Created with Sketch.

Міськрада Ізмаїла дозволив росіянам спостерігати за поставками в порт

27.02.2024, 16:37

Система відеоспостереження, встановлена у місті Ізмаїл Одеської області, ґрунтується на софті, розробленому в Москві.

Про це свідчить договір №58, укладений 10 травня 2023 року Ізмаїльським міським головою Андрієм Абрамченко з компанією «Аксікор». Згідно з цим до системи відеоспостереження включений програмний комплекс «NxWitness-NetworkOptix» виробництва компанії Network Optix.

Про це повідомляє видання ElitExpert.

В Україні та Румунії розгортаються скандали з можливим витоком інформації з систем відеоспостереження. І якщо в Румунії можливий витік пов’язують з масовим використанням китайського обладнання, підозрюваного у шпигунстві в США та Великобританії, то в Україні все складніше та більш хардово.

В грудні 2023 року «Схеми» в своєму журналістському розслідуванні розповіли, як тривалий час українські підприємства, в тому числі державні, використовували техніку з російським софтом. І цей софт забезпечував відсилку зображень з камер відеоспостереження, розташованих в Україні, на московські сервери  компанії «Диджитал Нетворк» — підрядника ФСБ.

Відеокамери з ефесбешним софтом спостерігали за ситуацією на Чорнобильській АЕС, вулицях Полтави, в низці комерційних підприємств. З лютого 2022 року спеціальна комісія при Держспецзв’язку заблокувала мільйони російських IP-адрес, в тому числі ІР-адреси московських серверів.

Таким чином, один російський софт вже пішов у слід з російським кораблем. Але, на жаль, цей софт виявився не один. Більш того, виявилось, що наприкінці другого року війни софт з російським слідом закупляли за кошти Євросоюзу для встановлення системи відеоспостереження в прикордонному місті Ізмаїл, який наразі є ключовим в «зерновому коридорі».

В довоєнному, доковідному та передвиборчому 2019 році мер Ізмаїл Андрій Абрамченко розповідав своєму електорату, що підпорядкований йому міськвиконком став партнером проєкту «СВС-SAFETY – попередження та боротьба з організованою злочинністю і поліцейське співробітництво через транскордонні центри на кордоні Румунія- Україна» і отримає 474 тисячі євро.

За ці кошти необхідно було відремонтувати аварійну будівлю й сусідні споруди під Транскордонний центр і благоустроїти територію, а також створити загальноміську систему відеоспостереження з мережі smart-камер.

Проєкт мали реалізувати за 2 роки, але … потім трапилась ковідна пандемія. Потім розпочалась війна. Реалізація проєкту розтягнулась на 4 роки і разом з цим зросла вартість робіт.

Майже вдвічі зросла вартість капітального ремонту, який проводило Приватне підприємство «Роднік» Ігоря Дехтярьова, депутата Ізмаїльської міськради і давнього бізнес-партнера ізмаїльського мера.

Створення системи відеоспостереження подорожчало на 25%: в грудні 2022 року її планували змонтувати за 3,9 млн грн, а в квітні -2023 року – вже за 4,4 млн грн.

Але усі ці ігри в розтягування строків виконання та підвищення ціни підрядних робіт, в які ізмаїльський міськвиконком неодноразово грав – це ніщо в порівнянні з тим, який софт було занесено в міську систему відеоспостереження.

10 травня 2023 року Виконавчий комітет Ізмаїльської міської ради в особі Ізмаїльського міського голови Андрія Абрамченко уклав з ТОВ «Аксікор Юніт» договір №58 від 10 травня 2023 року з додатком №1 — Технічним завданням щодо впровадження в системи автоматичного відеоспостереження в рамках проекту «СВС-SAFETY – попередження та боротьба з організованою злочинністю і поліцейське співробітництво через транскордонні центри на кордоні Румунія – Україна».

В цьому Технічному завданні зафіксовано, система відеоспостереження складається зі спеціального обладнання (опорна волоконно-оптична мережа, комутаційне обладнання, мережеві відеокамери, обладнання для безперебійного електроживлення) та програмного комплексу «NxWitness-NetworkOptix».

Журналісти перевірили, програмний комплекс «NxWitness-NetworkOptix» — це ініціатива не підрядника, а замовника робіт (тобто Виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради в особі Ізмаїльського міського голови Андрія Абрамченко).

Адже «NxWitness-NetworkOptix»  фігурує і в договорі, що укладався в грудні 2022 року, коли систему відеоспостереження хотіли змонтувати за 3,9 млн грн, але договір розірвали через «невідповідність коефіцієнта бюджета проекту до вартості договору», і в тендерній документації за квітень 2023 року, коли роботи закупили дорожче – за 4,4 млн грн.

