Наука не самоціль! Її цінність залежить від її місця у контексті загальної ціннісної системи, замисліться над цим, поки ще є час...
Однією зі складових перемоги у цій війні є питання інтенсивного розвитку наукового процесу. Адже забезпечення обороноздатності нашої країни полягає у сфері розробки нових видів озброєнь, а це вимагає як високого рівня техніки, так й постійного проведення досліджень у галузі фундаментальних наук.
Питання стосується технічних аспектів, масштабу фінансування, забезпечення наступності наукових еліт та інституціоналізації наукових установ. Але паралельно з цими процесами нам необхідно порушити питання (і це вкрай важливо) щодо філософського значення науки в її сьогоднішньому стані, переглянути деякі її передумови, співвіднести науковий процес із дослідженням української культури та її цінностями.
Що є наука у тому вигляді, як вона існує сьогодні? — Це прямий продукт філософії епохи Просвітництва зі всім її наївним позитивізмом, механічним матеріалізмом та поверхневим деїзмом й атеїзмом.
Системного перегляду філософії науки в Україні (з відомих причин) так і не відбулося. Тому сьогодні нам вкрай важливо дати осмислену та обґрунтовану відповідь (з опорою на власні традиції) про значення науки, її роль в українській культурі, її ціннісному навантаженні, її філософії та її подальшої долі.
Друзі, наука не самоціль, її цінність залежить від її місця у контексті загальної ціннісної системи. Лише у конкретній культурі наука знаходить свій сенс, вагу та значення, тож поки це принципове питання не буде вирішено, очікувати істотних змін в українській науці не доводиться.