Created with Sketch.

Дніпропетровщина витратила понад $7 мільйонів на фортифікаційні споруди за рік, - Financial Times

вчора, 17:26

Будівництво фортифікацій на Дніпропетровщині активізувалось лише 2 місяці тому і воно ще не завершено

Протягом року Дніпропетровська область витратила 7,3 млн доларів на будівництво оборонних укріплень, проте ваго́мих результатів не видно, а роботи активізувалися лише близько двох місяців тому. За фактами ймовірних розкрадань відкрито 30 кримінальних справ.
 

Про це пише видання Financial Times.

Як зазначає видання, Україна поспішає завершити будівництво кількох ліній оборони щоб зупинити швидкий наступ рф, проте, за словами українських посадовців та військових командирів, ці зусилля «поки що затьмарені затримками та браком координації».

Ризик для Дніпропетровщини

Таким чином, у 2024 році російські війська досягли найшвидших успіхів від початку великої війни в Донецькій області, відсунувши лінію фронту на захід, місцями до 15 км від кордону із сусідньою Дніпропетровщиною.

Якщо російські окупанти перетнуть цю лінію, це стане першим проривом до нового українського регіону з 2022 року і завдасть значного удару по військовим зусиллям Києва, зазначає газета.

«Ситуація з укріпленнями – ще один фактор, що деморалізує війська. Фінансування розпорошено по всіх регіонах, і кожен будує своє. Немає єдиної людини, яка б відповідала за якість, планування, передачу позицій та їх контроль», – сказав Дмитро Разумков.

Разумков – колишній соратник Володимира Зеленського, який наразі обіймає посаду в комітеті Верховної Ради, що розслідує затримки та можливу корупцію в зусиллях щодо будівництва оборонних споруд.

«Згідно із запитом про свободу інформації, Дніпропетровська область витратила 7,3 млн доларів на укріплення з листопада 2023 по листопад 2024 року. Але два чиновники, які брали участь у будівництві в цьому районі, відзначили, що за ці гроші мало що вдалося б продемонструвати, і що роботи активізувалися лише близько двох місяців тому», – повідомляє Financial Times.

Журналіст FT, який відвідав Дніпропетровщину неподалік Донецька в листопаді, побачив кілька підготовлених позицій та протитанковий рів, а також кілька позицій, які все ще будуються або занедбані.

Якщо російські війська увійдуть до Дніпра, одного з найбільших міст України, це суттєво порушить воєнні зусилля Києва, адже в регіоні розташовані військове командування, сили підтримки армії, волонтери, виробники БПЛА, йдеться в матеріалі.

Один з українських чиновників повідомив журналістам наприкінці листопада, що Велика Новосілка пала. За його словами, ведеться будівництво укріплень, щоб завадити окупантам взяти під контроль шосе.

Представник ОСУВ «Хортиця» Назар Волошин зазначив минулого тижня, що місто залишається під контролем України після того, як ворога було відкинуто з його північних околиць.

Волошин додав, що хоча Велика Новосілка тепер є головною ціллю рф, розгорнуті сили, вочевидь, недостатньо численні, щоб почати наступ на Дніпро та інші регіони.

Більшість оборонних ліній на Донеччині, зокрема навколо великих міст, було завершено наприкінці жовтня, повідомив FT чоловік, який відповідає за будівництво укріплень у цій зоні.

Однак все ще є прогалини, що створюють ризик для Дніпропетровщини, між Великою Новосілкою та Кураховим, а також між Кураховим та Покровськом, де друга лінія укріплень ще будується, а третя ще не почата.

«Бої роблять це неймовірно небезпечним для будівельників, а напрямок атак постійно змінюється. Якщо вони (окупанти. – Ред.) почнуть атакувати в напрямку Дніпропетровської області, ми матимемо загрозу з ще одного напрямку», – повідомляють джерела газети.

За їхніми словами, будівельники зазнають атак ворожих дронів та артилерії, також робота уповільнюється через важкі бронежилети, які вони змушені носити.

