Чим багаті керівники нової Одеської прокуратури та їхні родичі
Бабусина квартира на двісті квадратів, мамин автопарк, котедж у подарунок та спадщина на 10 мільйонів. Так, свій майновий стан у деклараціях описали топ-прокурори Одеської області. При цьому самі прокурори не мають і гроша за душею. Журналісти Центру журналістських розслідувань вирішили дізнатися, як живуть сім'ї головного прокурора Одещини та керівників новостворених окружних прокуратур, а також що залишилося поза їхніми деклараціями.
Головний прокурор області: мамин будинок, татові машини
Ним став Сергій Костенко. У перший же місяць на новій посаді він публічно підтримав звинувачення активіста Сергія Стерненка у розбої та викраденні місцевого депутата, а протести у Києві назвав “тиском на суд”.
Невдовзі з'ясувалося, що на посаду Костенко пройшов поза процедурою атестації, яка згідно з реформою була обов'язковою для прокурорів усіх ланок. Він залишив посаду заступника начальника обласної прокуратури восени 2019 року через конфлікт із керівництвом, ще до початку масштабної “чистки” кадрів.
За 20 років роботи правоохоронцем Костенко встиг побувати заступником прокурора Одеси, прокурором Кілійського та Київського районів, двічі – заступником прокурора області, членом кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів. При цьому, судячи з декларації, Сергію Костенку вдалося заробити лише на гараж. Житлом та автомобілями його забезпечують батьки.
Костенко разом із сім'єю проживає в будинку своєї матері, зведеному кілька років тому у Лиманці — котеджному селищі у передмісті Одеси. Його дочка не ховаючись демонструє новобуд, площею понад чотириста квадратних метрів, у соціальних мережах.
Площа будинку матері Сергія Костенка складає 400 квадратних метрів. Повідомлення про початок будівництва подано у 2014 році
У декларації Сергій Костенко не вказує оцінної вартості двоповерхового котеджу. Судячи з оголошень про продаж аналогічної нерухомості у Лиманці, його вартість, ймовірно, перевищує 10 мільйонів гривень.
При цьому якимось успішним бізнесом його 70-річна мати Валентина Семенівна похвалитися не може. Вона є одним із 18 засновників приватизованого в 90-х Арцизького заводу залізобетонних конструкцій. Розмір її внеску до статутного фонду підприємства становить 500 грн., тоді як у бенефіціарного власника підприємства — 2,8 млн. грн. Відповідно до фінансової звітності, з 2017 по 2020 рік завод у середньому завод отримував 660 тис. грн щорічного прибутку. Якщо його засновники ділять прибуток залежно від розміру внеску до статутного фонду, то Валентина Костенко щороку отримує аж… 132 гривні.
Батько головного прокурора Одещини Костянтин Степанович з 2004 по 2017 рік був зареєстрований в Арцизі як фізособа-підприємець з видом діяльності “роздрібна торгівля з лотків та на ринках іншими товарами”. У 2015 році він придбав новий позашляховик Toyota Land Cruiser Prado 150 і, звичайно ж, дозволив на ньому їздити синові. Наразі такі автомобілі продають у середньому по 1,1 млн грн. Також Костенку старшому належить автомобіль Kia Sportage 2012 випуску. Наразі вартість такого авто варіюється від 300 до 400 тис. грн. На ньому прокурор їздив із 2013 по 2016 рік.
Запитати особисто Сергія Костенка, як його батьки заробили гроші на купівлю майна, не вдалося. Відповідь журналістам Центру передала пресслужба обласної прокуратури.
Зазначимо, що дороге майно має не лише батьки керівника обласної прокуратури. Його 17-річній дочці з 2008 року належить квартира на 110 квадратних метрів у ЖК «Кукурудза» у центрі Одеси. Нині у ньому продають квартири такої ж площі у середньому по 4 млн грн.
Пентхаус бабусі та "нерухомий" бізнес
Навесні в Одесі замість місцевих прокуратур запрацювали чотири новостворені окружні. За словами генпрокурора Венедиктової, реформа "не просто змінила вивіски, а перезавантажила систему". Проте крісла керівників одеських окружних прокуратур ті самі прокурори, які очолювали старі місцеві прокуратури.
