Created with Sketch.

Економічна стабільність в Україні закінчиться восени, затим – багаторічна криза

09.05.2022, 07:00

Розгортання повномасштабних бойових дій напівмісяцем від Житомирщини до Миколаївщини відгукнеться небаченим колапсом економіки.

Про це в інтерв'ю виданню "Gazeta.ua" заявив ексзаступник голови департаменту Національного банку України Євген Дубогриз, інформує медіаагенція "Останній Бастіон".

Як стверджує провідний вітчизняний економіст, в України запас міцності буквально – на кілька місяців, а валовий внутрішній продукт "просів" на 35% і його річний рівень буде надалі зменшуватися.

«За підрахунками нашого аналітичного центру, навіть вказана цифра не межа. Певно, може бути всі 60% падіння ВВП. Перша причина – війна. Знищені будівлі, об'єкти промислові. Проблеми з посівною. Але важливіша проблема – це те, що руйнується інфраструктура і логістичні зв'язки. Вивезти основні експортні продукти з України стало набагато важче. Цей експорт ішов через порти. Перенаправити все залізницею через західні області надто важко. Третя складова – невизначеність. Треба готуватися до інфляції витрат. Це означає, що ціни зростатимуть через те, що товарів бракує. Економіка менше виробляє, товарів менше, а грошей у людей десь так само. Вже зараз Нацбанку доводиться друкувати гривню», – зазначив Євген Дубогриз.

Водночас економіст радить вітчизняним урядовцям сприяти збільшенню надходжень до державного бюджету, але не підвищувати податки: отримувати гроші, або виходити на зовнішні ринки та розміщувати євробонди.

«Але найгірша ситуація, що Нацбанк масово друкуватиме гроші, здійснюватиме емісію гривні. Гроші йтимуть на потреби бюджету: армія, соціальні виплати. Бо результат цього – інфляція. Сподіваюся, що цього не доведеться робити. Є високі ризики емісійного фінансування економіки. Якщо ми не отримуватимемо в достатній кількості кошти з-за кордону, якщо банки не почнуть своїм коштом фінансувати бюджет і не відновляться податкові надходження, тоді Нацбанк буде змушений у великих обсягах друкувати гривню. У березні надрукували 39 мільярдів гривень. У квітні – уже 70 мільярдів. Це не надто добра тенденція», – розмірковує Євген Дубогриз.

Насамкінець ексзаступник голови департаменту НБУ підсумовує, що найближчі рік-два ніхто з-за кордону не інвестуватиме ні в Україну у цілому, ні у постраждалі регіони зокрема, оскільки ризик втратити все в іноземних бізнесменів надто великий.

Між тим, "Останній Бастіон" нагадує читачам, що у 2022 році в Україні засіють не більш як 70% сільськогосподарських угідь, тобто там, де не було жодних бойових дій.

Читайте також
Як би нам не хотілося, але росія не розвалиться швидко
Опінії
Чи вистачить ворогу сил підійти впритул до Салтівки? Ні!
Опінії
Примарні перспективи росії від Foreign Affairs
Світ
РФ може програти війну в Україні — китайський професор
Світ
Шанси застосування росією ядерної зброї зростають
Війна
Наступною ціллю Кремля є Молдова — The Wall Street Journal
Війна