ваш кумир опинився у вашій ситуації. Яку б він дав вам життєву пораду? Напишіть рекомендацію.

Тепер уявіть, що ви даєте рекомендацію вашому кумиру у важкій, непростій життєвій ситуації. Запишіть пораду. Подивіться на отримані результати. Вирішіть, що із записаного вам підходить, що подобається.

Тепер – напишіть 3 конкретні дії, які ви готові здійснити. Кожна криза дає можливість знайти в собі приховані ресурси та можливості, про які ви раніше і не здогадувалися. Дійте та зміцнюйте свою внутрішню опору.

Автор – Ольга Котляр, фаховий психолог-практик

Читайте також
«Колективний ПТСР» в українців, або як здолати тривожність
Життя
Як правильно ставити перед собою цілі, щоб їх досягати?
Життя
Рік війни. Як уникнути повторної травматизації?
Життя
Як перемогти лінощі та чи потрібно це робити?
Життя
Правда і міфи про ПТСР
Життя
Як зберегти стосунки під час війни?
Життя