На початку цього року вони успішно пройшли співбесіду атестаційних комісій. Керівників, як і рядових прокурорів, перевіряли не лише на професійні якості та знання законодавства, а й на предмет доброчесності. Зокрема, члени комісій вивчали їхні доходи та майно. Як і у випадку з головним прокурором області, начальники окружних прокуратур декларують скромний спосіб життя, на відміну від своїх родичів.
Керівник Малиновської окружної прокуратури Одеси Андрій Стоєв працює в органах прокуратури з 2003 року. Раніше обіймав посади Дунайського транспортного прокурора, начальника відділу у прокуратурі Одеської області, Біляївського міжрайонного прокурора, місцевого прокурора Ізмаїла.
Згідно з декларацією, Стоєв не володіє ні будинком, ні машиною. Разом із сім'єю він проживає у квартирі, зареєстрованій на його 84-річну бабусю. Це пентхаус на 213 кв. м в елітному ЖК "Гранд-Парк на Говорова". У цьому багатоквартирному будинку купив квартиру на 90 квадратів його тесть Валерій Недов. Апартаменти у цьому житловому комплексі і з такою самою площею продають у середньому по 7,3 та 3,2 млн грн відповідно.
У коментарі Центру Андрій Стоєв пояснив, що квартиру, зареєстровану на бабусю, було придбано його мамою Наталією Петрівною. А майно, нібито, переписали через її шлюборозлучний процес та поділ майна.
Зазначимо, що ні компаній, ні ФОПу, зареєстрованих на Стоєву Наталю Петрівну, журналістам знайти не вдалося.
Також Андрій Стоєв пояснив, що його тесть придбав квартиру за особисті заощадження: "понад 20 років і досі живе і працює в Австрії на посаді заступника директора великої логістичної компанії". Однак, незважаючи на австрійську прописку Недова, у червні 2020 року він придбав і зареєстрував в Одесі новий автомобіль Range Rover Evoque приблизно 1,5 мільйона гривень.
У декларації прокурора факт купівлі автомобіля не вказано. Журналісти поцікавилися в Андрія Стоєва, хто фактично користується автомобілем.
- Тобто його автомобілем теж Ви користуєтеся?
- Так. Не… Так, так. Автомобілем користується моя дружина.
— А чи в декларації за 2020 рік вказували це?
— Я не пам'ятаю, я ж не маю декларації під рукою. Звичайно, я все в декларації вказував, чим користувався, заявив Стоєв.
Мама прокурора теж любить швидкість
Дорогими іномарками мати забезпечує і керівника Суворівської окружної прокуратури Одеси Бориса Індиченка.
Високі посади в одеській прокуратурі він обіймає з 2016 року. Тоді 30-річного молодшого радника юстиції призначили керівником Одеської місцевої прокуратури №2 (Малиновський район). Незабаром у ЗМІ з'явилися публікації, що, можливо, цьому посприяв його батько Борис Індиченко, колись заступник начальника одеського УБОЗу, нині керівник відділу таємних агентів НАБУ.
Борису Індіченку молодшому належить квартира на 84 кв. м у ЖК «Руслан та Людмила» у прибережній курортній зоні Одеси. На сайтах продажу нерухомості такі квартири зараз коштують близько 4,2 млн грн. За словами керівника окружної прокуратури, майно він придбав ще до роботи у правоохоронних органах.
Згідно з деклараціями за минулі роки, Борис Індіченко їздив на BMW X5 2011 року випуску та Volkswagen Beetle 2015 року. Власником цих автомобілів декларант вказав Любов Євдокимову – свою маму. Проте, як з'ясували журналісти, її автопарк з того часу суттєво покращився. Три роки тому вона придбала AUDI A5 2017 року випуску (середня вартість 1 млн грн), а минулого року новий Land Rover Discovery (середня вартість 2 млн грн).
