Created with Sketch.

Ідеальне шахрайство та економічний злочин

31.12.2024, 10:31
Інфляція – це ідеальний економічний злочин. Вона не має кольору, смаку чи запаху. Для того, щоб спорожнити кишені, не потрібна згода чи підпис жертви.

Інфляція в Україні за час війни «з’їла» понад $30 млрд купівельної спроможності державного бюджету. Куди поділися гроші ?

За оцінкою Європейської рахункової палати (European Court of Auditors), висока інфляція завдала значної шкоди Європейському Союзу. До кінця 2025 року через інфляцію бюджет ЄС втратить приблизно 13% своєї купівельної спроможності або близько 33–35 млрд євро.

У період з 2013 до 2020 року середньорічна інфляція в ЄС була нижчою за 2%. У 2022 році вона становила 9,2%, а у 2023 – 6,4%. За прогнозами Єврокомісії, у 2024 році інфляція становитиме 2,7%, а у 2025 – 2,1%.

Застосуємо аналогічну оцінку втрат купівельної спроможності бюджетних ресурсів України у 2021–2024 роках.

Середньорічна інфляція в Україні у цей період становила 12,9%. Для порівняння, у ЄС за цей час вона склала 5,3%. Отже, можна припустити, що втрати купівельної спроможності коштів українського бюджету за цей період становлять близько $34–36 млрд в еквіваленті.

Якщо ж врахувати, що у період з 2004 до 2023 року середньорічна інфляція в Україні становила 12,7%, то за цей час інфляція «з’їла» купівельну спроможність бюджету органів державного управління на ~$115 млрд.

Ці гроші нікуди не зникли. Вони опинилися у кишенях тих, хто найближче до друкарського верстата, хто вміє керувати валютними та інфляційними ризиками. Таких людей в Україні не більше 3%.

Вони є чистими вигодонабувачами від високої інфляції, тоді як для решти населення вона за кожні чотири роки «з’їдає» половину купівельної спроможності доходу в гривнях.

Якщо ж підрахувати втрати всіх українських домогосподарств від інфляції, то сума буде в рази більшою, ніж втрати державного бюджету.

Інфляція – це ідеальний економічний злочин. Вона не має кольору, смаку чи запаху. Для того, щоб спорожнити кишені, не потрібна згода чи підпис жертви. Потрібне лише економічне невігластво, сліпа віра у Державу та її монополію на гроші, а також популістичний Уряд, для якого робота «для галочки», заради піару чи відкатів важливіша за добробут людей та розвиток країни.

Читайте також
«Жахливий підхід»
Війна
Україна має бути не осторонь, але на вістрі глобальних геополітичних змін
Політика
Від китайського «мирного плану» до угорського
Політика
«Мирний план» Трампа передбачає зупинку війни лише на час його каденції
Політика
Newsweek змоделював можливі лінії фронту Третьої світової війни — карта
Війна
В Україні зростають споживчі ціни
Економіка