Created with Sketch.

Борги за комуналку: «слуги народу» хочуть обмежити конституційні права

26.06.2020, 12:12
Фото: УНН

Проєкт закону прирівнює борги за комуналку до аліментних.

До Верховної Ради «слуги народу» Анатолій Костюх, Ігор Кривошеєв, Михайло Лаба внесли законопроєкт №3613 «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку погашення заборгованості споживачів з оплати за житлово-комунальні послуги». Автори пишуть, що метою прийняття проєкту є розв’язання проблеми погашення заборгованості населення за спожиті житлово-комунальні послуги, що утворилася станом на 1 жовтня 2020 року.

Що пропонують народні обранці?

Депутати хочуть змінити закони «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію», «Про судовий збір» та «Про виконавче провадження» у частині:

а) Заборгованість споживачів за житлово-комунальні послуги, що склалася на 1 жовтня 2020 року у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України, підлягає обов’язковій реструктуризації (розподілення на рівні частини оплати) перед відповідним управителем, виконавцем житлово-комунальної послуги шляхом розстрочення їх сплати строком до 60 місяців залежно від суми боргу та рівня доходів громадян. Споживач має право на дострокове погашення заборгованості за договором про реструктуризацію заборгованості (тобто може всю суму віддати одразу).

б) Заборгованість споживачів, які протягом одного місяця, з моменту перевищення встановленого урядом терміну, не уклали договір про реструктуризацію заборгованості та не сплачують поточних платежів, стягується управителем, виконавцями житлово-комунальних послуг за рішенням суду.

в) Заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг прирівнюється до боргів по аліментах і обчислюється з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання (тобто стягнення коштів з особи). Плату за комуналку можуть примусово вираховувати із заробітної плати, як це роблять з аліментами. При цьому можуть забрати майно, якщо є борги за комуналку.

Як і у випадку боргів по аліментах, при наявності заборгованості за комуналку особу:

1. Не випустять за кордон.

2. Заборонять полювати (користуватися зброєю).

3. Заборонять користуватися транспортним засобом.

Якщо в особи борги за комуналку набігли за рік – штраф 20% від суми. За 2 роки – 30 % від суми боргу, за 3 роки – 50%.

Замість післямови

Фактично цей варіант законопроєкт, як і попередній про аліменти, легалізує витягування з людей коштів. Люди не мають права обрати інших комунальників, іншу компанію, яка надає послуги з водо-, газо- постачання тощо, але мають платити за будь-які надумані послуги.

При цьому наявний факт порушення конституційних прав громадян санкціями статті: заборона на переміщення, працю (якщо ви заробляєте на життя за допомогою автомобіля) тощо. Виникає питання, якщо особа є військовослужбовцем, чи заборонять їй користуватися вогнепальною зброєю при боргах за комуналку?!

Читайте також
Трансжири в Україні поза законом
Економіка
Перший акт до заборони сект РПЦ-ФСБ в Україні
Опінії
НАЗК пропонує карати суддів за ухвалення необґрунтованого рішення
Кримінал
Депутати не змогли відібрати ПДФО у місцевих рад
Політика
Тепер все, що вкрав, мусиш декларувати
Політика
Президент України дозволив громадянам не платити за новими тарифами
Економіка