Created with Sketch.

Заборона на одноразові вейпи: екологія, безпека і світовий досвід

вчора, 14:25

Як можна використати батарейки від одноразових вейпів.

Заборона на одноразові вейпи, очікувана в січні 2025 року, набула чинності по всій Великій Британії в червні, оскільки британський уряд прагне обмежити їхнє використання дітьми, скоротити кількість сміття та запобігти витоку шкідливих хімічних речовин у навколишнє середовище, повідомляє AP News.

Заборона робить незаконним для будь-якого роздрібного продавця (онлайн чи в магазині) продаж одноразових вейпів, незалежно від того, чи вони містять нікотин, чи ні. Водночас дозволений продаж багаторазових вейпів.

Найжорсткіша боротьба проти вейпів у країнах Азії. Наприклад, у Таїланді за куріння електронних сигарет будь-де навіть туристам загрожує до 10 років ув’язнення або штраф близько $1 000.

Приклади інших держав:

На американському континенті вейпи повністю заборонені у Бразилії та Аргентині, включно з виробництвом і навіть імпортом.

Європейські країни не такі суворі: вейпи, як нікотинові, так і безнікотинові, легальні та відкрито продаються в більшості з них. Франція, Німеччина, Бельгія та Ірландія у 2023 році оголосили заборону на продаж, а в Данії, Швеції, Норвегії та Фінляндії незаконною є реклама електронних сигарет.

В Австралії також обіцяли ввести повну заборону, проте наразі вейпи можна купити лише за рецептом. У Новій Зеландії ж електронки купити неможливо взагалі.

Крім шкоди для здоров’я, одноразові вейпи шкодять довкіллю. За останні два роки пожежна бригада Лондона виїжджала більш ніж на 200 пожеж, спричинених займанням літієвих батарей з вейпів.

Збирачі сміття та місцеві ради приєдналися до жителів, щоб відповідально позбутися одноразових вейпів після випадків, коли літієві батареї, викинуті в загальні побутові відходи, спричиняли пожежі та наражали працівників на небезпеку.

Як лондонці розв'язують цю проблему? І як утилізують вейпи українці?

Активісти стверджують, що матеріали та хімікати, які використовуються для виготовлення електронних сигарет, зокрема літієві батареї, ускладнюють їхню безпечну утилізацію.

У багаторазових вейпах та електронних сигаретах батарею можна виймати та переробляти.

З одноразовими вейпами це зробити важче, адже літієві батареї розташовані всередині закритого корпусу самого вейпа, тому їх складно витягти.

Один із переробних заводів раніше повідомив BBC London, що там розбирають їх, а тоді подрібнюють батарею на порошок для повторного використання.

Результати дослідження, опубліковані в 2023 році некомерційною організацією Material Focus, показали, що у Великій Британії лише 17% одноразових вейпів переробляють, а ще п’ять мільйонів щотижня викидають у смітник.

Літієві батареї та електроприлади з прихованими літієвими батареями не слід викидати в контейнери зі звичайним сміттям, попереджають лондонські пожежники.

Якщо акумулятор вейпа пошкоджений, він може вибухнути або загорітися.

Коли батареї викидали в побутові контейнери, на звалища або ущільнювали у сміттєвозах, вони загорялися.

Такі пожежі, за словами лондонських вогнеборців, «забирають багато часу та вимагають значних ресурсів», щоб їх загасити.

Багато роздрібних торговців у Лондоні пропонують послуги повернення одноразових вейпів: у магазині можна залишити їх у спеціальному контейнері.

У деяких районах також існують пункти переробки в побутових центрах міста, адреси яких можна знайти на вебсайті місцевої ради.

В Україні про використання одноразових вейпів активно заговорили лише з початком великої війни. Студенти-екологи з КПІ організували збір одноразових електронних сигарет, щоб виготовляти з них бойові дрони для ЗСУ.

«У 2022 році в Силах оборони була велика нестача малогабаритних (компактних) акумуляторів. Тому дронарі використовували літієві батарейки з вейпів як частину системи скидання в дронах», — розповів BBC один із командирів підрозділу аеророзвідки.

За його словами, на дронах і зараз використовують саморобні системи скидання з такими батарейками. Їх також застосовують у саморобних системах ініціювання вибухівки — у боєприпасах для FPV-дронів, боєприпасах, які скидають із дрона, а також у боєприпасах для дистанційного мінування.

Система ініціювання може реагувати на рух людини, зміну магнітного поля або вібрації ґрунту. Літієва батарейка живить контролер, що реагує на ці подразники й запускає вибухівку.

Студентське товариство КПІ зібрані акумулятори від старої електроніки перетворює також на павербанки, зарядні станції та ліхтарі.

Читайте також
Пеніко - місто, якому 3500 років
Історія
ЧИСЛО СІМ
Життя
Британські вчені планують створити штучну ДНК людини
Світ
Соціальні експерименти нового порядку
Опінії
Теорія Великого вибуху може бути хибною
Життя
Науковці з'ясували причину глобальної демографічної кризи
Світ