Європейський суд з прав людини сьогодні оголосив рішення по суті в першій міждержавній справі в ЄСПЛ «Україна проти росії (щодо Криму)».
Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) оголосив рішення по суті в першій міждержавній справі в «Україна проти росії (щодо Криму)», визнавши існування систематичних порушень прав людини в окупованому Криму з боку держави-агресорки.
Справа «Україна проти росії (щодо Криму)» стосувалася тверджень України про систематичні порушення Європейської конвенції з прав людини московією в Криму, починаючи з лютого 2014 року.
Вона також стосувалася тверджень про систематичні переслідування українців за їхню політичну позицію та/або проукраїнську діяльність (українські політичні в'язні), які мали місце переважно в Криму, а також в інших частинах України або в рф з початку 2014 року.
Уряд України стверджує, що з 27 лютого 2014 року росія здійснює ефективний контроль над Автономною республікою Крим та містом Севастополь.
Він стверджує, що систематичні порушення прав людини росією були частиною кампанії репресій, яка включала, зокрема, зникнення, незаконні затримання, жорстоке поводження, неможливість відмовитися від російського громадянства, придушення роботи українських ЗМІ та функціонування української мови в школах, а також переведення з Криму до віддалених в'язниць в росії.
ЄСПЛ встановив одноголосно, що Україна довела існування з боку росії адміністративної практики:
Нагадаємо: З 2022 року росія припинила брати участь у провадженнях в ЄСПЛ попри те, що досі несе відповідальність за рішеннями щодо скарг, поданих до вересня 2022 року.