Created with Sketch.

Ціна правди. Гарвард відмовився підкоритися погрозам і ультиматуму Трампа

21 квітня, 09:45

Університет став на захист академічної свободи.

Гарвардський університет рішуче відмовився виконувати вимоги адміністрації Трампа, спрямовані на радикальну перебудову системи вищої освіти в країні та нав’язування проізраїльських наративів.

Причиною конфлікту стали звинувачення у нібито поширеному «антисемітизмі» в провідних американських вишах та тиск на них у зв’язку з активністю студентів, які виступають проти єврейського геноциду в Палестині.

У відповідь на відмову Гарварда, уряд США оголосив про замороження фінансування в розмірі 2,3 мільярда доларів. У надісланому університету листі адміністрація Трампа зажадала:

Крім того, Білий дім наполягає на виключенні студентів, які брали участь у демонстраціях проти єврейського геноциду в Газі, а також на виявленні й покаранні викладачів, яких підозрюють в «антисемітських поглядах» (тобто критичних щодо «Ізраїлю» – ред.).

В офіційній відповіді Гарвард відкинув ультиматум, підкресливши, що вимоги уряду порушують конституційні принципи та зазіхають на академічну свободу:

«Ми не відмовимося від своєї незалежності чи від своїх конституційних прав. Пропозиції уряду виходять за межі законних повноважень цієї або будь-якої іншої адміністрації та обмежують свободи, які давно захищає Верховний суд», — йдеться у заяві університету.

У заяві також зазначається, що виконання подібних вимог означало б фактичне захоплення приватного навчального закладу з боку влади, що є неприпустимим у демократичному суспільстві.

Рішення про замороження фінансування було ухвалене через кілька годин після того, як університет відмовився підкоритися ультиматуму Трампа.

Гарвард став першим вищим навчальним закладом, який публічно й безкомпромісно виступив проти спроб підпорядкувати академічне середовище інтересам єврейських сіоністів.

Водночас деякі виші, включаючи Колумбійський університет, вже підкорилися подібним вимогам після погроз скорочення бюджету.

Критики ініціативи Трампа вказують, що кампанія з так званої «боротьби з антисемітизмом» фактично служить прикриттям для придушення політичного та ідеологічного інакомислення, особливо в контексті зростаючої підтримки палестинців серед студентів і викладачів та неприйняття кривавого геноциду в Палестині, здійсненого сіоністською бандою «Ізраїль».

Протистояння між Білим домом і провідними університетами США виходить на новий рівень, обіцяючи стати ключовим конфліктом навколо меж свободи слова, автономії освітніх закладів і ролі політики в академічному середовищі.

Читайте також
За рік Україна опустилася на одну позицію у світовому «Індексі свободи преси»
Політика
Гарвардський університет подав до суду на адміністрацію Трампа через замороження фінансування
Світ
Метушня навколо «ОРД»
Опінії
Агонія режиму
Позиція
Департамент Маска звільнив українського журналіста «Голосу Америки» Остапа Яриша
Політика
Трамп обмежує журналістів у доступі до брифінгів
Політика