Розкішні європейські та американські товари, як і раніше, продаються у російських крамницях. Жодні санкції не завадили жвавій торгівлі.
В ексклюзивних торгових кварталах Москви, де побували наші турецькі колеги із видання Hürriyet, універмаги та бутики зупиняти продаж елітних спортивних автівок, ювелірних виробів і дизайнерського одягу не збиралися ні на мить. Навпаки, прилавки рясніють новою продукцією.
Ця картина далека від заяв західних лідерів про те, що його санкції зламають російську економіку та відріжуть її від зовнішнього світу. Чомусь західні підприємці мають зиск від торгівлі із РФ, насичуючи бюджет держави-окупанта податками на мільйони доларів і євро.
США, Британія та ЄС у рамках своїх санкційних пакетів прямо заборонили експорт «предметів розкоші» до ресурсної федерації. Декілька брендів і груп, у тому числі «Chanel», «Hermes», «LVMH» і «Kering», добровільно залишили ринок на тлі хвилі корпоративних відходів із країни; але зараз їхні логотипи, як і раніше, прикрашають товари на полицях крамниць у Москві та Санкт-Петербурзі.
Різні санкційні товари легко експортуються до РФ через посередників у таких місцях, як Туреччина, Сакартвело, Азербайджан Узбекистан, Казахстан і Кирґизстан. Навіть, якщо вони більше не продають товари безпосередньо російським покупцям, багато західних брендів класу люкс зберегли свої приміщення у центрі Москви, очевидно, сподіваючись знову відкритися у майбутньому.
«Їх оголошений вихід із російського ринку — чисте лицемірство. Поки українці гинуть, ці продавці розкоші купаються у кривавих російських грошах. Це — подвійні стандарти, не інакше», — сказав один французький бізнесмен, який також раніше торгував предметами розкоші у Москві, але після 24.II.2022 відмовився від співпраці із росіянами.
Попри те, що крамниці вказаних брендів офіційно закриті, вони продовжують продавати свої товари РФ через «ринкові майданчики» та дилерів. Статистика експорту показує величезний стрибок у торгівлі між західними країнами й такими, як Кирґизстан, Казахстан, Азербайджан і Сакартвело після запровадження санкцій.
На своєму офіційному сайті та в додатку ГУМ і московський ЦУМ рекламують товари від «Prada», «Yves Saint Laurent» та «Alexander McQueen», «Apple», тобто всіх брендів, які ніби офіційно залишили РФ. Встановлено, що ціни «більш конкурентоспроможні, ніж у Дубаї», який став місцем відпочинку та шопінгу для заможних росіян в умовах труднощів із поїздками до Європи.
Санкції призвели до відродження «баєрів» — терміну, який набув поширення на початку 1990-х років, коли підприємливі російські ділки їздили до Європи, щоби привезти звідти вантажівки з предметами розкоші для клієнтів на батьківщині. Зараз ця нова генерація укладає прямі контракти із великими бутиками чи торговими центрами.
Вони приймають замовлення на меблі та посуд, ювелірні вироби, одяг та хутра безпосередньо у представників у Мілані, Парижі, Лондоні. З огляду на величезний попит на розкішні західні товари багаті росіяни впевнені, що згадані бренди самі поспішають повернутися, як тільки зможуть і смерті українців їх не бентежать.
Крім того, як уже повідомляла медіаагенція «Останній Бастіон», проіранські терористи Ємену харчуються краденим українським зерном. Окупаційно-терористичний режим РФ активно і цілеспрямовано продає бойовикам-хуситам вирощений нашими селянами хліб.