Через рік після вторгнення володимира путіна в Україну життя звичайних росіян стало більш нудним, нестабільним і небезпечним.
Війна в Україні змінила росію – від скасованих відпусток до сварок із батьками та хвилювань про колишніх найманців, які тиняються вулицями.
Через рік після повномасштабного вторгнення володимира путіна люди, які живуть у росії, розповіли The Telegraph, що їх життя стало більш нудним, нестабільним і небезпечним.
«У мене були плани та цілі, і тепер моя єдина мета — переїхати або, якщо не зможу, перевезти доньку», — сказала медсестра, яка живе в москві.
Цього року їй наказали пройти курси з надання першої медичної допомоги на полі бою, хоча її ще не відправили на передову.
За її словами, ця перспектива лякає її, але також лякає думка про злочинців, завербованих кремлівською групою Вагнера, які перебираються до москви після служби на передовій.
«Навіть ті, хто підтримує війну, виступають проти того, щоб убивці, наркоторговці та ґвалтівники вільно блукали вулицями», — сказала вона.
Важко втекти від антиутопії
Інші росіяни описали суперечки зі своїми батьками щодо того, чи НАТО загрожує росії , адже це відомий наратив кремля.
Інакомислення, яке завжди було складним за часів путіна, тепер поза законом. Цього місяця журналістку Марію Пономаренко посадили на шість років за те, що у 2022 році опублікувала твіт про російські бомбардування Маріуполя.
Попри репресії, деякі люди в росії все ще протестують проти війни, і минулого тижня, у першу річницю вторгнення, поліція заарештувала 54 людини за антивоєнні протести.
За покладання квітів до меморіалу жертвам радянських репресій чи пам’ятника українському художнику тепер можна посадити у в’язницю.
Втекти від цієї антиутопії, навіть на тиждень, стало важко, тому що російський паспорт набагато менш бажаний. Повітряне сполучення перервано, кордони закриті.
Порівняно з тим, що було 12 місяців тому, росія зараз є набагато тривожнішою та розколотою країною.
«Люди впали в депресію», — сказав чоловік середніх років, який займається будівництвом і живе в центральній росії.
«Люди розколоті, наче це знову революція 1917 року. Бувають сварки в сім'ях і між колегами по роботі».
Так бути не судилося. Коли путін розробляв свої плани вторгнення в Україну, він уявляв, що до нього ставляться як до героя-переможця. Він навіть назвав своє вторгнення «спеціальною військовою операцією» з порятунку України.
Тепер, загрузнувши на лінії фронту по всій Україні, путіну довелося переосмислити своє вторгнення як необхідний удар проти НАТО в битві за виживання.
Тепер кремль хоче, щоб прості росіяни відчули війну. У москві встановили зенітні ракети та роздали по країні карти бомбосховищ.
У школах почали навчати базовим солдатським навичкам, дітей знову змушують салютувати державному прапору, а пенсіонери відпрацьовують техніку несення носилок.
Розповсюдження цього пропагандистського повідомлення було дорогим. Згідно з повідомленнями, у 2022 році російські регіони витратили в 100 разів більше на патріотичні плакати та прапори, ніж зазвичай.
Більшість росіян намагалися ігнорувати початкове вторгнення в Україну, національна риса яких довіряти кремлю, приймати важливі рішення і залишати їх зосереджуватися на своєму житті.
Зміни відбулися 21 вересня 2022 року, коли путін оголосив першу в росії мобілізацію з 1941 року, коли нацистська Німеччина напала на радянський союз.
Це був момент, коли реальність війни путіна в Україні вдарила по домогосподарствах по всій росії. Приблизно один мільйон чоловіків спакували свої валізи та втекли. В армію було мобілізовано близько 320 тис. Зараз багато вбито.
Майже в кожній родині в росії зараз є чоловіки, яких відправили воювати в Україну.
кремль хоче, щоб прості росіяни відчували, що вони воюють з НАТО і що тільки путін може їх врятувати.
Володимир, який живе в місті в центральній росії, сказав, що тепер потрібно бути дуже обережним.
«Серед своїх друзів я називаю його міжнародним терористом. Але якщо я з кимось, кого не знаю, то я говорю по-іншому», – сказав він.
Економіка, суспільство та політичний дискурс були підірвані, щоб служити військовим зусиллям у росії, але за винятком білбордів із зображенням солдатів, на перший погляд, це легко не помітити в москві чи Санкт-Петербурзі.
Ціни стабілізувалися, західні бренди, такі як iPhone, імпортовані через Казахстан, все ще можна купити, попри санкції, а ресторани переповнені.
Але в регіонах, де проживає найбільше росіян і звідки набирають більшість військових, інакше.
Володимир сказав, що ціни на все зросли, а життя у воєнній росії стало більш нудним і крихким.
«Коли справа доходить до грошей, все стає набагато складніше», - сказав він. «Не можна хворіти. Ви не можете купити одяг. Не можна йти ні в кафе, ні в кіно. Ви не можете піти у відпустку».
Автори: Джеймс Кілнер, - The Telegraph
Переклад з англійської Останній Бастіон