Глобальні кліматичні зміни відіграли неоднозначну роль щодо здоров'я людей. Екстремальну спеку жителі Європи тепер сприймають значно гірше.
Свої приголомшливі висновки на шпальтах видання The Lancet Planetary Health виклали дослідники з Інституту здоров'я у Барселоні та Іспанського національного обчислювального центру. Вони порівняли показники у 823 європейських регіонах, встановивши цікаву особливість.
Йдеться про зміну клімату та рівні смертності у 35 західних країнах із населенням у 543 мільйони осіб упродовж 2000-2020 років. Відтак на сьогодні ризик смерті через низькі температури зменшився на рекордні 2%, натомість ризик смерті від спеки лише 0,3%.
У країнах із вищою середньорічною температурою (наприклад, у Південно-Східній Європі) було більше і дуже холодних, і надто спекотних днів, що збільшило смертність. Це пов'язано як із соціально-економічними чинниками (найгіршими житловими умовами та недостатньо високим рівнем охорони здоров'я), — так і з поганою адаптацією людей до змін клімату.
У середньому в Європі щороку кількість екстремально небезпечних для здоров'я холодних діб знижувалася на 2,07 дня, а кількість спекотних збільшилася на 0,28 дня на рік. Зростання температури на нашому континенті за минуле десятиліття відбувається швидше, ніж будь-якому іншому.
«Кліматична криза є найсерйознішою проблемою нинішнього покоління. Ціна дій у боротьбі зі зміною клімату може здатися високою, але ціна бездіяльності набагато вища. Не всі люди це розуміють, а коли зрозуміють, — може бути занадто пізно», — наголосила співробітниця Інституту здоров'я у Барселоні докторка наук Селеста Сауло.
На початку 1980-х років середня температура в Європі була лише трохи теплішою, ніж 100 років тому, приблизно на 1°C. Своєю чергою, Всесвітня організація охорони здоров'я стверджує, що за минулі 2 десятиліття рівень смертності через аномальну спеку у Старому світі зріс на рекордні 30%.
Медіаагенція «Останній Бастіон» також нагадує читачам, що планета Земля нагрілася на небезпечні 2°C. Температура поверхні та атмосфери нашої планети перевищила показники доіндустріального рівня, — це вперше в історії спостережень.