Щоби повторити шлях Ґолґофи керманича Директорії УНР, ексдиректор «Кварталу 95» віддасть ворогу українські терени. Принаймні, частину.
(Текст подано мовою оригіналу зі збереженням авторської стилістики без виправлень і скорочень).
На світлині вище більш як столітньої давнини бачите залізничний перон у Станіславові (нині Івано-Франківськ), де гуртом стоять українські й польські офіцери з генералами. На передньому плані, праворуч — Симон Петлюра, а поруч із ним — Юзеф Пілсудський.
Це фото датоване початком липня 1920 року. Та чи може мати ця світлина якесь відношення до нашого сьогодення? Гадаю, що так!
Бо нині Президент України опинився у схожій ситуації, як близько 100 років тому його попередник — Симон Петлюра. А саме: віддавати, чи не віддавати, українські території ворогові, який їх захопив?
Щось подібне діялося у 1919 році з українською Галичиною та суміжними землями Західноукраїнської Народної Республіки. Вони тоді вже другий рік вели затяжну й криваву війну проти Польщі, відстоюючи своє право залишатися українцями у своїй державі, а не ставати поляками.
У ті роки наші прадіди виборювали своє право мати власну державу, яка б була рівноправною серед цивілізованих держав Європи. І, якби не раптова зрада Петлюри, який всупереч попереднім домовленостям відмовився надати військову допомогу галицьким українцям в їхній кровопролитній і вельми жорстокій війні проти поляків, — хто зна, який би розвиток мали історичні події далі...
Отож, хвалених петлюрівських полків і вкрай потрібних боєприпасів, ми тоді, від Києва, так і не дочекалися. Можливо, ЗУНР (чи «Західні області УНР», як тоді в Києві було заведено називати) у ті місяці й вистояла б та перемогла ворога. Але, Петлюра мало того, що цинічно «кинув» галицьких українців.
Він не просто залишив їх напризволяще у нерівній боротьбі, так ще й уклав мир із поляками. А далі вже разом із Пілсудським протистояв полкам більшовика Сємьона Будьонного.
Однак, уже за 4 місяці поляки в особі Пілсудського самі «кинули» Петлюру, розірвавши з ним усі попередні домовленості. І, для Петлюри то був не тільки програш на усіх фронтах, а таки справжній крах його наївних ілюзій будувати Велику Україну без галицьких українців...
Отож, коротке резюме від мене: