Created with Sketch.

Бджоли здатні виявляти рак легень за диханням

16 червня, 17:30
Фото: Science Direct

Комахи мають надзвичайну чуйність нюхових нейронів. Медоносних бджіл можна використовувати для розробки нових засобів ранньої діагностики.

Фахівці біомедичної інженерії, мікробіології та нейронаук з Університету Мічиґану провели серію експериментів. Результати свого дослідження науковці оприлюднили на шпальтах галузевого видання Biosensors & Bioelectronics.

Біологи (точніше, інсектологи — прим. ред.) спільно з медиками переконалися у здатності бджіл відрізняти дихання хворих на рак легенів і здорових людей за летючими органічними сполуками. Застосування гострого нюху тварин у біомедичних цілях давно цікавить науковців.

Так, зокрема, дослідники раніше проводили експерименти щодо виявлення собаками різних захворювань людини, у тому числі ракових, вірусних і паразитичних. Однак з'ясувалося, що комахи, такі як медоносні бджоли, мають не менш розвинений нюх і теж можуть розпізнавати різні запахи в низькій концентрації.

До того ж їх використання як діагностичний інструмент є більш економічно доцільним. У лабораторії Університету Мічиґана навмисно створили синтетичні запахи для імітації дихання здорової та онкохворої людини; у другому випадку використовували 6 летких біомаркерів раку легень у різних концентраціях.

Затим отримані суміші протестували на двох десятках бджіл. Для експериментів вчені сконструювали та видрукували на 3D-принтері пристрій для утримання живої бджоли.

Поміщеним туди комахам розкривали голову і за допомогою крихітних електродів, вживлених у ту частину мозку, яка відповідає за нюх, реєстрували зміни в нейронних сигналах під впливом різних стимулів. Проаналізувавши нейронні реакції, дослідники встановили, що бджоли вловлюють пов'язані із раком легких сполуки, причому дуже малих концентраціях.

Щобільше, нюхові нейрони мозку бджіл зуміли не тільки відрізнити «запах» здорових клітинних культур від уражених раком легень, але й успішно диференціювали дрібноклітинні (small cell lung cancer) і недрібноклітинні різновиди раку легень (non-small cell lung cancer).
За словами науковців, цей «результат має важливе значення, відкриваючи шлях до створення нових біомедичних технологій виявлення хвороби».

Тим часом як раніше повідомляла медіаагенція «Останній Бастіон», біологи виростили організм, схожий на людський ембріон. Співробітники біолабораторії в Інституті Вайцмана відзвітували про прорив у вирощуванні синтетичних утробних плодів людини.

Читайте також
Науковці б'ють на сполох через поширення онкохвороб до 2050 року
Життя
На фермах у КНР виявили понад 35 нових небезпечних вірусів
Життя
Залежність від планшетів викликає спалахи гніву у дітей
Життя
Науковці створили препарат, що змушує ракові клітини самознищуватись
Життя
Забруднене повітря і шум у дитинстві збільшують ризик розвитку ментальних проблем
Життя
Харчова добавка омега-3 знижує рівень агресії — науковці
Життя