Created with Sketch.

Чому дорожчають яйця?

14.10.2022, 17:23
Фото: Telegram

Віднедавна вартість яєць викликають резонанс у соціальних мережах. Цінники змінюються ледь не щодня, причому у бік шаленого зростання.

В украънцыв на слуху знову конспірологічні теорії про бариг, які лишень то і хочуть нажитися на зубожілих українцях, забравши у них останні пів вареника. Але поміж цих домислів ми упускаємо пару важливих факторів, які й пояснюють причину здорожчання цього товару.

Близько половини всіх яєць в Україні виготовляється домогосподарствами, а не птахофабриками. В Україну прийшли холоди, почала зменшуватися довжина світлового дня, відповідно, яйценосність у домогосподарствах впала.

Це спричинило падіння пропозиції, що за сталого попиту на товар призводить до зростання ціни. В ЄС ціни на яйця також коливаються: якщо влітку 100 кілограмів яєць коштувало 180 євро, то зараз – 212 євро.

Але, як бачите, це не зростання в рази, як в Україні. Бо в ЄС цей ринок забезпечують в основному птахофабрики та фермери, на які фактор сезонності майже не впливає.

На окупованій рашистами території знаходяться підприємства, частка яких у виробництві яєць складала 17%. Для прикладу можна згадати Чорнобаївську птахофабрику, одну з найбільших в Україні.

Негативно на обсяги виробництв яєць повпливало і те, що в умовах весняної невизначеності, птахофабрики не запустили інкубаційні процеси. Оскільки вже до осені впало поголів'я курей-несучок.

За останні місяці в Україні значно зросли ціни на паливно-мастильні матеріали. Варто і не забувати про тарифи на електроенергію, які в Україні для підприємств у рази вищі за тарифи для населення – від 4 до 5,5 гривень за кіловат-годину.

Мало того, невдовзі НКРЕКП планує підвищити тарифи на розподіл електроенергії для підприємств. Також, через зростання курсу, зросли витрати на імпортне обладнання та складові кормів.

Україна майже ніколи не була імпортером яєць, ми навпаки були їх найбільшим експортером до ЄС – наша частка становила близько 50%. У ЄС ціни на яйця зараз майже ідентичні українським.

Тому, враховуючи витрати на пальне та черги на кордонах, імпорт яєць є нерентабельним. Він ніяк не впливає на пропозицію!

Незабаром ринок стабілізується і вийде на рівноважну ціну. Суттєвого падіння цін до початку весни не буде, навпаки, перед новорічними святами вони знову можуть вирости.

Запроваджувати державне регулювання цін – шлях або до дефіциту, або до збільшення навантаження на наш й так на половину дефіцитний бюджет. Але, є і хороші новини.

Через низьку пропускну здатність експортних коридорів, багато зерна лишилося в Україні, через що ціни на нього на внутрішньому ринку впали. Це призвело до того, що підприємства тваринництва почали нарощувати поголів'я скоту через здешевлення корму.

Тож у наступному році пропозиція на ринку товарів тваринництва буде більшою, у тому числі яєць. Такі коливання цін на яйця будуть постійно переслідувати Україну, поки на половину потужностей виробництва буде впливати фактор сезонності.

З однієї сторони, велика частка домогосподарств обвалює ціну влітку, з іншої – вона збільшує ціну в холодні пори року. Така ось монета з двома сторонами.

Автор – Валентин Краснопьоров, засновник громадської ініціативи "Останній Капіталіст"

Читайте також
Через перевиробництво в Україні зросли ціни на харчі — очільник МінАПК
Економіка
Українці стали більше економити на харчах — соцопитування
Економіка
Вітчизняні фермери пропонують владі допомогу у галузі харчування воїнів ЗСУ
Економіка
Ціни на каву наслідують здорожчання какао
Економіка
Гектари під геліостанціями могли б прогодувати мільярд людей — науковці
Життя
Болгари скаржаться на дефіцит молока з України
Економіка