росія звинувачує Лондон і Париж у передачі ядерної зброї Україні
24 лютого 2026 року — у четверту річницю повномасштабного вторгнення росії в Україну — Служба зовнішньої розвідки (СЗР) росії зробила резонансну заяву: Велика Британія та Франція нібито готують таємну передачу ядерної зброї Києву.
Згідно з пресрелізом СЗР, Лондон і Париж хочуть замаскувати постачання під власну розробку України, можливо, забезпечивши її «брудною бомбою» або повноцінним ядерним зарядом.
Зокрема згадується французька малогабаритна бойова частина TN75 від балістичної ракети підводних човнів M51.1 як один із нібито розглядуваних варіантів.
Це звинувачення спричинило хвилю занепокоєння щодо ядерної ескалації, однак ретельний аналіз свідчить: ідеться, найімовірніше, про класичну дезінформацію на тлі триваючих труднощів росії на фронті.
За версією СЗР, британські та французькі еліти, які не бажають миритися з «поразкою» в Україні, вважають, що передача ядерної зброї посилить позиції Києва у будь-яких мирних переговорах.
У заяві стверджується, що дві країни НАТО вже нібито вирішують логістичні та технічні питання постачання, включно з таємною передачею компонентів, обладнання й технологій.
Окремо наголошується, що Німеччина «мудро відмовилася брати участь у цій небезпечній авантюрі», що натякає на нібито звернення до Берліна з аналогічною пропозицією.
Рада федерації рф відреагувала миттєво й жорстко. Сенатори заявили, що будь-яка така передача буде розцінена як спільний ядерний напад на росію відповідно до ядерної доктрини рф, яка трактує агресію неядерної держави за підтримки ядерних держав як колективний напад.
Вони закликали парламенти Великої Британії та Франції негайно розпочати розслідування, а також звернулися до МАГАТЕ, ООН і Європарламенту з вимогою втрутитися.
Дмитро Медведєв, заступник голови ради безпеки росії, пішов ще далі, заявивши, що у разі підтвердження таких планів росія нібито отримає право завдати удару у відповідь нестратегічною ядерною зброєю по цілях в Україні й, можливо, по країнах-постачальниках.
Заява з’явилася у символічно важливий день: світові лідери відзначали чотириріччя вторгнення, а Володимир Зеленський у Києві разом із європейськими колегами наголошував, що володимир путін не досяг своїх цілей.
Того ж дня Велика Британія оголосила про новий пакет допомоги Україні, який включає військову та гуманітарну підтримку, — однак без жодної згадки про ядерну зброю.
російські державні ЗМІ (ТАСС, РИА Новости, Sputnik) широко поширювали заяву СЗР, подаючи її як доказ відчайдушних спроб Заходу врятувати Україну. Пропагандистські акаунти в X попереджали про наближення Третьої світової війни та називали це «червоною лінією» для москви.
Водночас незалежного підтвердження не з’явилося.
Західні медіа (The Guardian, Kyiv Post, Al Jazeera) повідомляли про звинувачення, але одразу кваліфікували їх як «непідтверджені» та «без доказів».
Британська Daily Express назвала це «безпідставним твердженням», зауваживши відсутність будь-яких офіційних коментарів з Лондона чи Парижа.
Офіційні сайти урядів Великої Британії та Франції, МАГАТЕ й ООН на момент публікації не містили жодних реакцій на заяви СЗР. Це показове мовчання: попри звернення ради федерації, жодних розслідувань чи заяв ініційовано не було.
Нагадаємо історичний контекст: Україна добровільно відмовилася від ядерної зброї у 1994 році за Будапештським меморандумом в обмін на гарантії безпеки з боку росії, США та Великої Британії.
Будь-яка передача ядерних технологій порушила б Договір про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ), учасниками якого є і Франція, і Велика Британія.
На підставі наявних даних звинувачення СЗР виглядають типовою дезінформаційною операцією. росія неодноразово використовувала ядерні погрози для стримування західної допомоги Україні — від заяв щодо розширення НАТО до постачання озброєння.
Час публікації (четверта річниця вторгнення, на тлі застою на фронті на Донбасі) вказує на мету: згуртувати внутрішню аудиторію та залякати союзників.
Фактори, що підривають достовірність:
Юридичні бар’єри — передача ядерних технологій порушила б ДНЯЗ і спричинила б глобальні санкції. Франція та Велика Британія як постійні члени Ради Безпеки ООН не мають стратегічного інтересу ризикувати цим.
Стратегічна нелогічність — ядерне озброєння України спровокувало б превентивний удар росії та прямий конфлікт НАТО–росія, якого Захід уникає з 2022 року.
Відсутність підтверджень — розвідувальні спільноти США та ЄС не підтримали звинувачення. Аналогічні попередні заяви СЗР (про біолабораторії, «брудні бомби») були спростовані.
Згадка Німеччини — нібито відмова Берліна не підтверджена і, ймовірно, покликана розколоти НАТО.
Ймовірність реалізації такого сценарію вкрай низька — менш ніж 5% за доступними даними. Набагато правдоподібніше, що це кремлівська пропаганда для виправдання можливої ескалації або тиску на переговорний процес.
Якби звинувачення виявилися правдивими, наслідки були б катастрофічними: ядерне озброєння України могло б спровокувати застосування росією тактичної ядерної зброї з ризиком радіаційного зараження мільйонів людей у Європі та глобального конфлікту.
У реальності ж ризики несе саме звинувачення:
Спіраль ескалації — росія може використати його як привід для посилення ударів по інфраструктурі України або кібератак проти Заходу.
Дипломатична шкода — звернення до МАГАТЕ й ООН можуть призвести до формальних дебатів, але без доказів вони швидко зійдуть нанівець.
Паніка в суспільстві — дезінформація підриває довіру до західних урядів і підживлює антивоєнні настрої.
Довгострокова нестабільність — постійні ядерні погрози знижують поріг реального застосування зброї в майбутньому.
Моніторинг МАГАТЕ на об’єктах на кшталт Запорізької АЕС залишається критично важливим для запобігання будь-яким реальним інцидентам.
Заява СЗР вписується в усталену модель російської інформаційної війни — її мета не у фактах, а у створенні сумнівів і розколу. Саме тому до неї слід ставитися з максимальним скептицизмом, зберігаючи водночас тверду підтримку обороноздатності України.