Created with Sketch.

Козацька Полтава відкриває свої таємниці

27.12.2019, 14:04
Деякі знахідки з розкопок у Полтаві

Вперше на території передмістя Полтавської фортеці, археологами виявлено споруду 17 століття

В історичному центрі Полтави, а саме по провулку Капельгородського нещодавно завершилися охоронні археологічні дослідження Полтавської археологічної експедиції ДП «НДЦ «Охоронна археологічна служба України» Інституту археології НАН України. 

Проведення таких пам’яткоохоронних досліджень в історичному центрі Полтави є неодмінною складовою будь-яких земляних чи будівельних робіт. Ділянка розкопу розміщена в межах передмістя полкової Полтави, а саме в його північно-західній частині. За писемними джерелами маємо наступну інформацію. На 1766 рік в цьому районі Полтави функціонували 10 гончарних майстерень, що тяжіли до Панянки (по вулиці Михайлівській). Ця вулиця співвідноситься із Гончарним провулком ХІХ століття та сучасним провулком Капельгородського. 

Побутові речі зі споруди 17 століття, виявленої на Полтавському передмісті.

Найцікавішою знахідкою стало відкриття господарської споруди 1620-1640 років. Її особливість полягає в тому, що це перше надійно задокументоване свідчення існування такої ранньої забудови для цієї частини міста. У споруді виявлено велику кількість знахідок: уламки димленого посуду та люльки, побутові речі (частина замка, ніж, цвяхи та ін.).

Особливий інтерес становлять польські срібні монети, одна з яких мала отвір для привішування, та деформована куля як свідчення військових дій. Маємо припущення, що домогосподарство полтавця, до якого належала ця будівля, було знищено в результаті однієї з сутичок Смоленської війни 1632-1634 років, коли загін московитів невдало намагався штурмувати Полтавський замок. 

Уламок люльки та монети зі споруди 17 століття, виявленої на Полтавському передмісті.

Таким чином, Полтава продовжує відкривати таємниці своєї історії. Навіть порівняно невеликі археологічні дослідження мають великий науковий потенціал, особливо в історичній частині міста. Важливість присутності археологів на будівельних майданчиках є не тільки вимогою чинного законодавства України, а й запорукою збереження національної культурної спадщини.

Підписуйтеся на наш канал у телеграмі

Читайте також
Перші жителі Святої Землі їли лисиць і котів — науковці
Історія
У Сирії знайдено найдавнішу абетку, старшу за єґипетські ієрогліфи
Історія
Науковці з'ясували магічну практику жерців Вавилонії
Світ
Першими вершниками були представники Ямної культури
Історія
Візантійський скарб знайшли у Норвеґії
Історія
У Туреччині випадково знайшли стародавнє підземне місто
Історія