Акцентуємо увагу на цьому факті, щоб було зрозуміло, хто насамперед винен у включенні в прикордонному місті програмного комплексу «NxWitness-NetworkOptix», який має прямий зв’язок з рф.

Отже, що відомо про компанію «NetworkOptix»? Вона існує з 2010 року і займається розробкою програмного забезпечення для управління та аналізу локальних чи потокових відео, забезпечуючи розпізнавання обличь й номерів автівок. Хоча певне програмне забезпечення компанія поширює безоплатно, але має мільйонних дохід завдяки продажу мережевих ліцензій для запису з камер відеоспостереження, програм для функціонування мережевої відеостіни тощо. Компанія була зареєстрована в Каліфорнії, але з 2021 року перенесла офіс в Техас (адреса офіційного офісу в Техасі 1999 Bryan St., Ste. 900 Dallas, TX 75201, адреса для листування – в Каліфорнії: 111 N First St Ste 200 Burbank, CA 91502-1817), куди зараз переводять офіси й інші компанії з Кремнієвої долини.

Втім, є нюанс.

Як зазначається на сайті дистриб’ютора софта ТОВ «Лінія Автоматики» (код ЄДРПОУ 33399728): «Nx Witness від Network Optix – краща платформа для управління відеоспостереженням». Мабуть тому, що програмне забезпечення NetworkOptix поширюється безкоштовно. Не бентежить навіть той факт, що компанія присутня … в Москві – для продажу та підтримки софту.

Наявність у компанії Network Optix Inc. офісу на російській території підтверджує аналітична платформа Craft.co, вказуючи адресу офісу: Москва, Новорязанська вулиця, 30а, корпус 8.

Як з’ясувалось, в Москві компанія займається не тільки продажем та підтримкою програмного забезпечення. Тут функціонує офіс розробки програмного забезпечення. Саме так Network Optix Inc позиціонувала себе на відомому для розробників інтернет-ресурсі Хабр. І саме тут відбувався рекрутинг програмістів з числа випускників російських вишів МГУ, МФТІ, МІФІ –до московського офісу, а з 2022 року – до офісу в Белграді, Сербія, чи інших країнах.

Втім найбільш цікаво не те, що американська компанія займається рекрутингом російських програмістів для роботи в РФ, Сербії та інших країнах.

Більш цікавим є те, де власне це офіс з рекрутингу розташовується – бізнес-центр на Новорязанській вулиці, 30а, корпус 8. Власників бізнес-центру ми не знайшли: інформація прихована навіть у ріелторів. Але знайшли організацію, яка там розташовується з моменту заснування в 2002 році – Московська обласна громадська організація інвалідів регіональних конфліктів і підрозділів спеціального призначення «Солдати миру». Досить промовиста назва, чи не так?

Рекрутинг російських програмістів для розробки програмного забезпечення для відеоспостереження й громадська організація інвалідів регіональних конфліктів і підрозділів спеціального призначення в одній будівлі.

На тісний зв’язок американської компанії з росією натякають і американські журналісти в рев’ю за березень 2022 року:

І на останок. Як свідчить реєстр Техасу, у компанії Network Optix Inc (Texas Taxpayer Number 32081768650) один із співзасновників й топ-менеджерів – росіянин Сергій Бистров (Sergey Bystrov), до речі, випускник московського вишу МФТІ, як він зазначив в соціальній мережі LinkedIn.

Таким чином, зв’язок компанії-розробника Network Optix Inc з російською федерацію є очевидним.

Більш цікавим є інше питання: чому Ізмаїльським міськвиконком в особі Андрія Абрамченка закупив програмний комплекс «NxWitness-NetworkOptix» для використання в системі відеоспостереження Ізмаїла? Адже Ізмаїл — є ключовим містом в «зерновому коридорі» і через нього йде значний експортний потік українського зерна.

І обстріли шахедами розпочались як раз після того, як почали монтувати систему відеоспостереження з програмним комплексом «NxWitness-NetworkOptix».

Читайте також
Як Німеччина готується до війни
Війна
Чому наші рубежі оборони стають прохідними дворами?
Опінії
Верховний суд США підтримав заборону TikTok із 19 січня
Політика
Мер Нарви проти закриття естонсько-російського кордону
Світ
Новобранці ГУР склали присягу біля Аскольдової могили
Війна
Становлення та розвиток української контррозвідки
Політика