У людства з'явилася можливість перемогти ще один вірус
Вчені Національного інституту алергії та інфекційних захворювань (NIAID) створили вакцину і навіть попередньо випробували її на тваринах. За словами експертів, вона показала перспективні результати — виявилася безпечною, водночас скоротила ризик зараження ВІЛ на 79%.
Нову вакцину від ВІЛ створено на основі мРНК. Тобто, науковці використовували ту ж технологію, на основі якої були розроблені високоефективні вакцини проти COVID-19.
Автори роботи насамперед випробували вакцину на мишах. Як показало дослідження, двох мРНК-вакцин було достатньо, щоб у всіх вакцинованих гризунів виникли антитіла, що нейтралізують збудника ВІЛ. Дослідники попередньо випробували кілька вірусних частин, щоб спровокувати появу антитіл проти "загальних" областей вірусу, які присутні у різних штамах. Таким чином вдалося створити найбільш ефективний варіант вакцини.
Потім автори роботи випробували вакцини на макаках. Ними було протестовано кілька різних схем вакцинації. Через рік у всіх вакцинованих мавп виникала достатня кількість антитіл, здатних нейтралізувати більшість штамів ВІЛ. Ризик зараження тварин скоротився на 79% у порівнянні з не вакцинованими макаками.
Вчені повідомляють, що залишилися задоволеними результатами дослідження. Попри високі дози вакцин мРНК, які вводилися тваринам, вони не викликали побічних ефектів. Єдине, що вони викликали у макак, так це легкі тимчасові ефекти, наприклад, втрату апетиту.
Якщо під час подальших досліджень безпеку щеплення буде доведено, вчені планують провести наступну фазу випробувань на здорових дорослих людях.