Created with Sketch.

Бюджет України потребує девальвації

27 травня, 20:38
Фото: Facebook

Згідно із висновками міжнародних рейтингових агенцій, вітчизняна економіка перебуває у стані дефолту. При чому de jure, але de facto.

Як і очікувалося, курс американського долара пробив позначку у 40 гривень. З огляду на те, що основний гравець на ринку — Національний банк України, — цей процес не можна назвати випадковим, хоч він і збігся із невеликою валютною лібералізацією і частина капіталу потекла за кордон.

Сезонний характер курсоутворення практично нівельований війною. Тож, не дивіться на літо, а ось неповернення валютного виторгу експортерами сировини досягло загрозливих масштабів: за приблизними оцінками — понад $10 мільярдів.

Повернення валютного виторгу практично зупинилося, так, по дрібницях щось перекладають. Якщо й повертають, то одразу під затверджений висновок:

Основна частина податків у нас (крім зарплатних) — це оподаткування імпорту. Маються на увазі мита та ПДВ, а всі ці платежі прив'язані до... офіційного курсу!

Відтак очевидно, що бюджету потрібна девальвація, а прогнозувати дії НБУ у цій ситуації складно. З урахуванням параметрів його впливу на ринок він може «зробити» і 35, і 45 гривень за $1.

Фіскальна логіка вітчизняного міністерства фінансів говорить про 45 гривень за $1 ближче до осені поточного року. Логіка НБУ щодо збереження гривневих вкладів населення у банках говорить про 40 гривень за $1.

Переконані, як завжди чиновники зійдуться десь посередині. Все покаже останній тиждень травня: якщо закріплять курс вище за позначку 40 гривень, тому він уже не повернеться, не сподівайтеся.

Читайте також
Нас чекає підняття податків, це факт
Опінії
Російська агресія повністю ізолювала Україну від зовнішніх ринків
Економіка
«Делікатна» реструктуризація українського боргу
Економіка
Бюджет України на 2025 рік не дорахується 500 млрд грн — нардеп Железняк
Економіка
Німеччина стала третьою економікою світу
Економіка
Турецький бізнес захоплює Африку
Економіка