Також на Любов Євдокимову зареєстровано квартиру на 55 кв. м. у новобудові «Будинок на Осипова» в історичному центрі Одеси (середня вартість – 3 млн грн), офіс 72 кв. м у новобудові «Малинки» в центрі Одеси (середня вартість — 1,9 млн грн), паркувальне місце на три автомобілі в ЖК «Руслан та Людмила», в якому мешкає Борис Індиченко (середня вартість — 1,2 млн грн) та будинок на 160 кв. м у Лиманці під Одесою (середня вартість – 3,5 млн грн).
У коментарі журналістам Борис Індиченко повідомив, що все майно його мати придбала на кошти, зароблені веденням бізнесу.
У 2008 році Любов Євдокимова зареєструвала ФОП з єдиним видом діяльності - "здавання в оренду власного нерухомого майна". Через 10 років вона створила ТОВ "Ассасмент-Центр", яке також займається нерухомістю. У власності компанії є лише будинок у селі Усатове у передмісті Одеси. У фінансовій звітності за минулий рік доходи підприємства не вказані.
Багаті родичі - щедрі родичі
Керівництво Приморською окружною прокуратурою Одеси довірили Костянтину Царелунзі. Раніше він обіймав посади заступника прокурора Київського району, а потім керівника Прокуратури Одеси №1 (Київський район). Незважаючи на 3 млн грн зарплати та пенсії, отримані з 2016 року, жодного майна головний прокурор Приморського району, згідно з декларацією, не має. Натомість на його цивільну дружину Оксану Стогнійчук, прокурорку Одеської обласної прокуратури, зареєстровано нерухомості на два десятки мільйонів.
Частину майна Стогнійчук отримала у спадок у 2019 році від своєї матері. За даними з реєстру нерухомості, це половина будинку, площею 325 кв. м. в Одесі (друга половина належала їй і раніше, середня вартість такої нерухомості становить близько 10 млн. грн.), частина земельної ділянки під будинком, квартира на 132 кв. м у ЖК «9 перлина» у прибережній зоні Одеси (середня вартість 5,6 млн грн), два паркувальні місця у цьому ж ЖК (приблизно 450 тис. грн) та офіс на 92 кв. м у ЖК «Білий дім» (середня вартість – 2,5 млн грн).
2020 року цивільна дружина Костянтина Царелунги отримала у подарунок від свого батька Ігоря Миколайовича будинок на 170 кв. м в Одесі (середня вартість — 5 млн грн), дві невеликі земельні ділянки та ще один офіс на 93 кв. м у ЖК «Білий дім» (середня вартість – 2,5 млн грн).
Тещу Царелунга зареєстровано як фізособу-підприємця з 2008 року. Тестю з 2007 року належить третина ТОВ "Логістік Транзит". Втім, підприємство подавало фінансову звітність лише до 2010 року та показувало збитковість діяльності. Така сама ситуація склалася і з ТОВ “Укрдержсклад”, одним із засновників якого був батько Стогнійчук до 2005 року.
Зазначимо, що офіційно причетний до бізнесу батько Костянтина Царелунга. Йому належить по 15% ТОВ “Ритуал Сервіс Плюс” та ТОВ “Спецпідприємство-Сервіс”.
Журналісти через пресслужбу обласної прокуратури передали Костянтину Царелунзі питання щодо майна його родичів. На думку пресслужби, декларанти не зобов'язані вказувати джерела коштів для придбання майна третіми особами, а також вони не мають інформації, в якій фінансовій ситуації знаходяться їхні батьки, а тим більше де вони знайшли гроші для купівлі вищезгаданої нерухомості.
На жаль, реформа прокуратура, яка мала очистити лави правоохоронців від корупціонерів та непрофесійних кадрів, не виправдала очікування. Як результат, 89% мешканців Півдня України не довіряють прокуратурі. Адже саме прокурори контролюють слідчі дії під час досудових розслідувань, проведення обшуків та добір доказів слідчими, підписують звинувачення та спрямовують справи на судовий розгляд.
Прокурори, які не пройшли атестацію, масово поновлюються на посаді через суд. При цьому практично всі судові рішення, які стосуються провалених співбесід, виносяться на користь звільнених правоохоронців.