Більшість людей впевнені, що електричну лампочку подарував світу американський винахідник Томас Едісон. Однак, чи насправді це так?
Адже патент на винахід електричної лампочки Томас Едісон отримав 20 грудня 1879 року. Проте на той час про лампи знали вже кілька десятиліть. Хто ж все-таки першим винайшов лампочку розжарювання
Про це далі у відео.
Для винайдення лампи розжарювання багато вчених зробили свій внесок. І в результаті сьогодні ми маємо доступну, довговічну і безпечну лампу розжарювання, яка виробляє світло протягом довгого часу.
Ще у 1840 році британський астроном Воррен де ла Рю розмістив виток платинового дроту у вакуумній трубці та пропустив через неї електричний струм. Однак винахід був дорогим і мав короткий термін служби.
У 1838 році бельгійський винахідник Марселін Жобар спроєктував вугільну лампу. Вона горіла близько пів години.
У 50-60-ті роки XIX століття німецький учений Гайнрих Ґьобель удосконалив лампу розжарювання. Він створив вакуум в колбі навколо нитки розжарювання. Але конструкція була занадто крихкою, а сама лампа горіла лише протягом кількох годин.
Створення перших ламп для комерційного використання пов'язане з Олександром Лодигіном, Джозефом Своном і Томасом Едісоном. Вони, незалежно один від одного, домоглися яскравого і довговічного світіння вугільних ламп розжарювання в вакуумних колбах і запатентували свої винаходи в 1870 роках: у 1874 році Лодигін отримав російський патент, у 1878 році Свон отримав британський патент, а роком пізніше запатентував свій винахід у США й Едісон.
Але саме Едісон зробив технологічний прорив того часу. Він з командою вчених домігся тривалості світіння лампи понад 1200 годин. А на початку 1880-х років Едісон спільну зі Своном створили британську фірму «Edison and Swan Electric Light Company», яка стала найбільшим виробником електричних ламп свого часу.
У 1890-х роках Лодигін експериментував з матеріалами для створення нитки розжарювання. Він запропонував застосовувати вольфрам, який і зараз використовується в сучасних лампочках.
У 1910 році Вільям Девід Кулідж винайшов промисловий метод виробництва вольфрамової нитки, а Ірвінґ Ленґмюр застосував для наповнення колб ламп інертний газ, що істотно збільшило час їх роботи та підвищило світловіддачу.
Саме такі лампи розжарювання ми сьогодні й використовуємо.