рф має перевагу в будівництві фортифікацій

Військовий аналітик Роб Лі зазначив, що інженерний корпус рф вже давно має перевагу в будівництві укріплень з вищою швидкістю та якістю порівняно з Україною.

Він додав, що після захоплення Вугледара на Донеччині російська армія змогла швидко просунутися вперед, оскільки Україна «очевидно, не мала надійної оборони, створеної за нею», що змусило українські війська відступити.

За словами Лі, «відмінні укріплення» російських окупантів включають бетонні лабіринти, а також добре побудовані оборонні позиції в лісосмузі, які дозволили їм зупинити контрнаступ Збройних сил України влітку 2023 року.

Сили України виграють від «створення досить добрих (оборонних) позицій, куди війська можуть відступити», зокрема всередині міст, каже аналітик.

Він додає: проблему посилює нестача робочої сили в Україні.

«Поки що ця проблема погіршується (Україна) ризикує... підрозділами, нездатними затикати проломи».

Командир одного з піхотних підрозділів, чия будівельна компанія збудувала укріплення для армії до того, як він та його співробітники були мобілізовані, сказав журналістам, що оборонні лінії, як і раніше, залишаються низьким пріоритетом.

Його підрозділ переміщався 32 рази протягом війни, і щоразу він був змушений будувати власні оборонні позиції та збирати гроші на ці зусилля.

Тим часом, другі та треті лінії часто будувалися без консультації з військами, або в неправильному місці, або надто далеко від першої лінії.

Екологічні закони також становили проблему, обмежуючи вирубку дерев, зазначає цей командир:

«Росіяни рубають наші дерева наліво і направо, а ми не можемо використовувати їх для будівництва наших траншей!? Ми бачили укріплення, які росіяни збудували на нашій землі. Якби ми вчинили так само, то Покровської ситуації не було б».

Правоохоронці розслідують можливі розкрадання

Будівництво укріплень спочатку відкладалося, оскільки адміністрація президента вважала, що Україна поверне собі набагато більше території у 2023 році, каже Разумков.

Після провалу контрнаступу виникли подальші затримки через відсутність координації та прояви корупції, додав він.

Зокрема, за словами Разумкова, відкрито 30 кримінальних розслідувань через ймовірні розкрадання із загальними збитками у 483 млн доларів.

А командир штурмового батальйону Станіслав Бунятов повідомив, що укріплення також є важливими для забезпечення запасних позицій для виснаженої піхоти.

«Бойовий потенціал піхотинця буде зведено до нуля, якщо йому доведеться витрачати енергію на будівництво позицій вдень, особливо взимку», – сказав він.

Бунятов додав, що ідеально, якщо про зміцнення подбає українська версія інженерного корпусу армії США разом із централізованим інспекційним військовим органом, що міг би пересуватися лінією фронту для планування та контролю роботи.

Однак інженерні підрозділи України настільки виснажені, що відповідальність лягає на місцеву владу, яка використовує піхотні бригади як підрядники, з малою кількістю інженерів, що контролюють роботу на першій оборонній лінії.

Багато військових інженерів було передислоковано для заповнення прогалин на лінії фронту, оскільки вони офіційно класифікуються як «тилові підрозділи".

Якби військових інженерів «не відправляли на штурмові операції, а дозволяли їм професійно виконувати свою роботу, рити траншеї та готувати лінії та кордони, щоб ми могли захищати себе, то все б працювало», вважає Бунятов.

«Зараз система або взагалі не працює, або працює в недостатній мірі», – сказав комбат журналістам.
Читайте також
Корупція на Укрзалізниці
Кримінал
Зелені щури з Міноборони продовжують обкрадати воюючу армію
Політика
11 грудня ВАКС продовжить розгляд корупційної справи Ольги Стефанішиної
Опінії
Справа Сенниченка
Політика
Сатаньягу сьогодні має постати перед судом
Кримінал
З ганьбою дорадчих рад треба закінчувати
Політика