Created with Sketch.

Андроритми проти алгоритмів

16 березня, 12:54
Фото: Facebook

Не перший рік у світі тривають потужні процеси деградації суспільства і людства у цілому. Ці тренди треба розгортати й зупиняти, поки є час.

Леонардо да Вінчі створив Вітрувіанську людину, щоби зафіксувати ідеальні пропорції тіла, а який символ сьогодні може показати нам баланс між людиною та технологіями? Нижче викладаємо 10 технологій, які вже безповоротно змінили наш світ:

  1. Великі дані.
  2. Хмарні технології.
  3. Інтернет речей
  4. Штучний інтелект.
  5. Блокчейн.
  6. Генна інженерія.
  7. Віртуальна, доповнена та змішана реальність.
  8. 3D-друк.
  9. Голосові помічники та обробка мови.
  10. Квантові обчислення.

Ми створили нейромережі, які малюють картини, пишуть музику та книги, діагностують хвороби. Невдовзі вони вестимуть переговори, та виграватимуть судові справи, але що в цьому світі тоді залишиться по-справжньому людським?

Сьогодні ми вже говоримо про «цифрове забруднення», суверенітет даних, зловживанням використання особистих даних, маніпулюванням виборчими процесами, упередженістю алгоритмів... Як ми відновимо нашу людяність і збережемо людські цінності у світі, який змінюється експоненціально? 

Футуролог Ґерд Леонгард говорить, що якщо Перше Відродження замінило релігійну догму людською допитливістю та творчістю, то Друге Відродження повинно змінити технологічні догми. Ось вони:

Сьогодні ми надмірно покладаємося на алгоритми. І людина може втратити саму себе в гонитві за ефективністю.

Тому він вводить поняття «андроритмів». Тобто таких своєрідних сукупностей людських якостей, які машини ніколи не зможуть відтворити та що робить нас унікальними:

  1. Людське мислення — етика, мораль і цінності мають бути важливішими за технологічну ефективність.
  2. Креативність та інтуїція — ми здатні на нестандартне мислення, інтуїтивні осяяння, яких не може дати штучний інтелект.
  3. Емоційний інтелект — розуміння почуттів, емпатія, справжній людський зв'язок.
  4. Цілеспрямовані інновації — технології повинні розширювати людські здібності, а не замінювати їх.
  5. Етика та відповідальність — алгоритми не мають морального компаса, тому їх використання потребує людського контролю.

Чим далі розвивається штучний інтелект, тим більше ми повинні розвивати саме людські якості. Майбутнє за тими, хто залишається людиною, а тому ми потребуємо нової освіти, яка зробить акцент не на запам'ятовуванні фактів, але на розвитку творчого мислення, емоційного інтелекту та критичного аналізу.

Ми живемо в епоху Великих Даних, але головне — не втратити Великі Ідеї. Саме вони змінюють світ, а не алгоритми та процесори, тому чи не час нам переглянути свої пріоритети?

Читайте також
Три види знання у Вченні Суфіїв
Життя
Світ, що деградує онлайн: передбачення Жана Бодрійяра
Життя
Запаси води на Землі невблаганно скорочуються
Життя
Реальність без ілюзій
Життя
Хімія мислення
Життя
Фізик, який дивував світ
Життя