Created with Sketch.

Ми всі живемо у світі симулякрів

11 березня, 07:18
Фото: Facebook

Так казав французький філософ, культуролог і соціолог Жан Бодріяр. Він прагнув відкрити людям очі на «нереальність того, що відбувається».

Ну, от скажімо, праця більше не є продуктивною, вона несе соціальну функцію — бо «всі мають бути при справі». Представницькі органи влади вже нікого не представляють і не «база визначає надбудову», а навпаки.

За Бодріяром, ми втратили зв'язок з реальністю та увійшли в епоху гіперреальності. Відтепер картинка є важливішою за сам зміст, етикетка важливіша за саму річ, а зв'язок між предметами, явищами та знаками давно порушений.

Виникла така система, законом і метою якої стало виробництво та надвиробництво лише одних слів та знаків. І у цій системі «інформація пожирає свій власний контент» — знищує комунікації та соціальне.

Замість того, щоби створювати справжні комунікації, інформація їх інсценізує, творячи «ілюзії спілкування та розуміння»: теле- та мережеву інтерактивність, агресивні хибні комунікації (реклама, спам), словесний шантаж («це стосується саме вас»)...

Але розкладається не тільки комунікація, а й сенси. Адже знання, які не допомагають створювати нічого реального чи матеріального — не приносять жодної користі.

Споживаючи сьогодні величезні обсяги інформації, ми знаємо та розуміємо все менше й менше. А те, про що ми дізнаємося, як виявляється нам не потрібне і не корисно.

Ми все менше по-справжньому спілкуємось і при цьому впевнені у зворотному — у надмірному знанні та спілкуванні. До речі наостанок, за концепцію фільму «Матриця» ми повинні подякувати саме Бодріяру, хоча він був переконаний, що його ідеї спотворили.

Читайте також
Зворотний бік цифровізації та штучного інтелекту
Опінії
І справді: людина – найжорстокіший хижак на планеті
Життя
Етнічність передається від ДНК матері — генетики
Світ
Знайдено місце першого схрещування неандертальців із Homo Sapiens
Історія
Час є лінійним - він має свій початок і кінець
Історія
Коли населення Землі почне скорочуватися?
Життя