В Україні та Румунії розгортаються скандали з можливим витоком інформації з систем відеоспостереження. І якщо в Румунії можливий витік пов’язують з масовим використанням китайського обладнання, підозрюваного у шпигунстві в США та Великобританії, то в Україні все складніше та більш хардово.
В грудні 2023 року «Схеми» в своєму журналістському розслідуванні розповіли, як тривалий час українські підприємства, в тому числі державні, використовували техніку з російським софтом. І цей софт забезпечував відсилку зображень з камер відеоспостереження, розташованих в Україні, на московські сервери компанії «Диджитал Нетворк» — підрядника ФСБ.
Відеокамери з ефесбешним софтом спостерігали за ситуацією на Чорнобильській АЕС, вулицях Полтави, в низці комерційних підприємств. З лютого 2022 року спеціальна комісія при Держспецзв’язку заблокувала мільйони російських IP-адрес, в тому числі ІР-адреси московських серверів.
Таким чином, один російський софт вже пішов у слід з російським кораблем. Але, на жаль, цей софт виявився не один. Більш того, виявилось, що наприкінці другого року війни софт з російським слідом закупляли за кошти Євросоюзу для встановлення системи відеоспостереження в прикордонному місті Ізмаїл, який наразі є ключовим в «зерновому коридорі».
В довоєнному, доковідному та передвиборчому 2019 році мер Ізмаїл Андрій Абрамченко розповідав своєму електорату, що підпорядкований йому міськвиконком став партнером проєкту «СВС-SAFETY – попередження та боротьба з організованою злочинністю і поліцейське співробітництво через транскордонні центри на кордоні Румунія- Україна» і отримає 474 тисячі євро.
За ці кошти необхідно було відремонтувати аварійну будівлю й сусідні споруди під Транскордонний центр і благоустроїти територію, а також створити загальноміську систему відеоспостереження з мережі smart-камер.
Проєкт мали реалізувати за 2 роки, але … потім трапилась ковідна пандемія. Потім розпочалась війна. Реалізація проєкту розтягнулась на 4 роки і разом з цим зросла вартість робіт.
Майже вдвічі зросла вартість капітального ремонту, який проводило Приватне підприємство «Роднік» Ігоря Дехтярьова, депутата Ізмаїльської міськради і давнього бізнес-партнера ізмаїльського мера.
Створення системи відеоспостереження подорожчало на 25%: в грудні 2022 року її планували змонтувати за 3,9 млн грн, а в квітні -2023 року – вже за 4,4 млн грн.
Але усі ці ігри в розтягування строків виконання та підвищення ціни підрядних робіт, в які ізмаїльський міськвиконком неодноразово грав – це ніщо в порівнянні з тим, який софт було занесено в міську систему відеоспостереження.
10 травня 2023 року Виконавчий комітет Ізмаїльської міської ради в особі Ізмаїльського міського голови Андрія Абрамченко уклав з ТОВ «Аксікор Юніт» договір №58 від 10 травня 2023 року з додатком №1 — Технічним завданням щодо впровадження в системи автоматичного відеоспостереження в рамках проекту «СВС-SAFETY – попередження та боротьба з організованою злочинністю і поліцейське співробітництво через транскордонні центри на кордоні Румунія – Україна».
В цьому Технічному завданні зафіксовано, система відеоспостереження складається зі спеціального обладнання (опорна волоконно-оптична мережа, комутаційне обладнання, мережеві відеокамери, обладнання для безперебійного електроживлення) та програмного комплексу «NxWitness-NetworkOptix».
Журналісти перевірили, програмний комплекс «NxWitness-NetworkOptix» — це ініціатива не підрядника, а замовника робіт (тобто Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради в особі Ізмаїльського міського голови Андрія Абрамченко).
Адже «NxWitness-NetworkOptix» фігурує і в договорі, що укладався в грудні 2022 року, коли систему відеоспостереження хотіли змонтувати за 3,9 млн грн, але договір розірвали через «невідповідність коефіцієнта бюджета проекту до вартості договору», і в тендерній документації за квітень 2023 року, коли роботи закупили дорожче – за 4,4 млн грн.
Акцентуємо увагу на цьому факті, щоб було зрозуміло, хто насамперед винен у включенні в прикордонному місті програмного комплексу «NxWitness-NetworkOptix», який має прямий зв’язок з рф.
Отже, що відомо про компанію «NetworkOptix»? Вона існує з 2010 року і займається розробкою програмного забезпечення для управління та аналізу локальних чи потокових відео, забезпечуючи розпізнавання обличь й номерів автівок. Хоча певне програмне забезпечення компанія поширює безоплатно, але має мільйонних дохід завдяки продажу мережевих ліцензій для запису з камер відеоспостереження, програм для функціонування мережевої відеостіни тощо. Компанія була зареєстрована в Каліфорнії, але з 2021 року перенесла офіс в Техас (адреса офіційного офісу в Техасі 1999 Bryan St., Ste. 900 Dallas, TX 75201, адреса для листування – в Каліфорнії: 111 N First St Ste 200 Burbank, CA 91502-1817), куди зараз переводять офіси й інші компанії з Кремнієвої долини.
Втім, є нюанс.
Як зазначається на сайті дистриб’ютора софта ТОВ «Лінія Автоматики» (код ЄДРПОУ 33399728): «Nx Witness від Network Optix – краща платформа для управління відеоспостереженням». Мабуть тому, що програмне забезпечення NetworkOptix поширюється безкоштовно. Не бентежить навіть той факт, що компанія присутня … в Москві – для продажу та підтримки софту.
Наявність у компанії Network Optix Inc. офісу на російській території підтверджує аналітична платформа Craft.co, вказуючи адресу офісу: Москва, Новорязанська вулиця, 30а, корпус 8.