Володимир Зеленський захищає російського олігарха, компанії якого співпрацюють з "росгвардією" та виробниками озброєння
Група компаній Evraz, підконтрольна російському олігарху Роману Абрамовичу, співпрацювала з Росгвардією та постачала сталь та вибухові речовини виробникам зброї, які постачають російських військових, - стверджують розслідувачі OCCRP.
При цьому Evraz стверджують, що не мають відношення до збройних сил країни.
Після того, як у лютому московія вторглася в Україну, західні уряди ввели санкції проти російських олігархів, пов'язаних із владіміром путіним. Один із найвідоміших людей у списках санкцій — Роман Абрамович.
У березні Великобританія запровадила проти нього санкції, посилаючись на його давні зв'язки з путіним і підозри в тому, що одне з підприємств бізнесмена, металургійна компанія Evraz, постачає російським військовим сталь, яку можуть використовувати у виробництві танків. Зареєстрована у Великій Британії Evraz негайно повідомила, що її держконтракти в росії ніяк не пов'язані з озброєнням.
Та аналіз контрактів із сайту Держзакупівель свідчить, що російські «дочки» Evraz понад десять років безпосередньо й опосередковано співпрацювали з військовими.
Розслідувачі перевірили контракти з незалежної бази даних. Згідно з документами, компанії співпрацювали з Росгвардією та підприємствами, які забезпечують армію, а також виробляють танки та вибухові речовини.
Так, з 2015 по 2018 рік "Євраз ЗСМК" (Західно-Сибірський металургійний комбінат) отримав понад 2,8 мільйона доларів на доставку толуолу до державного заводу, де виробляють боєприпаси та вибухові матеріали промислового призначення.
Толуол отримують з нафти та вугілля та використовують при виготовленні вибухівки.
У 2018 році "Євраз НТМК" (Нижньотагільський металургійний комбінат) надав сталь на 1,4 мільйона доларів Уралвагонзаводу, який виробляє танки та іншу транспортну техніку, наприклад, вантажні вагони.
У 2016 та 2017 роках «дочка» Evraz також поставила на завод ванадієвий шлак на суму 227 тисяч доларів. Його використовують для легування сталі та виробництва зброї.
Представник Evraz стверджує, що компанія не забезпечує російську армію.
"У росії Evraz постачає продукцію лише на інфраструктурні та будівельні проекти, призначені тільки для цивільного використання", - написав він.
Важко повною мірою пов'язати постачальників сировини з танками і кулями, які російські солдати використовують в Україні.
У січні російська влада ухвалила новий закон, який забороняє публікувати держконтракти, пов'язані з національною безпекою та обороною і не дозволяє встановити постачальників послуг та товарів для цього сектора.
А у липні Держдума схвалила законопроект, який зобов'язує такі компанії, як російські «дочки» Evraz, надавати товари та послуги військовим. Парламентарі обґрунтували це рішення зростанням попиту у зв'язку з війною в Україні та скороченням запасів через санкції.
"Навантаження на російський оборонно-промисловий комплекс суттєво зросло", – заявив віце-прем'єр Юрій Борисов російським законодавцям.
— Щоб гарантовано постачати озброєння та боєприпаси, необхідно оптимізувати роботу ОПК та підприємств, які діють у кооперації із оборонкою».
У примітці до законопроекту зазначили, що діяти треба «оперативно», і закликали російський уряд «тимчасово сфокусуватися на певних секторах економіки... та організувати постачання необхідних ресурсів за рахунок держоборонзамовлень».
Якщо сталь Evraz, одного з найбільших російських виробників, ще не використовують при виготовленні озброєнь, то тепер найімовірніше будуть.
Сталь застосовують у виробництві патронів для автоматів російської армії — вона дешевша за інші матеріали. За даними американської розвідки, Уралвагонзавод, де виробляють танки, призупинив роботу через брак сировини.
Абрамович, який колись жив у Лондоні, поспішив реорганізувати свої активи на тлі британських санкцій. Він навіть продав футбольний клуб "Челсі" американському мільярдеру.
У березні Лондонська біржа зняла з торгів акції Evraz; при цьому в компанії стверджують, що Абрамовичу належать лише 28,64% акцій, тобто він не здійснює ефективний контроль над компанією.
За тиждень до російського вторгнення Абрамович переоформив він акції металургійного гіганта. Раніше він володів паперами через зареєстровану на Британських Віргінських островах компанію Greenleas International Holdings Ltd.
Представник Evraz повідомив, що Абрамович є найбільшим акціонером компанії, і підтвердив, що бізнесмен був бенефіціарним власником Greenleas International.
Своєю чергою, "Останній Бастіон" нагадує читачам, що за інформацією The Wall Street Journal, Володимир Зеленський попросив Президента США Джо Байдена виключити російського олігарха Романа Абрамовича з уже підготовленого списку санкцій, щоб той міг продовжити бути посередником у переговорах з московією.
У червні стало відомо, що навколо російського олігарха Романа Абрамовича спалахнув новий скандал. Ректор Тель-Авівського університету Аріель Порат зізнався, що написав листа американському послу в Ізраїлі на підтримку російського олігарха через те, що Абрамович "пожертвував 50 млн доларів". Фактично це можна вважати хабарем, хоча юридично є допомогою університету.
Такі ж листи підписала ціла низка відомих ізраїльтян.
Глава фракції "Слуга народу", представник України на переговорах з рф Давид Арахамія у своєму лобізмі на підтримку російського олігарха пішов далі. Його лист із підтвердженням "порятунку Абрамовичем" 400 тис. українців юристи олігарха використовують у судах для скасування санкцій. І це в той час, як інші прихильники скасування санкцій проти Абрамовича вже зізналися, що фактично отримали хабар за це.
Замість захисту інтересів України та протидії ординським окупантам, Зеленський і Ко захищають від санкцій олігарха, який підтримує російську оборонну промисловість під час війни.